مدیران بحران آتش‌نشانانی که بنزین می‌پاشند
فضل‌الله یاری (سردبیر)
۱- صفحه اول

۲- سیاست

۳- سیاست

۴- جامعه
۵- ویژه شهرستان
۶- اقتصاد
۷- فرهنگ و هنر
۸- صفحه آخر
1431

گزارش «همدلی» از وضعیت بازار بورس در روزهای اخیر

نوسان در تالار شیشه‌‌ای

همدلی| گروه اقتصادی: بازار سرمایه از ابتدای روزهای امسال تا حالا که هنوز شمار هفته‌ها به ماه نرسیده، نوسانات زیادی را پشت سر گذاشته است؛ نوساناتی که خیلی از بازیگران بورس را نگران کرده و کام بسیاری از آن‌ها را با وجود پیش‌بینی‌های خوب کارشناسان درباره چشم‌انداز این بازار در سال جاری، تلخ کرده است. بورس تهران در اولین روز کاری در حالی با چراغ قرمز میزبان سرمایه‌گذاران حقیقی و حقوقی این بازار بود که در سال 98 بهترین و پررونق‎ترین روزهای تاریخ بورس رقم خورد و بسیاری از ‌‌تحلیل‌گران بر این باور بودند که بورس در سال 99 نیز ادامه این راه را خواهد رفت و نقدینگی به جای اینکه به بازارهای موازی مثل خودرو، مسکن یا طلا و سکه سرریز شود، سر از بورس درخواهد آورد. نگاهی به بازار سرمایه در سال 98 نشان می‌دهد که این بازار در سال گذشته رشدی بزرگ را تجربه کرد و رکورد زنی‌های پی‌درپی بازار، بسیاری از ‌‌تحلیل‌گران و سهامداران را شگفت‌زده کرد. بازار بورس که از ابتدای سال ۹۸ روندی صعودی را تجربه کرده بود با اتفاقات رخ داده روند صعودی خود را حفظ کرد و سال بسیار خوبی برای سهامداران به ارمغان آورد؛ رکوردشکنی‌های شاخص کل و شاخص هم وزن‌، افزایش چشم‌گیر تعداد کدهای بورسی، کاهش دامنه نوسان بازار پایه و حتی رکوردشکنی در ارزش معاملات. اما در سال جاری حداقل تا به این جای کار روند سابق ادامه ندارد و در بیشتر روزهای کاری، این بازار با چراغ قرمز میزبان بازیگران بوده که ‌‌تحلیل‌گران یکی از علت‌های اصلی این موضوع را شیوع ویروس کرونا و اتفاقات پیش‌بینی نشده می‌دانند؛ اتفاقاتی که تنها مختص بورس‌های ایران نیست و بازارهای جهانی را نیز درگیر خود کرده است.
هر چند قضاوت درباره رفتار این بازار در سال جاری بسیار زود است و هنوز راه‌ها و اتفاقات زیادی در کمین بورس نهفته است تا در سال جاری بتوان وضعیت رونق یا رکود بورس را تحلیل کرد، اما به هر حال روز منفی بورس در روز اول کاری سال 99 دیروز نیز تکرار شد و این سوال را برای مخاطبان این بازار ایجاد کرد که وضعیت بازار سرمایه در روزهای پیش‌رو به کجا خواهد رفت و دلیل اصلی نزولی شدن بازار با وجود تعطیلی بسیاری از مراکز صنفی و عدم رونق دیگر بازارها چیست؟ بسیاری از کاربران بازار سرمایه با منفی شدن سهام برخی از شرکت‌ها با این سوال به سراغ ‌‌تحلیل‌گران می‌روند. به باور بسیاری از کارشناسان بازار سرمایه، نوسانات این بازار در واقع جزئی از اتقاقات طبیعی هستند که نه تنها در ایران که در وضعیت بورس بسیاری از کشورهای پیشرفته نیز وجود دارد. به باور آگاهان اقتصادی و ‌‌تحلیل‌گران بورس، بازار سهام با این نوسانات خود را تصحیح می‌کند، یعنی این‌طور نیست که بورس با یک حرکت یکسان صعودی یا ممتد صعودی پیش رود و مولفه‌های زیادی در این موضوع تاثیرگذار هستند، زیرا همگی این مولفه‌ها رفتار احساسی سرمایه‌گذاران را تحت تاثیر قرار می‌دهد و در نتیجه همگی این عوامل در نوسان این بازار موثر هستند. بر همین اساس، بسیاری از ‌‌تحلیل‌گران این گونه نوسانات در بازار را کاملا طبیعی عنوان کرده و آن را جزئی از روال همیشگی بازار می‌دانند.

دوشنبه چراغ قرمز بورس روشن شد

شاخص کل بازار سرمایه روز دوشنبه برخلاف روزهای گذشته روندی نزولی داشت و حدود ۴۰۰۰ واحد کاهش یافت. به گزارش ایسنا، معاملات روز دوشنبه بازار سرمایه درحالی به پایان رسید که شاخص کل این بازار با ۴۱۴۴ واحد نزول رقم ۵۶۹ هزار و ۷۵۹ واحد را ثبت کرد. البته شاخص کل با معیار هم وزن روند صعودی خود را ادامه داد و با ۶۸۸ واحد صعود به رقم ۲۰۵ هزار و ۴۷ واحد رسید. روز دوشنبه معامله‌گران یک میلیون معامله به ارزش ۶۰ هزار و ۱۴۶ میلیارد ریال انجام دادند. بانک ملت، صنایع پتروشیمی خلیج فارس، گروه مپنا، ملی صنایع مس ایران، توسعه معادن و فلزات و معدنی و صنعتی گل گهر نسبت به سایر نمادها بیشترین تاثیر منفی و در مقابل فقط شرکت ارتباطات سیار ایران نسبت به سایر نمادها بیشترین تاثیر مثبت را روی بورس گذاشتند. بانکهای ملت و تجارت، گلوکوزان، پالایش نفت اصفهان، ملی صنایع مس ایران، سرمایه گذاری خوارزمی و توسعه معادن و فلزات نمادهای پربیننده بورس بودند.

فرابورس صعودی ماند

روز دوشنبه، در آن سوی بازار سرمایه، شاخص کل فرابورس به روند صعودی خود ادامه داد و با ۴۰واحد رشد، رقم ۷۳۸۲ واحد را ثبت کرد. در این بازار ۷۳۵ هزار معامله به ارزش ۳۱ هزار و ۸۸۲ میلیارد ریال انجام شد. پتروشیمی تندگویان، تولید نیروی برق دماوند، سهامی ذوب آهن اصفهان، فرابورس ایران و توسعه مولد نیروگاهی جهرم نسبته به سایر نمادها بیشترین تاثیر مثبت و در مقابل پتروشیمی زاگرس و صنایع ماشینهای اداری ایران نسبت به سایر نمادها بیشترین تاثیر منفی را روی فرابورس گذاشتند. سهامی ذوب آهن اصفهان، گروه صنایع کاغذ پارس، گروه سرمایه گذاری میراث فرهنگی، قاسم ایران، کشت و صنعت شهداب ناب خراسان، توسعه و عمران استان کرمان و سیمان لار سبزوار نمادهای پربیننده فرابورس بودند.