جمهوری اسلامی و طوفان مدرنیسم
حسن جعفریانی (عضو هیات علمی دانشگاه)
۱- صفحه اول

۲- سیاست

۳- سیاست

۴- جامعه
۵- ویژه شهرستان
۶- اقتصاد
۷- فرهنگ و هنر
۸- صفحه آخر

1516

تشکر ترامپ از ایران و یادآوری برجام از سوی ظریف

تبادل زندانی میان ایران و آمریکا

همدلی| بعد از گذشت ماه های پرتنش بین ایران و آمریکا حالا دو کشور به سوی تبادل زندانی رفته‌اند. آن طور که منابع رسمی دو طرف نیز تایید کرده‌اند آنها برای آزادی زندانیان خود دیدار و مذاکراتی داشته‌اند. حالا از یک سو ترامپ از ایران تشکر کرده و از سوی دیگر ظریف وزیر امور خارجه ایران مذاکرات هسته‌ای و توافق برجام را به او یادآور شده است. آن گونه که آمریکایی‌ها گفته‌اند در این تبادل زندانی سوئیس نقش واسطه را ایفا کرده است.
مایکل وایت، نظامی سابق آمریکایی که در مشهد بازداشت و دو سال در ایران زندانی بود، آزاد شده است و ایران را با هواپیمای دولت سوئیس ترک کرده است. آزادی مایکل وایت یک روز پس از آن صورت گرفت که سیروس عسگری، شهروند ایرانی که در آمریکا بازداشت شده بود، به ایران بازگشت. عسگری استاد دانشگاه در رشته مهندسی مواد در سال ۲۰۱۷ از سوی پلیس فدرال آمریکا به دور زدن تحریم‌ها و سرقت اسرار تجاری با فعالیت‌های دانشگاهی متهم شد. این اتهام‌ها به فعالیت‌های دانشگاهی او در اوهایو در سال ۲۰۱۲ برمی‌گشت. با این حال عسگری پس از دو سال‌ونیم در نوامبر ۲۰۱۹ از سوی دادگاه فدرال آمریکا از این اتهام‌ها تبرئه شد. اما این پایان ماجرا نبود، چرا که او پس از تبرئه به‌خاطر ابطال روادید از سوی اداره مهاجرت آمریکا بازداشت شد.
البته مقام‌های ایران و آمریکا موضوع مبادله زندانیان را رد کرده‌اند، اما شبکه خبری سی‌ان‌ان آمریکا می‌گوید آزادی مایکل وایت و مجید طاهری، پزشک ایرانی-آمریکایی که پنجشنبه آزاد شد، یک مبادله زندانی میان ایران و آمریکا با وساطت سوئیس بوده است. از دیگر سو فاکس‌نیوز مدعی شده است دولت آمریکا موافقت کرده در قبال آزادی «مایکل وایت» مجید طاهری را آزاد کند. مجید طاهری، پزشک ایرانی-آمریکایی، به نقض قوانین تحریم‌های ایران متهم بود و ۱۶ ماه را در بازداشت گذرانده بود. طاهری از ۳۳ سال پیش ساکن آمریکا بود و در ایالت فلوریدا مطب دارد. همزمان محمدجواد ظریف وزیر خارجه ایران در توئیتی از آزادی این زندانیان ابراز خوشحالی کرد و نوشت مجید طاهری و مایکل وایت به زودی به خانواده‌هایشان ملحق خواهند شد. او گفته این موضوع می‌تواند شامل همه زندانیان شود و نه صرفا چند نفر خاص.
مقام‌های آمریکایی هم روز پنجشنبه ۴ ژوئن آزادی وایت و خروج او از ایران را تایید کردند. دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در توئیتی از آزادی آقای وایت و خروجش از ایران ابراز خوشحالی کرد و نوشت:«هرگز دست از تلاش برای اطمینان از آزادی آمریکایی‌هایی که خارج از این کشور گروگان گرفته شده‌اند برنخواهد داشت.» ترامپ همچنین از کمک بزرگ کشور سوئیس تشکر کرد و در توئیتی دیگر از ایران هم تشکر کرده و نوشته این واقعه نشان داده که توافق (با ایران) ممکن است.
ظریف وزیر امورخارجه ایران این گونه پاسخ ترامپ را داده و در توئیتر خود نوشته: «آقای ترامپ، ما علی‌رغم تلاش‌های «زیردستان» شما، به یک تبادل بشردوستانه دست یافتیم؛ ضمن این که ما در زمان بر سر کار آمدن شما یک توافق داشتیم. ایران و دیگر شرکای برجام، هرگز میز گفت‌وگو را ترک نکردند. مشاوران شما که بیشتر آن‌ها را هم برکنار کرده‌اید، دست به قمار احمقانه‌ای زدند. این که چه زمانی تصمیم بگیرید، این مسأله را اصلاح کنید، به خودتان مربوط است.» به گزارش نیویورک تایمز، وزارت خارجه سوئیس در بیانیه‌ای که روز پنجشنبه منتشر کرده، نوشت است:«سوئیس نقش خود در ژست بشردوستانه که منجر به آزادی مایکل وایت و مجید طاهری شده را تایید می‌کند.» در ادامه بیانیه آمده است که سوئیس آماده است تبادلات بیشتری میان دو کشور را تسهیل کند.
همچنین مایک پمئپو، وزیرخارجه آمریکا هم در بیانیه‌‌ای که عصر پنجشنبه منتشر کرده ضمن ابراز خوشنودی از آزادی مایکل وایت و تشکر از سوئیس، گفته است:«ما در حالی که از اقدام سازنده ایران خوشنود هستیم، اما کارهای بیشتری مانده که باید انجام شود.» وزیرخارجه آمریکا از ایران خواسته همچنین زمینه آزادی باقر و سیامک نمازی و مراد طاهباز را فراهم کند و درباره معلوم شدن سرنوشت رابرت لوینسن، مامور اطلاعاتی سابق نهادهای آمریکایی که در جزیره کیش ناپدید شد هم با ایالات متحده اطلاعات ارائه کند. مایکل وایت، اهل شهر امپریال بیچ در جنوب کالیفرنیا که ۱۳ سال در نیروی دریایی آمریکا خدمت کرده است، در ژوئیه دو سال پیش (۲۰۱۸) در شهر مشهد بازداشت شد. به گفته مادرش او برای ملاقات با زنی که با او از طریق آنلاین آشنا شده بود به این شهر سفر کرده بود. مایکل وایت به اتهام توهین به رهبری و همچنین انتشار مطالبی بر ضد جمهوری اسلامی و رهبری و همچنین انتشار عکس خصوصی در شبکه‌های اجتماعی به 10 سال زندان محکوم شده بود.
این آزادی در حالی صورت می‌گیرد که بیل ریچاردسون فرماندار پیشین نیومکزیکو، روز گذشته در توئیتی نوشت: «خوشحالم که مایکل وایت در حال بازگشت از ایران به آمریکا است. من یک سال از طرف مادر مایکل و جاناتان فرانکز برای اطمینان از آزادی وی تلاش کردم. من با مقامات ارشد ایرانی از جمله محمدجواد ظریف و مجیدتخت روانچی دیدارهایی داشتم.» در واکنش به این خبر سخنگوی وزارت خارجه ایران خبر ملاقات بیل ریچاردسون، فرماندار سابق آمریکایی با وزیر خارجه ایران را تایید کرد. سیدعباس موسوی اعلام کرد که ریچاردسون چند ماه پیش درباره آزادی مایکل وایت تبعه آمریکایی زندانی در ایران با محمد جواد ظریف دیدار و گفت وگو کرده است. موسوی ضمن اشاره به این خبر تاکید کرد که ما همواره به تلاش‌های انسان دوستانه که منجر به آزادی گروگان‌های ایرانی در آمریکا و خارج از آن شود همواره پاسخ مثبت داده و استقبال کرده‌ایم. درحالی سیروس عسگری، مجید طاهری و مایکل وایت در ایران و آمریکا آزاد شدند که همچنان در زندان‌های ایران و ایالات متحده شهروندان این دو کشور در حبس هستند.