سورپرایز اکتبر ترامپ ایران خواهد بود؟
محسن رفیق (روزنامه‌نگار)
۱- صفحه اول

۲- سیاست

۳- سیاست

۴- جامعه
۵- ویژه شهرستان
۶- اقتصاد
۷- فرهنگ و هنر
۸- صفحه آخر

1522

یک هواپیمای ارتش آمریکا در افغانستان سقوط کرد،

جت آمریکایی، در دام آتش طالبان

همدلی| روز گذشته، و در حالی که دونالد ترامپ در حال پرده‌برداری از بخشی از طرح موسوم به «معامله قرن» در دیدار با بنیامین نتانیاهو و بنی‌گانتس بود، گروه طالبان در افغانستان یک هواپیمای ترابری بمباردیر “E11A” متعلق به ارتش آمریکا را در جنوب شرقی کابل مورد هدف قرار دادند. ارتش آمریکا از این نوع هواپیما در جهت نظارت الکترونیکی و به عنوان نقطه تماس در میدان نبرد در افغانستان استفاده می‌کند. این نوع هواپیما معمولا بین ۸ تا ۱۲ سرنشین حمل می‌کند.
به گزارش ایسنا و به نقل از آسوشیتدپرس، بث ریوردان، سخنگوی مرکز فرماندهی آمریکا در این مورد گفته است که هنوز معلوم نیست این هواپیما متعلق به کجاست؟ او از هرگونه اظهار نظر بیشتر خودداری کرده، اما تصاویر پخش شده در رسانه‌های اجتماعی از محل سقوط این هواپیما نشان می‌دهد که هواپیمای مذکور احتمالا یک هواپیمای ترابری ارتش آمریکاست. این در حالی است که سخنگوی گروه طالبان افغانستان رسما مسئولیت ساقط کردن هواپیمای منسوب به ارتش آمریکا را بر عهده گرفته است. به گزارش ایسنا و به نقل از المیادین، ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی گروه طالبان افغانستان در بیانیه‌ای مسئولیت ساقط کردن این هواپیما را که طالبان مدعی شده متعلق به ارتش آمریکا است پذیرفته است.
مجاهد، مدعی شده که هواپیمای مذکور حامل سربازان آمریکایی و در جهت جاسوسی بوده و همچنین حامل افسران عالی‌رتبه آمریکایی بوده که همه سرنشینان آن کشته شده‌اند.
ارتش آمریکا در واکنش به این مساله، اعلام کرد، سرگرم بررسی گزارش‌ها درباره هواپیمای سقوط کرده در منطقه تحت کنترل طالبان در افغانستان است. مردم محلی و شاهدان عینی حاضر در محل حادثه گفتند به غیر از اجساد دو خلبان این هواپیما که سوخته از آن بیرون آمدند، تمامی اجساد دیگر نیز کاملا از بین رفته و قابل شناسایی نیستند. والی غزنی نیز این اظهارات را تایید کرد و گفت: جستجو‌ها برای پیدا کردن باقی اجساد و تکمیل تحقیقات همچنان ادامه دارد. تاکنون مشخص نیست این هواپیما چند سرنشین داشته و هدف از پرواز و مقصد آن چه بوده است. قطعه‌ای گمشده که ممکن است به تکمیل پازل سقوط هواپیما در غزنی کمک کند. به گزارش شبکه «ان‌بی‌سی» عارف نوری، سخنگوی ولایت غزنی ضمن اعلام این خبر در خصوص حادثه اخیر سقوط هواپیما در افغانستان گفت: به نظر می‌رسد که هواپیمای سانحه دیده در حال پرواز بین شهر جنوبی قندهار و کابل در حدود ۳۲۰ کیلومتری شمال بوده و ولایت غزنی در میان این دو موقعیت قرار دارد.
نوری هم‌چنین اظهار داشته که این هواپیما متعلق به هیچ یک از شرکت‌های هواپیمایی افغانستانی نیست اما هنوز نمی‌تواند تأیید کند که به کدام شرکت هواپیمایی تعلق دارد.
طبق گفته‌های نوری، نیروهای اضطراری و امدادگران به محل سقوط اعزام شده‌اند اما با توجه به محل سقوط این هواپیما که در منطقه‌ای دورافتاده و تحت کنترل طالبان بوده و همچنین شرایط سخت آب ‌وهوایی زمستانی، دسترسی به محل سانحه دشوار است. خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از عارف نوری سخنگوی والی غزنی اعلام کرد که نزدیک به ۱۰۰ جسد در محل سقوط هواپیما پیدا شده است. هواپیمایی که دیروز در ساعت ۱:۱۵ بعد از ظهر به وقت محلی و در شهرستان «ده یک» استان غزنی سرنگون شد. این در حالی است که در لحظات اول انتشار سقوط این هواپیما، خبرهای اولیه از سقوط یک هواپیمای مسافربری بوئینگ متعلق به کشور افغانستان، با ۸۰ سرنشین و در منطقه کنترل شده توسط طالبان، حکایت داشت. با این وجود، اداره هوانوردی غیرنظامی افغانستان با انتشار اعلامیه‌ای در زمان وقوع حادثه گفته بود که براساس بررسی این نهاد، هیچ موردی از سانحه سقوط هواپیمای مسافربری غیرنظامی تایید نمی‌شود. در اعلامیه این اداره آمده بود: بر اساس اطلاعات برج کنترل و ریاست تنظیم ترافیک هوایی کشور، هیچ موردی از سانحه هوایی غیرنظامی تایید نشده است. مقامات افغانستان اعلام کردند که حدود ۱۰۰ جسد در منطقه سقوط هواپیما کشف شده است. مقام‌های امنیتی در ولایت غزنی در جنوب افغانستان پیش از این گفته بودند که یک هواپیمای مسافربری در این ولایت سقوط کرده و تاکنون تلفات و خسارت ناشی از آن مشخص نشده است.خبرگزاری‌های داخلی و خارجی در دقایق اول انتشار این خبر، آن را گزارش کردند.
از سوی دیگر احمد خالد وردک، فرمانده پلیس غزنی گفت که این هواپیما در روستای “سدو” ولسوالی “ده یک” ولایت غزنی سقوط کرده است. اداره هوانوردی اضافه کرده است که گزارشی از این که پروازی عبوری از افغانستان دچار سانحه هوایی شده باشد نیز به این اداره مخابره نشده است. این اداره اضافه کرده است که موضوع سانحه هوایی در غزنی را پیگیری می‌کند.
رسانه‌ها در ابتدا گزارش کردند که این هواپیما مربوط به شرکت آریانا است، با این حال شرکت هواپیمایی آریانا با انتشار پستی در فیسبوک، وقوع هر گونه سانحه برای هواپیماهای متعلق به این شرکت دولتی را رد می‌کند.
به گزارش بی‌بی‌سی، میرویس میرزکوال، معاون و سرپرست شرکت آریانا گفت که هیچ یک از هواپیماهایی که متعلق به این شرکت باشد سقوط نکرده است. به گفته او این شرکت یک پرواز از هرات به کابل داشته که به زمین نشسته و پرواز دیگر این شرکت به دهلی بوده که بر اساس اطلاع فرودگاه به زودی در دهلی نشست خواهد کرد. فرمانده پلیس غزنی پیش‌تر گفته بود که شمار تلفات مشخص نیست ولی هواپیما آتش گرفته و منطقه زیر کنترل طالبان است.