حقوق متهمان
از روی کاغذ تا مرحله عمل

ولی‌الله شجاع پوریان (مدیرمسئول)
۱- صفحه اول

۲- سیاست

۳- سیاست

۴- جامعه
۵- ویژه شهرستان
۶- اقتصاد
۷- فرهنگ و هنر
۸- صفحه آخر

1541

دلار 20 هزار تومانی نتیجه مذاکره با آمریکا است؟

شیرزاد عبداللهی (روزنامه‌نگار)
روزنامه کیهان دلار حدود 20هزارتومان، سکه بیش از 8 میلیون و پراید حدود 90 میلیون تومان را میوه برجام دانسته و تیتر زده: دلار 20هزار تومانی در کنار افزایش قیمت اجاره‌بها و خرید مسکن و همچنین گرانی اقلام خوراکی و افزایش افسارگسیخته قیمت خودرو و سکه و لوازم خانگی و... همه نتیجه مذاکره با آمریکاست و به کسانی تاخته است که مدعی‌‌‌اند برای برون‌رفت از وضع موجود باید سیاست «نرمش قهرمانانه» را پیاده کرد و مذاکره با آمریکا را کلید بزنیم. از همان دهه 60 این دو نظریه انقلابی و دیپلماتیک در سیاست خارجی جمهوری اسلامی به موازات هم وجود داشته است. «مدعیان اصلاحات» در سال 84 به طور رسمی از حاکمیت اخراج شدند و درسال 88 بسیاری از فعالان آن به زندان افتادند و حداقل در 15سال گذشته نقشی در تعیین سیاست‌های داخلی و خارجی جمهوری اسلامی نداشته‌‌‌اند.
حمایت اصلاح طلبان از حسن روحانی هم «ائتلاف سیاسی» نبود.
آنها برای ‌‌‌‌این‌که یک ‌‌‌‌اصول‌گرای دوآتشه روی کار نیاید از روحانی حمایت کردند. این سیاست هم شکست خورد. برجسته کردن یک رقیب دست و پا بسته و بی‌قدرت، یا وجود کارگزارانی تکنوکرات اما مطیع، که بتوان همه تقصیرها را گردن آنها انداخت، مورد علاقه ‌‌‌‌اصول‌گرایان افراطی است. حتی اگر چنین جریان یا افرادی وجود نداشته باشند، آنها را خلق می‌کنند. به نظر می‌رسد این دوگانه‌سازی‌های تخیلی، برخلاف گذشته جاذبه‌ای برای شهروند عادی و گرفتار فاجعه تورم و کاهش ارزش پول ملی، فارغ‌التحصیل بیکار دانشگاه و میلیون‌ها نفر که بر اثر بیماری کرونا شغل و درآمد خود را از دست داده‌‌‌اند، ندارد. حتی طبقه سیاسی جامعه هم دیگر علاقه‌ای به دنبال کردن این مباحث دور و دراز ذهنی و بازی با کلمات را ندارد.
کیهان واقعیت را گفته است:«دلار حدود 3 هزارتومان، سکه حدود یک میلیون تومان و پراید حدود 20 میلیون تومان بود. اکنون‌‌‌... دلار حدود 20 هزارتومان، سکه بیش از 8 میلیون و پراید حدود 90 میلیون تومان است.» اما در توضیح دلایل آن بیراهه رفته است.
اگر این فاجعه اقتصادی را به امضای توافق برجام یا خروج آمریکا از برجام نسبت دهیم، معنایش این است که اخم یا لبخند روسای جمهوری آمریکا و متحدان اروپایی آمریکا می‌تواند ارزش پول ملی ما را 8 برابر کاهش دهد! یکی از دستاوردهای انقلاب اسلامی که خیلی روی آن تاکید می‌شود «استقلال» است.
استدلال کیهان در نسبت دادن کاهش ارزش ریال و تورم و گرانی به اقدامات اوباما و ترامپ چه نسبتی با مقوله «استقلال» دارد؟ وقتی ما نمی‌توانیم نفت خود را آزادانه بفروشیم، وقتی در انتقال پول‎های خود، حتی از کشورهای دوست مانند چین و هند و کره جنوبی به داخل کشور مشکل داریم، وقتی که برای خرید کالا حتی مواد غذایی و دارو، به مجوز آمریکا، انگلیس، فرانسه و آلمان نیاز داریم، وقتی ارزش پول ملی ما روزبه‌روز کاهش می‌یابد، چگونه می‌توانیم از استقلال حرف بزنیم؟ آیا استقلال سیاسی بدون استقلال اقتصادی معنا دارد؟
تیتر کیهان «دلار 20 هزار تومانی، میوه مذاکره با آمریکاست.» غلط و در تضاد با واقعیت است. اگر بپذیریم که: «دلار 20هزار تومانی، میوه مذاکره با آمریکاست» منطقا باید بپذیریم که افزایش تنش با آمریکا، باعث کاهش قیمت دلار و سکه و پراید می‌شود.
اما واقعیت چیز دیگری می‌گوید. حداقل در 20 سال گذشته، هر زمان که احتمال مذاکره ایران و آمریکا بالا رفته است، قیمت دلار پایین آمده و هر زمان که روابط ایران و آمریکا به سمت تنش بیشتر رفته، قیمت دلار و سکه و خودرو و...بالاتر رفته است.
اگر همین فردا کیهان تیتر بزند که:«ظریف هفته آینده با پمپئو ملاقات می‌کند» احتمالا قیمت دلار به 12-13 هزار تومان سقوط می‌کند. مشکل کیهان این است که با تحلیل‌‌های 50-60 سال پیشِ جهان سومی‌‌های ضد امپریالیست دوره جنگ سرد می‌خواهد مسایل امروز دنیا را توضیح دهد و تبیین کند.
جاه‎‌طلبی‌‌های آرمانی و ایدئولوژیک در عالم انتزاع بسیار خوب و دلپذیر است، اما در عالم واقع، تبدیل به کابوس‌‌های هولناک می‌شوند.