حقوق متهمان
از روی کاغذ تا مرحله عمل

ولی‌الله شجاع پوریان (مدیرمسئول)
۱- صفحه اول

۲- سیاست

۳- سیاست

۴- جامعه
۵- ویژه شهرستان
۶- اقتصاد
۷- فرهنگ و هنر
۸- صفحه آخر

1541

هشدار تازه وزیر بهداشت:

کرونا چموش‌تر شده است

همدلی| «کرونا چموش‌تر شده است و با این روال دقیقه ۹۰ گل می‌خوریم» این جدیدترین هشدار وزیر بهداشت در مورد وضعیت شیوع ویروس کرونا در کشور است.سعید نمکی روز گذشته در حاشیه برنامه کشوری شدن طرح هر خانه یک پایگاه سلامت، با حضور در جمع خبرنگاران، درباره وضعیت کرونا در کشور، از عادی‌انگاری کرونا از سوی مردم و برخی مسئولان ابراز نگرانی کرد و با اشاره به برخی اظهارات مبنی بر ضعیف‌تر و آرام‌تر شدن فعالیت کرونا، گفت: این ویروس نه تنها آرام‌تر و نجیب‌تر نشده، بلکه به مراتب نانجیب‌تر شده است. ما در خوزستان می‌بینیم که جوان از بین می‌رود. در سیستان و بلوچستان افراد ۳۲ ساله و ۴۰ ساله را از دست دادیم. سه روز پیش در بندرعباس پرستار ۴۲ ساله ما فوت کرد، هیچ بیماری زمینه‌ای هم نداشت و از بین رفت. بنابراین ویروس نه تنها آرام نشده بلکه یک چهره چموش‌تری را هم در برخی جاها از خودش بروز می‌دهد. بنابراین مساله بسیار جدی است و خواهشم این است که مردم کرونا را جدی بگیرند.

کرونا‌تمام‌نشده است

وزیر بهداشت به روزهای اول کرونا اشاره کرد و گفت:«در روزهای اول شیوع این ویروس دیدیم که پزشک و پرستاران ما با سختی کار می‌کنند. متاسفانه عده‌ای این دستاورد بزرگ را ساده انگاشتند و تصور کردند که به راحتی همه چیز مهار شد و دیگر کرونا نداریم. در صورتی که کرونا تمام نشده است.» نمکی ادامه داد:«متاسفانه دو اتفاق بد در حال وقوع است؛ یکی اینکه مردم فکر می‌کنند که کرونا تمام شده است. این تصور مردم برای ما دو پیام دارد؛ یکی اینکه وقتی مردم دل به دریا می‌زنند، خاطرشان جمع است‌که حکومت، دولت‌ و وزارت بهداشت کنارشان هست و برای ما پیامی مثبت است که مردم به دولت و وزارت بهداشت‌شان اعتماد دارند، اما یک پیام منفی هم دارد و آن اینکه مردم نمی‌دانند که کرونا می‌تواند به همین راحتی بازگردد. بارها این را اعلام کرده‌ام که با این روالی که اکنون می‌بینم، ما دقیقه ۹۰ از گوشه‌های زمین گل خواهیم خورد و امروز صبح هم این را به رئیس جمهور عرض کردم که یکی از نگرانی‌‌های عمده من عادی انگاری کرونا از سوی مردم است.» وی تاکید کرد:«دوم اینکه متاسفانه برخی مسئولان هم تصور کرده‌اند که کرونا تمام شده و همواره به من فشار می‌آورند که اینجا و آنجا را باز کنیم. آقایی از فلان ستاد یا فلان وزارتخانه باورشان شده که همه چیز عادی‌ است، همه جا را راه بیندازیم. فلان لیگ را راه بیندازیم و...؛ اینطور نیست، کرونا نه تنها تمام نشده، بلکه هر لحظه ممکن دچار پیک خطرناک شویم.»

۵۰ درصد مرگ در سه استان

وزیر بهداشت با بیان این که ۵۰ درصد مرگ‌ومیر کرونا دو روز گذشته( یکشنبه) برای ۳ استان بود، گفت:«اکنون در استان‌‌های سیستان و بلوچستان، کرمانشاه، هرمزگان گرفتار پیک هستیم. ما مرگ‌ها را به زیر ۳۰ کاهش داده بودیم و این یعنی واقعا نفس‌مان گرفته شد تا این اتفاق افتاد؛ آن هم در اوج تحریم؛ اما دیروز ۵۰ درصد از مرگ‌‌هایمان برای سه استان بود. حال اگر خدایی نکرده این اتفاق استمرار پیدا کند، مرگ‌‌ها می‌تواند دوباره سه رقمی شود، تعداد قابل توجهی از عزیزان‌مان را از دست بدهیم و آبرویی که در عرصه بین‌المللی داریم، از دست دهیم.» سعید نمکی با گلایه از سهل انگاری و بی توجهی مردم به پروتکل‌‌های بهداشتی افزود: «هرچه از مردم خواهش کردیم که عروسی و عزا برگزار نکنید، اما گوش نکردند و در استانی مانند خوزستان‌ همه مراسمات را برگزار کردند و قبیله‌ای آمدند و رفتند و روبوسی و هلهله کردند، اما ما می‌دانستیم که این یک زنگ خطر است برای شیون‌های آینده. هرچه هم گفتیم متاسفانه کسی گوش نکرد.»

شرایط کشور از لحاظ کرونا عادی نیست

فقط وزیر بهداشت نبود که دیروز در مورد کرونا زبان به هشدار باز کرد، محمد مهدی گویا، رئیس مرکز مدیریت بیماریهای واگیر وزارت بهداشت نیز با خطرناک دانستن این تصور از سوی مدم که شرایط جامعه عادی شده، در جلسه روز گذشته ستاد مدیریت و کنترل کرونای استان کرمانشاه گفت:«به هیچ عنوان شرایط کشور به لحاظ شیوع کرونا به حالت عادی برنگشته و در هیچ استانی وضعیت عادی نداریم. مردم باید با جدیت رعایت پروتکل‌‌های بهداشتی را داشته باشند.» رئیس مرکز مدیریت بیماریهای واگیر وزارت بهداشت تاکید کرد:«مردم باید بدانند کرونا همچنان در سطح جامعه وجود دارد و نباید مراسم و تجمعات و مجالس به حالت عادی برگردد.» این هشدارها در شرایطی صورت می‌گیرد که آمارها از افزایش قربانیان ناشی از کرونا در کشورحکایت دارند. دیروز کیانوش جهانپور،سخنگوی وزارت بهداشت با اشاره به افزایش نسبی موارد مثبت کرونا در کشور نسبت به روزهای گذشته، از شناسایی ۲۹۷۹ مورد جدید کووید۱۹ در کشور طی ۲۴ ساعت گذشته خبر داد. وی ضمن توصیه به مردم برای رعایت پروتکل‌‌های بهداستی، گفت در ۲۴ ساعت گذشته ۸۱ نفر جان خود را به دلیل ابتلا به کرونا از دست دادند.