مدیران بحران آتش‌نشانانی که بنزین می‌پاشند
فضل‌الله یاری (سردبیر)
۱- صفحه اول

۲- سیاست

۳- سیاست

۴- جامعه
۵- ویژه شهرستان
۶- اقتصاد
۷- فرهنگ و هنر
۸- صفحه آخر
1430

سخنگوی قوه قضاییه تشریح کرد

اعدام در بازار خودرو

7 سال زندان برای مدیرعامل سابق سایپا و 61ماه برای دو نماینده مجلس
همدلی| فاطمه آقایی‌فرد: سلاطین اقتصادی اعدام می‌شوند و قیمت‌ کالاهای اساسی روز به روز از جاهای عجیب و غریب دیگری سر در می‌آورد؛ دیروز در حالی فضای رسانه‌های اقتصادی پر شده بود از تحلیل‌ها و گزارش‌ها درباره صدور حکم اعدام برای سلطان خودرو و همسرش، که حالا نزدیک به دو سالی از اجرای حکم اعدام برای سلطان سکه می‌گذرد و جنس خبرهای این بازار هنوز فرقی با گذشته نکرده که هیچ، که گویا وضعیت بدتر هم شده است؛ 24 آبان سال 97 وقتی وحید مظلومین، معروف به سلطان سکه و همدستش محمداسماعیل قاسمی، اعدام شدند، شاید خیلی‌ها فکر می‌کردند سکه دیگر رنگ و بوی چهار میلیون تومانی را نخواهد دید، اما حالا که حدود 18 ماه از اعدام سلطان سکه می‌گذرد، این کالای قیمتی که در آن زمان با قیمتی در حدود چهار میلیون و 200 هزار تومان به فروش می‌رسید، امروز در غیبت این سلطان، به حدود دو برابر و نزدیک به هفت میلیون و 500 هزار تومان رسیده است؛ اگرچه در چند هفته ابتدایی بعد از اجرای این حکم، بازار سکه کمی آرام شد و قیمت‌ها در لاک خود فرو رفته و سکه حدود 24درصد افت قیمت را در آذر سال 97 تجربه کرد، اما انگار این تمام ماجرا نبود و آتش دیگری زیر خاکستر نهفته بود؛ آن‌روزها حتی فعالان بازار هم می‌گفتند که بازار به‌صورت موقتی تحت تاثیر این جو قرار گرفته و بعد از گذشت چند هفته دوباره باید منتظر رکوردهای جدید باشیم؛ همانطور که پیش‌بینی شده بود، طولی نکشید؛ یعنی از بهمن سال 97 سکه‌ها دوباره به مدار صعودی بازگشتند؛ این‌بار اما قوی‌تر از گذشته، تا جایی‌که امروز رکوردهای هر روز و هفته سکه‌ها باز هم تیتر یک رسانه‌های اقتصادی می‌شود و کانال‌ها و شبکه‎‌های مجازی درباره گران شدن این کالاهای قیمتی همچنان گزارش می‌دهند؛ اتفاقا دیروز هم در خبرها آمده بود که سکه همچنان در حال گران شدن است، در میانه‌های این خبر، وقتی مردم درگیر دو دو تای چهار اقتصادی بودند؛ بعد از اینکه پراید 90 میلیونی حسابی سر و صدا کرده بود، خبر آمد که حکم اعدام یکی که به او سلطان خودرو می‌گویند هم صادر شده: «صدور حکم اعدام برای سلطان خودرو و همسرش»؛ خبری که در ادامه با دو تیتر قابل‌توجه دیگر در تارنمای رسانه‌ها نقش بست:«دو نماینده مجلس در پرونده اخلال در بازار خودرو به 61 ماه حبس محکوم شدند» و «مدیر عامل سایپا به هفت سال حبس محکوم شد»؛ خبرهایی که برای خیلی‌ها یادآور سلطان سکه و اتفاقاتی بود که در این بازار هنوز هم در جریان است؛ می‌گفتند تجربه سکه ثابت کرد که با اعدام این افراد نه تنها بازار تنظیم نمی‌شود، بلکه اندکی بعد قیمت نجومی می‌شود، پس مشکل جای دیگر است نه از این دلال‌هایی که عنوان سلطان می‌گیرند.

دوباره سلطان و دوباره اعدام

دیروز غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضاییه، در نشست خبری خود با خبرنگاران از صدور برخی احکام صادره از سوی دادگاه مبارزه با مفاسد اقتصادی سخن گفت که در این میان خبر اعدام سلطان خودرو بیشتر از همه سر و صدا کرد. صدور حکم مدیرعامل سابق سایپا و دو نماینده مجلس، برخورد با اخلال‌گران ارزی و نظام اقتصادی، خرید و فروش نوزادان، پرونده سقوط هواپیمای اوکراینی و...، از مهم‌ترین مسائلی بود که در نشست خبری سخنگوی قوه قضاییه مطرح شد. او که از صدور حکم اعدام برای دو نفر از متهمان پرونده شرکت سایپا خبر داده بود در این‌باره گفت:«در همین زمینه مهدی جمالی مدیرعامل سابق سایپا به هفت سال حبس محکوم شده است.»

صدور حکم مدیرعامل سابق سایپا و دو نماینده مجلس

وی در ادامه گفت:«مهدی جمالی مدیرعامل سابق سایپا به 7 سال حبس تعزیری، محمد عزیزی و فریدون احمدی (نمایندگان مجلس) هر کدام به 61 ماه حبس تعزیری محکوم شدند. چند روز قبل؛ یعنی 16 اردیبهشت همین امسال بود که رئیس قوه قضائیه درباره پرونده متخلفان خودرو گفته بود: «ما به دنبال این هستیم که حتی‌المقدور به پرونده اتهامی مقامات در همان دوره مسئولیت‌شان رسیدگی شود. تعدادی از این افراد در این فرایندها محاکمه شدند و تعدادی از نمایندگان مجلس از جمله دو نماینده مجلس درباره پرونده خودروسازها پرونده دارند.
پرونده به دادگاه رفت و دادگاه به تحقیقات ایراد گرفت و هفته گذشته نواقص برطرف شد و پرونده دوباره به دادگاه رفت. چون نواقص برطرف شده به زودی رأی آن صادر می‌شود کما اینکه درباره برخی نمایندگان مجلس در ایام گذشته رأی صادر شده است» و حالا حدود دو هفته بعد از این ماجرا، بالاخره حکم صادر شد.

34نفر از اخلال‌کنندگان در نظام اقتصادی محکوم شدند

اسماعیلی در خصوص اقدامات مباره با فساد گفت:«در یک پرونده که بیش از 50 متهم داشت کیفرخواستی برای 43 نفر صادر و به دادگاه ارسال شد. در دادگاه 34 نفر از اخلال کنندگان در نظام اقتصادی محکوم شدند.در این پرونده تلفیقی، بخشی اخلال در نظام ارزی و بخشی اخلال در سکه و بخشی اخلال در نظام اقتصادی خودرو بود.
«وحید بهزادی» و همسرش «نجوا لاشیدایی» هر دو نفر به جرم مشارکت در اخلال کلان در نظام پولی و ارزی منجر به قاچاق ارز از طریق ثبت سفارشات صوری، اخلال در نظام توزیعی نیازمندی‌های عمومی کشور از طریق پیش خرید 6700 خودرو از سایپا و مشارکت در عملیات پولشویی و موضوعات مربوطه به سکه که 24 هزار و 700 سکه به همراه یک صد کیلوگرم طلا کشف شد؛ حکم اعدام این دو نفر صادر شده که قابل تجدیدنظر خواهی است.»

نقش ویژه قوه قضاییه در کاهش قیمت خودرو

اسماعیلی گفت: «در حوزه افزایش قیمت‌های حوزه خودرو، سازمان بازرسی کل کشور ورود پیدا کرد که چرا وزارت صمت، شورای رقابت را از گردونه تصمیم‌گیری در قیمت‌گذاری خودرو کنار گذاشته است.انجام وظایف نظارتی سازمان بازرسی کل کشور باعث شد که شورای رقابت به میدان بیاید و دولت بپذیرد که شورای رقابت ایفای نقش کند. اگر‌ بخش‌های مختلف اجرایی و‌ نظارتی وظایف خود را به نحو احسن انجام دهند‌ و بازار حالت رهاشدگی و افسارگسیختگی‌ نداشته باشد، این همه اجحاف در حق مردم انجام نخواهد شد. به دنبال این هستیم که دستگاه‌های اجرایی را به خط کنیم و‌ از آنها وظایف قانونی‌شان را مطالبه کنیم.»

اعلام آمادگی دستگاه قضا برای تثبیت قیمت سکه و نرخ ارز

اسماعیلی پیرامون موضع نواسانات قیمت سکه گفت:«مرحله اول نیست که نوسانات قیمت سکه در‌ کشور ما اتفاق می‌افتد. در هر مرحله همیشه سعی کرده‌ایم که وظایف درون قوه و فراقوه‌ای را در این زمینه انجام دهیم.
در مراحل قبلی در درون قوه در تقسیط مهریه بانوان و میزان سکه‌هایی که برای پیش‌پرداخت یا اقساط ماهانه در نظر گرفته شده بود، با توجه به شرایط جدید تغییراتی ایجاد شد.حتما تعدیل مجدد نیز انجام خواهد شد. این سنت جاریه قوه قضاییه در تعیین میزان اقساط مهریه‌ها بوده و هست. اعلام کرده‌ایم که با تمام توان آماده‌ایم برای تثبیت قیمت سکه و نرخ ارز وارد عمل شویم. در این زمینه از انجام وظایف‌مان کوتاه نخواهیم آمد.»
سلطان خودرو، مسکن، سکه، بیت‌کوین؛ هر یک از این‌ها در حافظه رسانه‌ها ماجراهای طولانی و قابل‌تاملی را دارند، اما به راستی سکانداران اقتصادی که در بسیاری از موارد اقدام به اتخاذ سیاست‌های دستوری می‌کنند این‌بار می‌توانند با از میان برداشتن سلاطین خودرو قیمت‌ها را کاهش دهند و اتفاقاتی مشابه سکه در نیفتد؟