هراس از یک استعفای احتمالی
محسن خرامین (روزنامه‌نگار)
۱- صفحه اول

۲- سیاست

۳- سیاست

۴- جامعه
۵- ویژه شهرستان
۶- اقتصاد
۷- فرهنگ و هنر
۸- صفحه آخر

1538

دبیر شورای نگهبان: از مجلس قبلی درس بگیرید

هشدار آیت‌الله جنتی به نمایندگان مجلس یازدهم

همدلی| آیت‌الله احمد جنتی دبیر شورای نگهبان، با طرح توصیه‌‌هایی خطاب به نمایندگان مجلس یازدهم، از آنان خواست تا از عدم انتخاب مجدد بسیاری از نمایندگان مجلس دهم توسط مردم، درس بگیرند. این در حالی است که پیش از این، عدم حضور جنتی در جلسه افتتاحیه مجلس یازدهم با سوالات زیادی روبه‌رو شده بود. دبیر شورای نگهبان در سخنان خود ضمن خطاب قرار دادن نمایندگان مجلس پیشین که به علت رد صلاحیت یا عدم کسب حد نصاب آرا، موفق به حضور دوباره در مجلس جدید نشده اند، این مساله را مرتبط با نوع فعالیت‌‌های آنها دانست و اشاره کرد که آنان باید ببینند چه کرده‌اند که از ادامه کار در این زمینه محروم شده‌اند.
آیت‌الله احمد جنتی دبیر شورای نگهبان صبح دیروز در جلسه این شورا که با حضور فقها و حقوق دانان برگزار شد، با اشاره به تشکیل مجلس یازدهم، ضمن تبریک به منتخبان مردم، سخنان و توصیه‌هایی را خطاب به نمایندگان خانه ملت، ایراد کرد. اولین توصیه دبیر شورای نگهبان به نمایندگان مجلس یازدهم، خود مراقبتی» بود. جنتی در تشریح این موضوع متذکر شد: در انتخابات دوم اسفند، ۱۱۷ نماینده مجلس دهم از مردم رأی نگرفتند و حدود ۷۰ نفر نیز صلاحیتشان از سوی شورای نگهبان تائید نشد؛ خوب است نمایندگان قبلی توجه کنند که چه کردند که چنین اتفاقی برایشان افتاد و همچنین نمایندگان فعلی هم از این موضوع درس بگیرند.
او توجه به پیام رهبر انقلاب در افتتاحیه مجلس و عملیاتی کردن آن را دیگر توصیه خود به نمایندگان ملت دانست و افزود: همه بندهای پیام حکیمانه رهبر انقلاب خطاب به نمایندگان، راهگشا و نقشه راه آنان است که امیدواریم هرچه سریعتر اجرایی شود. دبیر شورای نگهبان در توصیه سوم خود به نمایندگان ملت، سیاست‌های کلی قانون‌گذاری را سند جامعی از آسیب‌ها و راهکارهای نظام تقنینی کشور عنوان کرد و از نمایندگان مجلس یازدهم خواست برای تصویب قوانین، این سیاست‌ها را مورد توجه قرار دهند . او همچنین اولویت گذاری برای تصویب قوانین در مجلس و در امر قانونگذاری را مهم و ضروری دانست و بر اصلاح قانون انتخابات مبتنی بر سیاست‌های کلی انتخابات تأکید کرد.
دبیر شورای نگهبان افزود: از جمله اصلاحات اساسی در قانون انتخابات، ضابطه‌مند کردن ثبت نام بی‌محابای داوطلبان است که با اصلاح این موضوع بخشی از مشکلات عدیده نظام انتخاباتی نیز حل خواهد شد. جنتی در توصیه دیگر خود، از نمایندگان مجلس یازدهم خواست با قانون‌گذاری خوب، موجب ریل گذاری صحیح برای دولت و دستگاه‌های مختلف شوند. او از جمله این ریل گذاری‌ها را توجه به رونق تولید، مبارزه با قاچاق، کمک به بالارفتن ارزش پول ملی، نظارت بر کنترل نقدینگی کشور و کاهش تورم دانست. دبیر شورای نگهبان در آخرین توصیه خود به نمایندگان، آنان را به پرهیز از اقدامات سطحی و حاشیه‌ای فراخواند و تاکید کرد: در میان نمایندگان مجلس یازدهم، متخصصین زیادی به ویژه جوانان حضور دارند که انشاءالله بتوانند در جهت رفع مشکلات اساسی مردم گام بردارند. جنتی در خاتمه با اشاره به همکاری‌های کارشناسی و حقوقی اعضا و کارشناسان شورای نگهبان با ادوار مختلف مجلس گفت: شورای نگهبان آمادگی دارد ظرفیت‌های کارشناسی و حقوقی خود را برای اصلاح و تصویب قوانین در اختیار نمایندگان قرار دهد و مجلس جدید با اقدامات خود مایه خشنودی خداوند، رهبری و مردم شریف ایران شود. جنتی البته یکی از غایبان جلسه افتتاحیه مجلس یازدهم بود. غیبتی که دلایل آن باعث شکل‌گیری سوالات زیادی در بین رسانه‌‌ها و خبرنگاران شده بود. در همین زمینه عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان در نشست خبری روز شنبه گذشته و در پاسخ به سوال خبرنگاری که دلیل عدم حضور دبیر شورای نگهبان را در مراسم افتتاحیه مجلس یازدهم، پرسیده بود، گفت: از مجموعه شورای نگهبان، آیت‌الله جنتی و بنده برای حضور در این مراسم دعوت شده بودیم که البته آیت‌الله جنتی در مسافرت بودند و نتوانستند در این جلسه شرکت کنند. کدخدایی همچنین اضافه کرده بود که به علت شرایط کرونا، ما با لزوم رعایت پروتکل‌‌های بهداشتی مواجه بودیم و حضور در مجلس افتتاحیه هم بر همین مبنا بود. او همچنین اشاره کرد: از اول اعلام کردند که تعداد مدعوین ما محدود است، ولی بنده در جلسه تحلیف نمایندگان حضور داشتم و مشکلی هم در این ارتباط وجود نداشت. به هر روی آنچه در این میان مورد توجه رسانه‌‌ها قرار گرفت، کنایه‌‌های دبیر شورای نگهبان به نمایندگان مجلس دهم در لابه‌لای توصیه‌‌های او به نمایندگان دور یازدهم، بود، مساله‌ای که رد صلاحیت تعداد زیادی از نمایندگان مجلس دهم را دوباره در اذهان زنده کرد. این در حالی است که انتقادهای جنتی از تصمیمات مجلس، حتی در روزهای پایانی آن هم ادامه داشت.
او چندی پیش ضمن انتقاد از تصمیم نمایندگان برای اصلاح قانون انتخابات گفته بود: ما مدت‌ها و پیش از برگزاری انتخابات اخیر، درباره اصلاح قانون انتخابات فریاد زدیم و مطالبه کردیم، اما مجلس هیچ توجهی به این امر نکرد و حالا و در روزهای پایانی خود، تازه به فکر اصلاح قانون انتخابات آن‌هم با این کیفیت افتاده است. او همچنین با زیر سوال بردن طرح مجلس در این خصوص گفته بود: متاسفانه طرح اخیر نه تنها هیچ نسبتی با سیاست‌های کلی انتخابات ندارد بلکه با هدف بی‌خاصیت ‌کردن احراز صلاحیت داوطلبان طراحی و تصویب شده است. این اظهار نظرها البته با واکنش برخی نمایندگان مجلس دهم روبه‌رو شده بود.