حقوق متهمان
از روی کاغذ تا مرحله عمل

ولی‌الله شجاع پوریان (مدیرمسئول)
۱- صفحه اول

۲- سیاست

۳- سیاست

۴- جامعه
۵- ویژه شهرستان
۶- اقتصاد
۷- فرهنگ و هنر
۸- صفحه آخر

1541

دولت مرکزی در کابل به استقبال طرح طالبان رفت؛

آتش‌بس بین‌الافغانی

همدلی| طالبان و دولت مرکزی کابل دوباره وارد فاز آتش‌بس شدند.برای آتش‌بس این بار طالبان به مناسبت عید فطر پیش‌قدم شد و دولت مرکزی نیز از آن استقبال کرد. سهیل شاهین سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر در پیامی توییتری نوشت که براساس توافقنامه صلح میان طالبان و آمریکا، نیاز است که پنج هزار زندانی این گروه برای اعتمادسازی میان دو طرف آزاد شود. گروه طالبان هم بامداد روز شنبه اعلام کرد که این گروه برای سه روز با حکومت افغانستان آتس‌بس می‌کند. حکومت افغانستان ضمن استقبال از اعلام آتش‌بس از سوی گروه طالبان گفت که دولت افغانستان نیز به رعایت اصول آتش‌بس متعهد است.
شورای امنیت ملی افغانستان دیروز اعلام کرد که نخستین گروه ۱۰۰ نفری از زندانیان طالبان بر اساس فرمان اخیر رئیس جمهوری این کشور آزاد شدند.
انتظار خادم، رئیس بخش «صلح و ممانعت از تلفات غیرنظامیان» در دفتر شورای امنیت ملی افغانستان به بی‌بی‌سی گفت که روند رهایی زندانیان روزهای آینده نیز ادامه خواهد یافت و در هر روز ۱۰۰ زندانی آزاد خواهند شد. او از طالبان هم می‌خواهد که برای نشان دادن حسن نیت این گروه، آتش‌بس را تمدید، مذاکرات بین‌الافغانی را آغاز و زندانیان بیشتر دولتی را آزاد کند.
جاوید فیصل، سخنگوی شورای امنیت ملی افغانستان نیز توییت کرد، دولت روز گذشته(دوشنبه) ۱۰۰ زندانی طالبان را به منظور نشان دادن حسن نیت خود برای تقویت تلاش‌های صلح از جمله تمدید سیستم آتش‌بس و شروع مذاکرات مستقیم آزاد کرد. شبکه طلوع نیوز نیز به نقل از این سخنگو گزارش داد، این زندانیان از زندان بگرام آزاد شدند.
گروه طالبان جمعه گذشته در اقدامی یک‌طرفه از جنگجویان خود خواست که در سه روز عید فطر، از جنگ دست کشیده و تنها در موضع دفاعی قرار گیرند. این گروه همچنین به جنگ‌جویان خود اجازه نداد که به مناطق تحت کنترول دولت بروند.
این اقدام طالبان با استقبال دولت افغانستان مواجه شد و «اشرف‌ غنی» رئیس جمهوری این کشور هم به نیروهای دولتی دستور داد که آتش‌بس را رعایت و از حمله به مواضع گروه طالبان خودداری کنند.
این آتش‌بس با استقبال مردم افغانستان، نهادهای ملی، کشورهای خارجی و نهادهای بین‌المللی مواجه شده و ابراز امیدواری کردند که با این اقدامات کاهش خشونت در این کشور ادامه یافته و صلح تأمین شود.
سفارت جمهوری اسلامی ایران در کابل نیز از اقدامات مثبت و سازنده صورت گرفته توسط حکومت افغانستان و گروه طالبان، جهت برقراری آتش‌بس و کاهش خشونت‌ها در ایام عید سعید فطر عمیقا استقبال کرد.
سفارت ایران ابراز امیدواری کرد که این ابتکار گامی موثر در راستای اعتمادسازی بیشتر و در پیش گرفتن مسیر حل اختلافات از طریق مسالمت‌آمیز و همچنین آغازی برای انجام مذاکرات بین افغانستانی و برقراری صلح پایدار در این کشور باشد. دفتر معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما) نیز در توئیتی از اعلام آتش‌بس سه روزه طالبان و دولت افغانستان در روزهای عید سعید فطر استقبال و تأکید کرد که مردم این کشور مستحق دوری از خشونت هستند.
این سازمان از دو طرف خواسته است که برای متوقف کردن دایمی جنگ تلاش کنند تا گفت‌وگوی بین افغانستانی هرچه زودتر آغاز شود.
‏«زلمی خلیل‌زاد» نماینده‌ ویژه‌ وزارت خارجه‌ آمریکا برای صلح ‎افغانستان، ضمن استقبال از ‎آتش‌بس سه روزه‌ از سوی ‎طالبان و دولت افغانستان، همچنان بر توافق دو طرف برای آغاز مذاکرات بین‌افغانی تأکید کرده است.
‌خلیل‌زاد گفته است که پس از پایان آتش‌بس سه روزه گام‌های مثبت دیگری باید به صوری فوری دنبال شود.
وی به رهایی زندانیان باقیمانده از هر دو طرف اشاره کرد و افزود: همانگونه که در توافقنامه آمریکا و طالبان مشخص شده، برنگشتن به خشونت‌ها و توافق روی تاریخ جدید برای آغاز مذاکرات در افغانستان کار شود.
«ینس استولتنبرگ» دبیرکل «ناتو» نیز در توئیتی گفته که از اعلام آتش‌بس سه روزه عید فطر از سوی حکومت افغانستان و گروه طالبان استقبال می‌کند و تمام طرف‌ها باید از این فرصت برای صلح و منفعت همه افغان‌ها استفاده کنند.
«پیترپروگل» سفیر آلمان در افغانستان نیز از آتش‌بس سه روزه به مناسبت عید استقبال و ابراز امیدواری کرد که این اقدام دولت و گروه طالبان زمینه‌ آتش‌بس دایمی بشردوستانه، رهایی بیشتر زندانیان و آغاز مذاکرات صلح در این کشور را فراهم کند. اشرف غنی، هم روز یکشنبه پس از ادای نماز عید گفت که در مقابل اعلام آتش‌بس از سوی گروه طالبان و حسن‌نیت دولت دو هزار زندانی دیگر این گروه را آزاد می‌کند و فرمان رهایی آنها را صادر کرد. اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان روز دوشنبه از تماس تلفنی مایک پمپئو با وی و عبدالله عبدالله با محوریت آتش‌بس و آزادی زندانیان خبر داد.
محمداشرف غنی در پیامی توئیتری نوشت که وزیر امور خارجه آمریکا طی یک تماس تلفنی از تصمیم تازۀ حکومت افغانستان مبنی بر آزادی دو هزار زندانی گروه طالبان تشکر کرده است.
به نوشته غنی، دیشب (یکشنبه شب) من و دکتر عبدالله تماس تلفنی از پمپئو دریافت کردیم وی از دولت افغانستان به خاطر آغاز روند شجاعانه آزادی دو هزار زندانی طالبان تشکر کرد.
اشرف غنی در ادامه افزود: پمپئو اظهار کرد که آمریکا به دنبال آتش‌بس درازمدت و آغاز مذاکرات مستقیم صلح در افغانستان است.
وزیر امور خارجه آمریکا پیش تر از برقراری آتش‌بس سه روزه میان دولت و طالبان نیز استقبال کرده بود. ارگ ریاست جمهوری افغانستان نیز در پاسخ به برقراری آتش‌بس از سوی گروه طالبان در روزهای عید روند آزادی دو هزار زندانی این گروه را آغاز کرد. طالبان این تصمیم حکومت را یک گام خوب توصیف کرده است.