هراس از یک استعفای احتمالی
محسن خرامین (روزنامه‌نگار)
۱- صفحه اول

۲- سیاست

۳- سیاست

۴- جامعه
۵- ویژه شهرستان
۶- اقتصاد
۷- فرهنگ و هنر
۸- صفحه آخر

1538

اعتراضات سراسری در آمریکا همچنان ادامه دارد

ترامپ در قرنطینه خشم مردم

همدلی| آمریکا روزهای سختی را سپری می‌کند. هم کرونا در این کشور سرکش شده و هم مردمی که از رفتار نژاپرستانه پلیس این کشور به جوش آمده‌اند. شدت تظاهرات به حدی بوده که دونالد ترامپ رئیس جمهوری این کشور مجبور شده برای ساعاتی به پناهگاه زیرزمینی کاخ سفید فرار کند. در عین حال بسیاری از شهرها شاهد آتش خشم مردم هستند و زد وخورد مردم با پلیس همچنان ادامه دارد. تصاویر منتشر شده نشان می‌دهد در شهرهای مختلفی از جمله لس آنجلس مردم به فروشگاه‌‌های بزرگ حمله‌ور شدند.
در پی قتل «جورج فلوید» شهروند ‌‌سیاه‌پوست آمریکایی به دست یک پلیس سفیدپوست، اعتراض‌های گسترده‌ای سراسر آمریکا را فراگرفته است. فلوید هفته گذشته (ششم خرداد) در شهر مینیاپولیس ایالت مینه‌سوتا به دست یک افسر سفیدپوست به نام «درک شووین» کشته شد. این افسر پلیس جمعه نهم خرداد ماه پس از بازداشت به قتل درجه سه متهم و سپس با وثیقه ۵۰۰ هزار دلاری آزاد شد.
یک مقام کاخ سفید گفت که رئیس جمهوری آمریکا هنگام تجمع جمعه‌شب معترضان در مقابل این کاخ به پناهگاه زیرزمینی فراری داده شده است. شبکه خبری سی‌ان‌ان بامداد دوشنبه به نقل از یک مقام کاخ سفید و یک نیروی امنیتی گفت که جمعه‌شب وقتی معترضان در مقابل کاخ سفید تجمع کردند، دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا برای مدت کوتاهی به پناهگاه زیرزمینی این کاخ فراری داده شده است. این منابع گفتند که ترامپ برای مدتی کمتر از یک ساعت در پناهگاه زیرزمینی کاخ سفید بوده و سپس خارج شده است؛ اما مشخص نیست که ملانیا ترامپ همسر و بارون پسر او نیز همراه وی بوده‌اند یا خیر.
ترامپ پس از تجمع جمعه‌شب معترضان در مقابل کاخ سفید چندین بار از سرویس مخفی به خاطر اقداماتش تشکر کرده است. وی روز شنبه در پیامی توییتری نوشت:«شب گذشته سرویس مخفی در کاخ سفید عالی کار کرد. آن‌ها نه تنها بسیار حرفه‌ای، بلکه عالی بودند. من داخل و در حال نظارت بر همه تحرکات بودم و امنیتم بالاتر از این نمی‌توانست باشد.» رئیس جمهوری آمریکا همچنین معترضان را تهدید کرد در صورتی که قصد عبور از دیوار کاخ سفید را داشتند، «با وحشی‌ترین سگ‌ها و بدترین سلاح‌ها» روبه‌رو می‌شدند. کاخ سفید جمعه‌شب با گرد هم آمدن هزاران تن در برابر محوطه آن برای ابراز همدردی با کشته شدن فلوید ‌‌سیاه‌پوست، به حالت قرنطینه کامل درآمد و تمامی دروازه‌های ورودی و خروجی آن بسته شد. با اینکه این تجمع عمدتا مسالمت‌آمیز بود، اما پس از نیمه شب تنش‌ها و درگیری‌هایی رخ داد که شامل شلیک گاز اشک‌آور ماموران محافظ برای پراکنده کردن معترضان بود.
اما پس از گذشت چند ساعت و با حرکت تظاهرکنندگان به سوی کاپیتول هیل مقر کنگره ایالات متحده، اوضاع کاخ کم کم به حالت عادی درآمد و دروازه‌های آن بازگشایی شد. دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا بامداد دوشنبه در پیامی توییتری نوشت:«شهرداران و فرمانداران دموکرات محکم باشید. این افراد آشوب‌طلب هستند. هم‌اکنون گارد ملی ما را فرابخوانید. جهان در حال نظاره کردن و خندیدن به شما و جو [بایدن] خواب‌آلود است. آیا این چیزی است که آمریکا می‌خواهد؟ نه!»
ترامپ ساعاتی پیش نیز در چندین پیام توییتری ضمن حمایت از خشونت گارد ملی این کشور علیه معترضان در شهر مینیاپولیس، تهدید به استفاده از این نیرو برای سرکوب اعتراض‌کنندگان در شهرها و ایالت‌های دیگر کرد.ترامپ نوشت:«به گارد ملی به خاطر کاری که شب گذشته بلافاصله پس از رسیدن به [شهر] مینیاپولیس در ایالت مینه‌سوتا انجام دادند، تبریک می‌گویم. آشوب‌طلبان چپگرای جنبش آنتیفا (ضدفاشیسم) و دیگران به سرعت سرکوب شدند. این کار باید همان شب اول توسط شهردار انجام می‌شد تا هیچ مشکلی پیش نیاید!»
رئیس جمهوری آمریکا در پیام دیگری افزود:«دیگر دموکرات‌هایی که شهرها و ایالت‌ها را اداره می‌کنند باید به سرکوب شب گذشته آشوب‌طلبان چپگرای افراطی در مینیاپولیس نگاه کنند. گارد ملی کاری عالی انجام داد و باید پیش از آنکه دیر شود در ایالت‌های دیگر نیز انجام دهد.»
ترامپ ادامه داد:«ایالات متحده آمریکا جنبش آنتیفا را به عنوان سازمان تروریستی شناسایی خواهد کرد.» ترامپ همچنین از رسانه‌های جریان اصلی که سرکوب معترضان را پوشش می‌دادند انتقاد کرد و گفت که آن‌ها «از همه قدرت خود برای برافروختن شعله‌های نفرت و آشوب‌طلبی استفاده کردند.» ادعای ترامپ در حالی است که وی در رویدادهایی که با خشونت سفیدبرترپنداران به درگیری و کشتار منجر شده بود، حاضر به محکوم کردن نژادپرستان سفید پوست نمی‌شد.
روز دوشنبه تارنمای شبکه سی‌ان‌ان، شکاف عمیقی بین مشاوران ارشد دونالد ترامپ برای چگونگی مقابله با ناآرامی‌های سراسری در آمریکا که در پی قتل «جورج فلوید» شهروند ‌‌سیاه‌پوست وارد ششمین روز خود شد، بوجود آمده است.
این شبکه در ادامه گزارش داد:«برخی از مشاوران ترامپ از او خواسته‌اند به طور رسمی از مردم خواهان برقراری آرامش شود؛ اما دیگر مشاورانش، اعمال فشار بیشتر را خواستار بوده و به ترامپ گفته‌اند که یا آشوب‌ها را محکوم و با غارت‌ها به شدت برخورد کند و یا با خطر ریزش رای‌دهندگان در انتخابات ماه نوامبر(آبان‌ماه) روبه‌رو شود.»
براساس این گزارش، ترامپ درحال حاضر ملقمه‌ای از این دو را به کار بسته است؛ در برخی از نشست‌های خبری خواستار برقراری آرامش می‌شود و از سویی دیگر در توئیت‌ها، تهدید به اعمال قدرت علیه معترضان و آشوب‌گران می‌کند، به‌گونه‌ای که در یک مورد نوشته بود «وقتی غارت آغاز می‌شود، تیراندازی (به سوی غارتگران) نیز شروع می‌شود».
همچنین برخی از مشاوران ارشد ترامپ مانند «بروک رولینز» (Brooke Rollins) انعکاس دهنده خواسته «جرد کوشنر» داماد ترامپ مبنی بر برخورد شدید با آشوب‌ها شد.
در عین حال روز دوشنبه شبکه تلویزیونی فاکس نیوز، شووین به کانون خشم و اعتراض‌های خیابانی چهار روزه در آمریکا مبدل شده است.
ویدئویی پخش شده از وی در حالی که زانویش را روی گردن فلوید فشار می‌دهد، در شبکه‌های اجتماعی به طور گسترده منتشر شد و جرقه اعتراض‌های نژادپرستی در ایالات متحده را زد.
سه افسر پلیس دیگری که در ماجرای بازداشت و رفتار خشونت‌بار با فلوید دست داشتند، اخراج شدند و تحت بازجویی هستند.«بنیامین کرومپ» وکیل مدافع خانواده فلوید گفت که به اعتقاد وی، شووین باید به قتل درجه یک متهم شود.
کرومپ افزود:«به نظر ما، وی از قرار دادن زانویش روی گردن فردی که برای نفس کشیدن التماس می‌کند، آنها به مدت ۸ یا ۹ دقیقه، قصد و غرضی داشته است.» وی گفت:«فلوید درگذشت، زیرا زانو داخل گردنش فرو رفته بود و نمی‌توانست نفس بکشد.»