روز خبرنگار و زوایایی که باید بهتر دید
  ولی‌الله شجاع پوریان (مدیر مسئول)
۱- صفحه اول

۲- سیاست

۳- سیاست

۴- جامعه
۵- ویژه شهرستان
۶- اقتصاد
۷- فرهنگ و هنر
۸- صفحه آخر

1483

مردم خشمگین، حکومت را وادار به اتخاذ تصیمات جدید کرد

حکومت نظامی در 25 شهر امریکا

همدلی| مردم آمریکا از مرگ جورج فلوید سیاه‌پوست به دست پلیس آمریکا همچنان عصبانی هستند. آتش خشم مردم شعله‌ور شده و حالا به شورش تبدیل شده است. اعتراضات به حدی بوده که کنترل اوضاع از دست نیروهای پلیس خارج و حالا در 25 شهر رفت و آمد ممنوع شده است. خبرگزاری آسوشیتدپرس، شنبه شب خودروهای پلیس به آتش کشیده شدند، مغازه‌ها غارت شدند و در ۲۵ شهر آمریکا مقررات منع آمد و شد همزمان با پنجمین شب ناآرامی‌ها اعلام شد. هیچ نشانه‌ای از متوقف شدن یا کاهش این اعتراضات دیده نمی‌شود. تخریب و غارت و اعتراض در سراسر آمریکا همچنان ادامه دارد. تظاهرات بسیار شدید و پرتعدادی شنبه شب از نیویورک تا توسلا و لس‌آنجلس ادامه داشت و گزارشاتی از افزایش تعداد زخمی‌ها از هر دو طرف در میان پلیس و معترضان اعلام شده است. اعتراضات که از مینیاپولیس به دنبال مرگ یک مرد سیاه‌پوست به دست پلیس در دوشنبه شب آغاز شد، دیگر شهرها و ایالات آمریکا را فرا گرفت و همچنان ادامه دارد؛ بخش‌هایی از این شهر با پنجره‌های شکسته، ساختمان‌های نیمه سوخته و مغازه‌های غارت شده روبه‌رو است.
این اعتراضات تبدیل به یک پدیده ملی در آمریکا شده و به نظر می‌رسد خشم مردم از سال‌ها مرگ سیاه‌پوستان به دست پلیس فریاد زده می‌شود. ده‌ها هزار تن از مردم در سراسر این کشور شب گذشته را در خیابان‌ها گذراندند. تعداد زیادی از آن‌ها ماسک نداشتند، فاصله اجتماعی را رعایت نمی‌کردند بنابراین علاوه بر شورش‌ نگرانی دیگری از گسترش کروناویروس آن هم درحالی که کشور با صد هزار مرگ از این بیماری روبه‌رو است به وجود آوردند.
پلیس ایالات متحده آمریکا روز شنبه در راستای تلاش برای متوقف کردن اعتراضات در لس آنجلس، فیلادلفیا و آتلانتا ایالت کنتاکی از جمله در شهر لوئیزویل مقررات منع رفت و آمد اعلام کرده است. به مردم گفته شده است که در خیابان‌های آتلانتا، دنور، لس‌آنجلس، سیاتل و مینیاپولیس نباشند. دستوری که هزاران تن از مردم آن را نادیده گرفتند. فرمانداران جورجیا، لس‌آنجلس، کنتاکی، اوهایو و تگزاس گارد ملی را برای آرام کردن خشونت‌های شبانه فراخوانده‌اند. مقررات منع آمد و شد شبانه در پورتلند، اوراگان، سین‌سیناتی نیز برقرار شده است.
دولت محلی لس آنجلس در پیامی از همه مردم خواسته است از 8 بعد از ظهر تا 5 و نیم صبح از تردد در خیابان‌ها خودداری کنند.
به گزارش خبرگزاری‌ها شامگاه شنبه شهر مینیاپولیس در سومین شب اعتراضات علیه قتل جورج فلوید جوان آفریقایی تبار توسط یک مامور پلیس ناآرام تر از همیشه بود و معترضان بسیاری از رستوران های زنجیره‌ای و ساختمان‌های دولتی از جمله مقر اصلی پلیس شهر را به آتش کشیدند.
به دنبال تیراندازی‌های صورت گرفته یک نفر در حومه شهر کشته شده که دلایل مرگ او در دست بررسی است. پلیس تیراندازی‌های شب گذشته را تایید کرده اما جزییات زیادی اعلام نشده است.
حفاظی که به دور پاسگاه کشیده شده بود به دست معترضان کنده شد و تظاهرکنندگان این ساختمان پلیس و دو ساختمان همجوار را به آتش کشیدند و ماموران حاضر در آن مجبور به تخلیه شدند.
گستردگی ناآرامی‌ها در حدی بود که فرماندار ایالت مینه سوتا، تیم والتز از نیروهای گارد ملی خواست برای آرام کردن اوضاع به شهر مینیاپولیس بیایند. گارد ملی آمریکا از صبح روز جمعه در این شهر مستقر شده است.
روز جمعه برخی از معترضان در مینیاپولیس در مقابل خانه جورج فلوید گردهم آمدند. طبق آخرین گزارش‌ها «درک چاوین» مامور پلیسی که زانو بر گردن جورج فلوید گذاشته بود بازداشت و به قتل غیر عمد متهم شده است.
در لس آنجلس، مأموران پلیس در جریان درگیری با معترضین که یک خودروی پلیس را آتش زدند، گلوله‌های لاستیکی به سوی معترضان شلیک کردند. پلیس همچنین با معترضین خشمگین در شیکاگو و نیویورک درگیر شده است. در پی ادامه این ناآرامی‌های خشونت ‌بار فرماندار تگزاس از ارتش آمریکا خواسته است تا به کمک پلیس به این ایالت اعزام شود.
در فیلادلفیا حداقل ۱۳ افسر پلیس در تظاهراتی که به خشونت کشیده شد زخمی شدند. چهار ماشین پلیس به آتش کشیده شد.