روز خبرنگار و زوایایی که باید بهتر دید
  ولی‌الله شجاع پوریان (مدیر مسئول)
۱- صفحه اول

۲- سیاست

۳- سیاست

۴- جامعه
۵- ویژه شهرستان
۶- اقتصاد
۷- فرهنگ و هنر
۸- صفحه آخر

1483

اخراج ماهاتیر محمد از برساتو و تشدید تنش سیاسی در مالزی

منابع خبری گزارش دادند که درپی شدت یافتن اختلاف میان ماهاتیر محمد، نخست‌وزیر سابق و محی الدین یاسین نخست وزیر کنونی و رئیس جدید حزب بومی تباران متحد مالزی (برساتو)، ماهاتیر محمد که خودش روزی این حزب سیاسی را بنیاد نهاده بود، از آن اخراج شد و در واقع این امر حکایت از افزایش تنش در ساختار قدرت سیاسی این کشور جنوب شرق آسیا دارد.
خبرگزاری اوآنا روز شنبه در این زمینه گزارش داد: حزب بومی تباران متحد مالزی روز پنجشنبه با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که عضویت ماهاتیر محمد در این حزب خاتمه یافته است.
ظاهراً ماهاتیر رهبری نخست وزیری محی الدین یاسین را به عنوان رئیس حزب بومی تباران متحد و نخست وزیر جایگزین خود رد کرده است.
اخراج ماهاتیر محمد از حزبی که خودش بنیانگذار آن بود پس از آن صورت گرفت که وی در 18 ماه مه (29 اردیبهشت) در یک نشست پارلمان این کشور در گروه مخالفان دولت جدید مالزی قرار گرفته به طور صریح مخالفت خود را با نخست وزیر کنونی مالزی آشکار ساخت.
ماهاتیر94 ساله، پیرترین رهبر جهان بود تا اینکه در ماه فوریه سال جاری از سمت نخست وزیری استعفا داد و اما با جانشین خود که توسط پادشاه این کشور انتخاب شده بود، به مخالفت پرداخت.
ماهاتیر در واکنش به این اقدام اعلام کرد که این اقدام حزب را به چالش خواهد کشید.
طبق بیانیه حزب بومی تباران متحد علاوه بر ماهاتیر، پسر وی و سه عضو ارشد دیگر از حزب بومی تباران متحد یا «برساتو» اخراج شدند و همه این افراد وعده دادند که این تصمیم را به چالش می‌کشند. ماهاتیر و سه عضو دیگر اخراج شده نیز با صدوربیانیه‌ای اعلام کردند: اقدام یک جانبه رئیس جدید برساتو (محی الدین یاسین) برای اخراج ما بدون دلیل معتبر و ناشی از هراس وی از انتخابات درون حزبی و همچنین موقعیت ناامن وی به عنوان ناپایدارترین نخست وزیر در تاریخ مالزی انجام شده است.