هراس از یک استعفای احتمالی
محسن خرامین (روزنامه‌نگار)
۱- صفحه اول

۲- سیاست

۳- سیاست

۴- جامعه
۵- ویژه شهرستان
۶- اقتصاد
۷- فرهنگ و هنر
۸- صفحه آخر

1538

محموله نفتی ایران به ونزوئلا رسید

نفتکش‌های ایرانی در حیاط خلوت آمریکا

همدلی| محسن رفیق: با وجود تهدیدهای آمریکا، سرانجام دو نفتکش حامل سوخت ایران در نزدیکی پالایشگاه «ال پالیتو» ونزوئلا، پهلو گرفتند. سه نفتکش ایرانی دیگر هم در مسیر رسیدن به ونزوئلا هستند. این پنج کشتی مجموعا حامل 1.53 میلیون بشکه معادل 210 هزار تن بنزین هستند. در طول هفته گذشته ادامه حرکت این ۵ نفتکش ایرانی حامل فرآورده‌های نفتی به سمت ونزوئلا که به صورت رسمی و با پرچم ایران در حال انجام ماموریت خود بودند، با واکنش‌های زیادی در اخبار جهان روبه‌رو شد. این در حالی بود که آمریکا، نسبت به مداخله در روند حرکت این نفتکش‌ها که بدون اسکورت و در کوران تحریم‌های این کشور، چنین مسیر طولانی در آب‌های آزاد را در می‌نوردیدند، هشدار داده بود. این تهدیدات از آن‌سو شدت گرفته است که ایران و ونزوئلا هر دو تحت تحریم واشنگتن هستند و از طرفی به دلیل تاثیرتحریم‌های آمریکا علیه ونزوئلا، این کشور با کمبود بنزین و سوخت مواجه شده است. با این وجود در حالی که برخی رسانه‌ها خبر از احتمال تقابل جدی ایران و آمریکا در این زمینه می‌دادند، روز گذشته اولین نفتکش ایرانی وارد آب‌های ونزوئلا شد. نکته دارای اهمیت آن است این پنج نفتکش‌ برخلاف قبل، با رادارهای خاموش در حال حرکت نیستند و سامانه مکان‌یابی همه آن‌ها روشن است. به گزارش ایسنا، ابرتانکر ایرانی که در اواسط ماه مارس در بندر شهید رجایی ایران ۴۳ میلیون لیتر بنزین بار کرده بود، هم اکنون در جایگاه «برث ۲» در مجاورت پالایشگاه «ال پالیتو» ونزوئلا، در غرب کاراکاس لنگر انداخته است. پس از توقف این کشتی در سواحل ونزوئلا، رئیس جمهور این کشور از دولت ایران تشکر و قدردانی کرد. به گزارش خبرگزاری رویترز نیکولاس مادورو، رئیس جمهوری ونزوئلا پس از ورود ۵ شناور و تانکر حامل سوخت ایران به آب‌های ونزوئلا، از دولت و ملت ایران بابت همبستگی با مردم ونزوئلا و پشتیبانی از کاراکاس قدردانی و تشکر کرد. نیکولاس مادورو در رسانه‌ دولتی ونزوئلا گفت: ونزوئلا و ایران هر دو خواهان صلح هستند و ما حق داریم آزادانه تجارت کنیم. مادورو از مردم این دو کشور به عنوان «مردمی انقلابی که هرگز در مقابل ستمگری آمریکا زانو نخواهند زد» یاد کرد. در این زمینه رئیس‌جمهور کوبا نیز با اشاره به ورود نفتکش ایرانی به غرب کاراکاس، اظهار کرد که ایران توانسته محاصره جنایتکارانه و غیرقابل قبول آمریکا را درهم بکشند. به گزارش ایسنا میگوئل دیازکانل، رئیس‌جمهور آمریکا روز یکشنبه در توییتی نوشت: اولین نفتکش از میان پنج نفتکش ایرانی با شکستن محاصره جنایتکارانه و غیرقابل قبول آمریکا به ونزوئلا رسید. او در ادامه توییت خود به همبستگی میان مردم اشاره کرده است.
در این میان تحلیل تهدیدات آمریکا و عدم اقدام این کشور در این زمینه، با اظهار نظرهای متفاوتی روبه‌رو شده است. در همین زمینه سارا فلاحی، نماینده مردم ایلام در مجلس یازدهم در یادداشتی آورده است:«همان قدر که نفتکش‌های ایرانی می‌توانند در تیررس ناوگان‌های نظامی آمریکا در آب‌های دریای کارائیب باشند به همان اندازه نیروهای آمریکایی نیز در تیررس توان نظامی و استراتژیک ایران در خلیج فارس قرار دارند، البته ایران با دارا بودن بزرگترین ساحل خلیج فارس، در اختیار داشتن تنگه هرمز و سایر مناطق استراتژیک خلیج فارس شرایط بهینه‌تری نسبت به آمریکا در آب‌های ونزوئلا داراست.»
فلاحی در مورد دلایل عدم واکنش آمریکا نسبت به حرکت این نفتکش‌ها، می‌گوید: «نزدیکی فصل انتخابات ریاست جمهوری در آمریکا فرصت ریسک تقابل با ایران را از ترامپ گرفته است و ترامپ دیگر فرصت رفتارهای ماجراجویانه و تکانشی را ندارد، چون رئیس جمهور آمریکا می‌داند قطعا تقابل نظامی با ایران نمی‌تواند حامل پیروزی او در انتخابات باشد لذا آمریکا در صورت تقابل با ایران با یک بحران جدی‌تر مواجه خواهد شد و به همین دلیل، تقابل با ایران همان قدر که می‌تواند برای ایران حامل بحران باشد به همان اندازه نیز می‌تواند آمریکا را با بحران مواجه سازد.»
او معتقد است:«موفقیت ایران در این کار، هم می‌تواند بخشی از مشکلات اقتصادی ایران و ونزوئلا را مدیریت کند و هم آمریکا را با بحران هژمونی مواجه سازد.از طرف دیگر این موفقیت می‌تواند هم رژیم بین‌المللی تحریم‌ها را بر هم بزند و هم نظم جهانی مورد نظر آمریکا را به چالش بکشد. لذا ایران با علم به این مهم و در اوج تحریم‌ها به شکل رسمی و با پرچم خود نفتکش‌هایش را به سمت آب‌های ونزوئلا گسیل داشته است.»
موفقیت ایران در رساندن موفق محموله‌های خود به ونزوئلا باعث شد تا جان بولتون، مشاور امنیت ملی پیشین آمریکا در یک پیام توئیتری با ابراز نگرانی نسبت به همکاری قانونی ایران و ونزوئلا در حوزه انرژی بنویسد:«نسبت به همکاری قانونی ایران و ونزوئلا در حوزه انرژی هشدار داد و حتی آن را خطرناک توصیف کرد.» بولتون همچنین اشاره کرد:«ما در کنار خوان گوایدو، رهبر مخالفان ونزوئلا در برابر ایران ایستاده‌ایم.» او در پیام خود با تکیه بر ادعاهای آمریکا علیه ایران، نوشت:»ما همگی از مداخله مجدد چین، روسیه، کوبا و ایران در ونزوئلا ناراحت هستیم. انتقال بنزین ایران برای کمک‌ به دولت شکست خورده مادورو برای ایالات متحده و تمام کشورهای آمریکای جنوبی خطرناک است.»
بولتون هفته گذشته نیز با انتشار پیامی در حساب کاربری خود در توئیتر، نارضایتی‌اش را از ارسال کشتی‌های حامل سوخت ایران به ونزوئلا اعلام کرده بود. او در آن پیام گفته بود:«ایران با سرپیچی از کارزار فشار حداکثری آمریکا و برای کمک به ونزوئلا و رها کردن مادورو از کمبود سوخت، پنج نفت‌کش بزرگ ارسال کرده است. باید با تلاش ایران برای مخالفت با اولویت‌های آمریکا برخورد شود. چین، ایران و ونزوئلا نمی‌توانند موفق شوند.»
با این حال وزیر نفت ونزوئلا با انتشار پیامی در حساب کاربری خود در توئیتر نوشت: «همکاری ایران و ونزوئلا در حوزه انرژی بر مبنای تبادلات علمی و توسعه سازنده صنعت هیدروکربن بنا شده است. این تجربه همچنین ما را به عنوان کشورهای عضو اوپک متحد می‌کند.»
این در حالی است که پیش از این، یک مقام ارشد دولت آمریکا که حاضر به افشای نامش نشد، به خبرگزاری رویترز گفته بود که واشنگتن در حال بررسی اقدامات مناسب برای واکنش نشان دادن به انتقال بنزین توسط ایران به ونزوئلا است. این مقام آمریکایی عنوان کرده بود که ایالات متحده، اطمینان بالایی دارد که دولت نیکلاس مادورو، رئیس‌جمهور ونزوئلا، بهای این بنزین را با چندین تن طلا پرداخت کرده است. او مدعی شده بود که ونزوئلا ۹ تن طلا را از طریق یکی از شرکت‌های هواپیمایی تحویل ایران داده و ایران متعهد شده که در مقابل آن به صنعت نفت ونزوئلا خصوصا تامین بنزین و گازوئيل و راه‌‌اندازی پالایشگاه‌های ونزوئلا کمک کند. پس از آن بود که آمریکا اعلام کرد حتما اقداماتی در جهت مقابله با پنج کشتی حامل بنزین و گازوئیل ایران که به سمت ونزوئلا در حرکت هستند انجام خواهد داد، زیرا هر دو کشور ایران و ونزوئلا تحت تحریم آمریکا بوده و معامله آنها با یکدیگر به منزله دهن‌کجی به این کشور است. این تهدیدات البته با هشدارهای جدی ایران روبه‌رو شده بود و ظریف، وزیر امور خارجه مسئولیت پیامدهای هر گونه اقدامی در این زمینه را متوجه دولت آمریکا دانسته بود.