مدیران بحران آتش‌نشانانی که بنزین می‌پاشند
فضل‌الله یاری (سردبیر)
۱- صفحه اول

۲- سیاست

۳- سیاست

۴- جامعه
۵- ویژه شهرستان
۶- اقتصاد
۷- فرهنگ و هنر
۸- صفحه آخر
1431

با موافقت مقام معظم رهبری از صندوق توسعه ملی برداشت می‌شود

یک میلیارد یورو برای مقابله با کرونا

همدلی| مقام معظم رهبری با درخواست رئیس جمهور برای برداشت مبلغ یک میلیارد یورو از منابع صندوق توسعه ملی برای مقابله و مدیریت عوارض ناشی از شیوع ویروس کرونا، موافقت کردند.
بر همین اساس، رئیس جمهور حسن روحانی نیز با قدردانی از موافقت رهبر معظم انقلاب اسلامی با درخواست برداشت مبلغ یک میلیارد یورو از منابع صندوق توسعه ملی برای مقابله و مدیریت عوارض ناشی از شیوع ویروس کرونا در کشور، دستورات لازم را برای تامین نیازهای ضروری در این عرصه، صادر کرد.رئیس دفتر رئیس جمهوری در نامه‌ای به محمدباقر نوبخت معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور، پی نوشت رئیس جمهوری به نامه دفتر مقام معظم رهبری (مدظله‌العالی) را به او ابلاغ کرد.
روحانی پی نوشت اشاره کرده است که نیازهای وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از این منبع تامین و حتی‌الامکان از تولیدات داخلی و با استفاده از شرکت‌های دانش بنیان اقدام شود. همچنین کمک‌‌های لازم به صندوق بیمه بیکاری ظرف هفته آینده انجام و جزئیات طرح در ستاد اقتصادی دولت مطرح شود.مجوز برداشت از منابع صندوق توسعه ملی در سال 99 ، پیش از این نیز به دولت داده شده بود. براساس گزارش کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی درباره لایحه بودجه 99 ، دولت می‌تواند با توجه به مجوزهای صادرشده، مبلغ 2.795 میلیارد یورو از این صندوق را در سال 99، برداشت کند.مطابق با بند «ه» تبصره 4 لایحه بودجه 99، به دولت اجازه داده شده بود تا مبلغ 3 میلیارد و 425 میلیون یورو از منابع سال ١٣٩٩ صندوق توسعه ملی را به‌ صورت تسهیلات ارزی برداشت کرده و منابع مذکور را به مصرف برساند.
پس از آن و بعد از اخذ مجوزهای لازم از مقام معظم رهبری درباره برداشت از صندوق توسعه ملی، بند «ه» تبصره 4 لایحه بودجه 99 ، با تغییراتی در میزان برداشت از صندوق توسعه ملی و موارد مصرف آن به تصویب کمیسیون تلفیق مجلس رسید.