مقننه در قامت اجراییه
محسن خرامین (روزنامه‌نگار)
۱- صفحه اول

۲- سیاست

۳- سیاست

۴- جامعه
۵- ویژه شهرستان
۶- اقتصاد
۷- فرهنگ و هنر
۸- صفحه آخر

1828

گزارش همدلی از فاز جدید واکسیناسیون در کشور

حاشیه‌های ورود فایزر به ایران

همدلی| ستاره لطفی: بالاخره بعد از ماه‌ها جدال رسانه‌‌ای و سیاسی و اجتماعی، احتمال قرار گرفتن واکسن فایزر و جانسون‌اند جانسون در سبد واکسیناسیون کشور قوت گرفت.
به‌تازگی مقامات بهداشتی کشور در سیل واکسیناسیون با واکسن‌‌های چینی که تردیدهایی نیز در مورد تاثیرگذاری آن مطرح است، رسما اعلام کردند واکسن‌های فایزر و جانسون‌اندجانسون در راه ایران هستند.
اواخر شهریور حیدر محمدی، مدیرکل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو اعلام کرد که ایران در حال خرید دو میلیون‌‌ دُز واکسن کرونای محصول شرکت‌‌های آمریکایی-آلمانی «فایزر» و «بیو ان تک» از کشور بلژیک است و واکسن جانسون‌اندجانسون هم در انتظار نهایی شدن قراردادهای بین‌المللی است.
به‌تازگی علیرضا رئیسی، سخنگوی ستاد ملی مبارزه با کرونا نیز گفته دو میلیون و ۴۰۰ هزار‌‌ دُز واکسن فایزر سفارش داده‌ایم  و خرید ۵ میلیون‌‌ دُز واکسن جانسون‌اند جانسون هم نهایی شده است. خبر ورود واکسن‌های غربی با حاشیه‌ها و گمانه‌زنی‌های زیادی همراه شده است، برخی که پیش‌تر نیز مدعی بودند که مقامات واکسن فایزر را تزریق کردند، با اعلام این خبر ادعا کردند ورود این واکسن‌های غربی برای‌‌ دُز تکمیلی آن افراد فایزر زده است. برخی گفتند کادر درمان  قرار است از خوان واکسن فایزر بهره‌مند شوند، برخی نیز واکسیناسیون دانش‌آموزان را انگیزه ورود واکسن‌های غربی به کشور دانستند.
گمانه‌زنی‌ها ادامه داشت تا وزیر بهداشت بر گمانه‌زنی‌ها نقطه پایان گذاشت و اعلام کرد: واردات واکسن فایزر محدود و برای زنان باردار است و به افراد عادی تزریق‌‌ نمی‌شود و مردم باید از واکسن سینوفارم و برکت و هر آنچه وزارت بهداشت تایید کرد، استفاده کنند تا بدن‌‌شان مقاوم شود. لازم به ذکر است پیش از این، وزارت بهداشت ایران واکسن سینوفارم را به مادران باردار توصیه کرده بود.

 اعتراف مقامات کشور به تاثیرگذاری فایزر

یک کارشناس و پژوهشگر حوزه سلامت در این باره به «همدلی» گفت:«مقامات کشور با پذیرش این که واکسن فایزر، واکسن خوب و موثری است، در خصوص واردات این نوع واکسن سخنان ضد و نقیضی تاکنون بر زبان آورده‌اند. ابتدا مطرح شد تعداد واکسن‌های فایزر وارداتی که قرارداد بسته شده است دو میلیون‌‌ دُز و صرفا به عنوان‌‌ دُز تکمیلی و یادآور کادر درمان مورد استفاده قرار می‌گیرد، بعد اعلام کردند که تعداد 2 میلیون و 400 هزار‌‌ دُز واکسن فایزر قرارداد بسته شده است و تنها برای زنان باردار مورد استفاده قرار می‌گیرد.»
محمدرضا محبوب‌فر ادامه داد:«به نظر می‌رسد این بار مانند بهمن ماه سال گذشته که مطرح شد 150هزار‌‌ دُز واکسن فایزر اهدایی ایالات متحده آمریکا به ایران وارد شده است و سپس از هلال احمر گرفته تا سایر نهادهای حاکمیتی مسئله واردات این نوع واکسن به کشور را تایید و تکذیب کردند و سخنان ضد و نقیض زیادی درخصوص اصل ورود واکسن به کشور شنیده شد، این بار هم به جهت استفاده کادر درمان و مادران باردار می‌خواهند فایزر وارد کشور کنند.»
او با اشاره به ممانعت از ورود واکسن‌های غربی در گذشته و چراغ سبز به واکسن‌های چینی افزود:«در حال حاضر هم کنترل کرونا در جهان منوط به استفاده از این واکسن‌ها شده است و ایالات متحده آمریکا و کشور آلمان نیز می‌توانند میلیون‌ها‌‌ دُز واکسن‌های معتبر را به قیمت مساوی و کمتر نسبت به واکسن‌های چینی و ایرانی به دولت ایران تحویل دهند، اعلام می‌شود که این نوع واکسن‌ها برای مردم عادی نیست و منتظر آن نباشند و واکسن‌های چینی و ایرانی برای تزریق توصیه می‌شود.در صورتی که سازمان بهداشت جهانی برای واکسن سینوفارم تنها مجوز تزریق اضطراری آن هم برای بزرگسالان تایید کرده است و واکسن هنوز در مرحله مطالعات سوم بالینی به سر می‌برد، و واکسن ایرانی هم که اصلا اطلاعاتی از آن در دست نیست و سازمان‌های بین‌المللی مانند سازمان بهداشت جهانی آن را ندیده‌اند و تایید نکرده‌اند برای استفاده توصیه می‌شود؟!»

 اصرار بربازگشایی مدارس،عادی‌سازی بیماری‌ست

 عضو مجامع علمی سلامت ایران به اصرار بر بازگشایی مدارس با توجه به تاخیر واکسیناسیون در کشور اشاره کرد و گفت:«در حالی که کشور ایران هشت ماه از برنامه واکسیناسیون جهانی عقب مانده است، و تنها به سبب محدودیت تنوع سبد واکسیناسیون در کشور کمتر از 60درصد مشمولین واکسیناسیون در کشور واکسن دریافت کرده‌اند و بیش از 40درصد مردم تاکنون برای مراجعه به پایگاه‌های واکسیناسیون و دریافت واکسن خود تصمیم نگرفته‌اند و تهدیدها درخصوص اجباری شدن کارت واکسن نیز بی‌اثر بوده است، مقامات سلامت و سیاسی  کشور اصرار زیاد و عجیبی روی بازگشایی مدارس و دانشگاه‌ها و عادی‌سازی بیماری در کشور می‌کنند.» 
محبوب‌فر ادامه داد:«علی‌رغم تصمیم به واردات 12میلیون واکسن چینی تک‌‌ دُز مختص دانش‌آموزان در رده سنی کودکان و نوجوانان به کشور تاکنون خانواده‌ها نسبت به واکسیناسیون فرزندانشان استقبال به عمل نیاورده‌اند. خیلی عجیب است که تنها واکسن مورد تایید کودکان و نوجوانان فایزر و مدرنا است و در حال حاضر به صورت تک‌‌ دُز برای ویژه این سنین تولید و حتی در فلسطین و لبنان و عراق و افغانستان و دیگر کشورها مصرف می‌شود اما وزیر بهداشت و درمان با تهدید می‌گوید واکسن‌های فایزر وارداتی مختص افراد عادی نیست و افراد عادی جامعه از سینوفارم و برکت استفاده کنند. 
واکسن چینی هم اگر وارد کشور شود و بنا به مصرف آن برای دانش‌آموزان باشد این واکسن مورد تایید سازمان جهانی بهداشت نیست و صرفا به طور آزمایشی روی فرزندان این کشور آزمایش خواهد شد.»

 پاییز و زمستان سختی در پیش است 

این پژوهشگر سلامت تصریح کرد:«آنچه مسلم است؛ براساس این تحلیلی که بین مقامات سیاسی و امنیتی و سلامت کشور وجود دارد، در روزها و هفته‌ها و ماه‌های آینده، کشور ایران وارد یک گرداب بیماری کرونا می‌شود و مرگ و میر و تعداد مبتلایان بسیار بیشتر از پیک‌های اول تا پنجم خواهد بود. برای همین مسئله واکسن فایزر وارد شده است تا اولا با تزریق به مادران باردار از افت جمعیت تازه متولدشده و مادران مولد جلوگیری کنند و ثانیا به عنوان‌‌ دُز تقویتی یا‌‌ دُز سوم به کادر درمان تزریق کنند که در برابر حجم زیاد تعداد مبتلایان و مرگ و میر‌ها از بین نروند و خط اول بیمارستان‌ها خالی نشود. 
 مقامات کشور در حقیقت فایزر وارد می‌کنند برای مادران باردار و کادر درمان، چرا که می‌دانند پیک ششم اکنون از سمت استان‌های شرقی و شمالی آغاز شده است. این پیک رده سنی هم نمی‌شناسد و ویروس‌های دلتا، لامبدا و میو به طور ترکیبی با ویروس آنفلوآنزا به جمعیت کشور حمله می‌کنند. پاییز و زمستان سختی در پیش است. واکسن‌هایی هم که تزریق می‌شود یعنی واکسن سینوفارم و برکت حریف پیک ششم بیماری نیستند و نمی‌توانند ایمنی‌زایی جمعی پدید آورند.  بنابراین در این شرایط می‌توان به قرنطینه و حفظ پروتکل‌های بهداشتی دل بست تا پیک ششم و فصل سرما را پشت سر گذاشت.