مدیران بحران آتش‌نشانانی که بنزین می‌پاشند
فضل‌الله یاری (سردبیر)
۱- صفحه اول

۲- سیاست

۳- سیاست

۴- جامعه
۵- ویژه شهرستان
۶- اقتصاد
۷- فرهنگ و هنر
۸- صفحه آخر
1431

تهران ادعای صهیونیست‌ها را تکذیب کرد

حضور ایران در سوریه ادامه دارد

همدلی| یکی از مقام‌های رژیم صهیونیستی مدعی شده که ایران در حال عقب‌نشینی از سوریه است و نیروهای خود را از این کشور خارج می‌کند. اما این ادعا خیلی زود با واکنش مقامات ایران روبه‌رو شد. پاسخ روشن است، ایران همچنان به حضور مستشاری خود در سوریه ادامه می‌دهد.
«نفتالی بنت» وزیر جنگ پیشین رژیم صهیونیستی در اظهاراتی مدعی شد ایران کار عقب‌نشینی و خروج نیروهای خود از سوریه را آغاز کرده است.
نفتالی بنت که تا روز یکشنبه ۲۸ اردیبهشت وزیر جنگ رژیم صهیونیستی بود هیچ‌گونه مدارک یا جزئیاتی در مورد ادعای خود ارائه نکرد. این مقام سابق نظامی صهیونیست از جانشین خود «بنی گانتز» خواست تا سیاست فشار بر ایران را ادامه دهد، زیرا در غیر این صورت این روند ممکن است به گفته او «معکوس» شود.
ادعای مقام صهیونیست در حالی مطرح شده است که روز شنبه «علی اصغر خاجی» دستیار ارشد وزیر امور خارجه در دیدار با «عدنان محمود» سفیر سوریه در تهران با تاکید بر حمایت قاطع جمهوری اسلامی ایران از سوریه در مبارزه با تروریسم گفت: «همکاری‌های راهبردی روسیه، سوریه و ایران در راستای مبارزه با پدیده شوم تروریسم و رایزنی‌های جاری سه کشور برای حل سیاسی بحران سوریه، تداوم خواهد یافت.»
روز گذشته نیز یک مقام مطلع نظامی در پاسخ به یاوه‌گویی وزیر جنگ رژیم صهیونیستی تاکید کرد که حضور مستشاری ایران در سوریه بدون هیچگونه تغییری ادامه دارد. به گزارش نورنیوز این مقام مطلع نظامی اعلام کرد:«علی‌رغم ادعای مقامات رژیم صهیونیستی، هیچگونه تغییری در کمیت و کیفیت حضور مستشاری ایران در سوریه ایجاد نشده است.»
وی افزود:«ایران با درخواست رسمی دولت قانونی سوریه و برای کمک به مبارزه با تروریسم در این کشور حضور دارد. تا زمانی که دولت سوریه به کمک مستشاری ایران نیاز داشته باشد، در این کشور خواهیم ماند.»
این مقام مطلع نظامی تاکید کرد:«ادعای مطرح شده از سوی وزیر جنگ رژیم صهیونیستی تلاش برای پرکردن کارنامه خالی از دستاورد اوست.» وی گفت:«اظهارات نفتالی بنت مشابه ادعاهای مستمر رژیم صهیونیستی در خصوص انجام عملیات‌های نظامی موفق علیه نیروهای ایرانی در سوریه و یا حملات سایبری موفق به تاسیسات مختلف در جمهوری اسلامی ایران است و عاری از واقعیت می‌باشد.»
در همین حال عدنان حسن محمود، سفیر جمهوری عربی سوریه روز دوشنبه ۲۹ اردیبهشت، در تهران با حسین امیرعبداللهیان دستیار ویژه رئیس مجلس و مدیرکل بین‌الملل مجلس شورای اسلامی دیدار و گفت‌وگو کرد.
امیرعبداللهیان در ابتدای این دیدار با اشاره به سابقه دیرینه مناسبات دو کشور گفت:«جمهوری اسلامی ایران و جمهوری عربی سوریه همواره از روابط ممتاز و راهبردی برخوردار بوده و هستند و حمایت‌های ایران از سوریه تا شکست کامل تروریسم همچنان تداوم خواهد داشت.»
وی افزود:«تهران، مسکو و دمشق همکاری‌های راهبردی خود را ادامه خواهند داد و مقابله با تحریم‌‌های اقتصادی ظالمانه دشمنان از مفاد همکاری‌های جدی سه کشور به شمار می‌رود.»
دستیار ویژه رئیس مجلس با اشاره به اهمیت همکاری‌‌های پارلمانی در توسعه ارتباطات دو کشور افزود:«گسترش ارتباطات پارلمانی، نقش مؤثری در توسعه همکاری‌‌های مشترک فیمابین دارد و دیپلماسی پارلمانی دو کشور به تحقق صلح و امنیت در منطقه کمک مؤثری می‌کند.»
امیرعبداللهیان در پایان این دیدار بر اهمیت همکاری­‌های اقتصادی تهران و دمشق تاکید کرد و اضافه کرد:«در پایان محدودیت اعمالی مقابله با کرونا ویروس باید توریسم سیاحتی و زیارتی دو کشور عملیاتی شود.»
عدنان حسن محمود، سفیر جمهوری عربی سوریه نیز در این دیدار گفت:«روابط دو کشور در سطح راهبردی قرار دارد و مردم و دولت سوریه همواره قدردان حمایت‌‌های مؤثر جمهوری اسلامی ایران هستند.»