تشکیک در جمهوریت نظام
محسن صنیعی (مدرس دانشگاه)
۱- صفحه اول

۲- سیاست

۳- سیاست

۴- جامعه
۵- ویژه شهرستان
۶- اقتصاد
۷- فرهنگ و هنر
۸- صفحه آخر

1795

آزمون دوباره شفافیت برای مجلس انقلابی

همدلی| دوباره مجلس یازدهم قرار است در آزمون شفافیت شرکت کند. البته که این آزمون برای آنان خیلی وقت است شروع شده ولی آنان قصد شرکت کردن در آن را ندارد. طرح شفافیت آرای نمایندگان مجلس مربوط به دوره قبلی مجلس شورای اسلامی است. مجلس دهم با رأی مخالف به این طرح به بهانههای مختلف اعلام کرد که مخالفت شفافیت نظر نمایندگان است. اما همین تصمیم آنان باعث شد تا اصولگرایان مجلس دهم را که تعداد قابل توجهی از نمایندگان اصلاح طلب در آن حضور داشتند به بار انتقاد بگیرند. وقتی که این طرح در مجلس دهم رد شد اصولگرایان تأکید داشتند که با پیروزی در انتخابات آینده این طرح را در دستور کار قرار می دهند چرا که شفافیت از اصول مهم انقلاب اسلامی است. 
اما از شروع مجلس یازدهم تاکنون این طرح اصلا به صحن نیامده که نمایندگان بخواهند با آن مخالفت یا موافقت کنند. مجلس یازدهمی ها به این ترتیب تلاش کردند که خود را از حاشیههای رأی منفی و از دردسرهای رأی مثبت به این طرح به دور نگاه دارند. اما همین هم باعث شده تا به حال بارها مورد انتقاد قرار بگیرند. 
با این حال گویا قرار است که این طرح در دستور کار قرار بگیرد.    مالک شریعتی، نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی گفت: «طرح شفافیت آرای نمایندگان در اولویت دستور کار صحن مجلس قرار خواهد گرفت.» در صفحه شخصی خود در توییتر درباره آخرین وضعیت طرح شفافیت آرای نمایندگان، نوشت: «امروز در مجلس بحرینی، رئیس کمیسیون آیین‌نامه داخلی مجلس را دیدم، ایشان خبر داد؛ گزارش کمیسیون درباره طرح شفافیت آرای نمایندگان برای اعلام نظر و ثبت پیشنهاد نمایندگان در سامانه قانونگذاری، بارگذاری شده و در نوبت دستور صحن قرار گرفته است.» نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: «پیگیری می‌کنیم در اولویت قرار گیرد.» البته این اولین بار نیست مالک شریعتی چنین خبری می دهد. پیش از این هم در مردادماه امسال او گفته بود که قرار است این طرح دوباره در صحن علنی مجلس مطرح شود ولی تا الان این اتفاق رخ نداده است.   نمایندگان مجلس شورای اسلامی در ۲۸ بهمن ماه سال ۹۹ با استناد به ماده ۱۳۰ آیین‌نامه داخلی بررسی شفافیت آرای نمایندگان را مجدداً در مدار قانونی بررسی در مجلس قرار دادند و نهایتاً کمیسیون آیین‌نامه داخلی مجلس آن را مورد بررسی و جزئیات طرح شفافیت آرا را نیز تصویب کرد ولی تا کنون هنوز به صحن علنی نرسیده است. 
 الزامی شدن انتشار مشروح مذاکرات هیأت رئیسه برای نمایندگان، امکان انتشار آرای هیأت رئیسه به تفکیک موافق، مخالف و ممتنع برای نمایندگان، الزام به برگزاری علنی جلسات کمیسیون‌های تخصصی مجلس، الزام به انتشار عمومی دستور کار کمیسیون‌ها تا ۳ روز قبل از تشکیل جلسه، الزام به انتشار عمومی مشروح مذاکرات جلسات کمیسیون‌های تخصصی، ایجاد بستر قانونی پخش زنده مذاکرات جلسات کمیسیون‌های تخصصی از صداوسیما، الزام به انتشار عمومی حاضران و غایبان و آرای مخالف، موافق، ممتنع و بدون رأی در جلسات کمیسیون، الزام به برگزاری علنی جلسات بررسی طرح‌ها و لوایحی که وفق اصل ۸۵ قانون اساسی برگزار می‌شوند، الزامی شدن انتشار گزارش سفر، هزینه‌ها و نتایج مأموریت کاری نمایندگان و الزامی شدن انتشار آرای نمایندگان در صحن علنی به تفکیک مخالف، موافق، ممتنع و رأی نداده از جمله مهمترین مواد این طرح است.