مدیران بحران آتش‌نشانانی که بنزین می‌پاشند
فضل‌الله یاری (سردبیر)
۱- صفحه اول

۲- سیاست

۳- سیاست

۴- جامعه
۵- ویژه شهرستان
۶- اقتصاد
۷- فرهنگ و هنر
۸- صفحه آخر
1431

در نشست خبری ویدئوکنفرانسی مطرح شد؛

بیش از ۳۰ کشور و سازمان به دولت و ملت ایران کمک کردند

سخنگوی وزارت امورخارجه ضمن تشکر از کمک‌های بعضی کشورها به ایران در زمینه کرونا گفت: بیش از ۳۰ کشور و تعدادی از سازمان‌های بین‌المللی در زمینه مقابله با کرونا به ایران کمک کردند. «سیدعباس موسوی» صبح دوشنبه در نخستین نشست خبری ویدئوکنفرانسی خود با اصحاب رسانه با تبریک فرارسیدن سال نو گفت: امیدوارم سال جدید سال آرامش و برکت برای ملت ایران و جهانیان باشد و بر تمام چالش‌ها از جمله ویروس کرونا فائق شویم و بر همه ویروس‌های دیگر اعم از افراط‌گری، خشونت و تحریم و... پیروز شویم. سخنگوی وزارت امور خارجه در ادامه روز ملی فناوری هسته‌ای را تبریک گفت و ضمن قدردانی از تلاش‌های دانشمندان هسته‌ای افزود: امیدوارم این فناوری بومی با صلابت و قدرت پیش رفته و در خدمت صلح، رفاه و امنیت ایران و منطقه باشد. موسوی با ابراز همدردی با همه ملت‌ها و دولت‌هایی که درگیر شیوع کرونا هستند، تصریح کرد: کرونا در بیش از ۲۰۰ کشور شیوع یافته و با همه ملت‌ها و دولت‌ها ابراز همدردی می‌کنیم. ایرانیان نشان دادند ملتی قدردان و قدرشناس هستند و همانطور که سعدی گفته “بنی آدم اعضای یک پیکرند” ملت ایران ارام و قراری ندارد در شرایطی که بشریت در رنج این بیماری است. وی ادامه داد: از این شرایط ناراحت هستیم و از رنج هیچ کسی خوشحال نیستیم هرچند برخی از کشورها خواستند از این آب گل‌آلود ماهی خود را بگیرند. موسوی با تشکر از کمک‌هایی که دولت و ملت ایران دریافت کرده‌اند، خاطرنشان کرد: بیش از ۳۰ کشور و تعدادی از سازمان‌های بین‌المللی در زمینه مقابله با کرونا به ایران کمک کردند. علاوه بر این ایرانیان خارج از کشور از طریق سفارتخانه‌های ما کمک‌های زیادی را جمع‌آوری و ارسال کردند که از سوی دولت و ملت ایران تشکر می‌کنم.سخنگوی وزارت امور خارجه با تاکید بر اینکه کرونا موجب همبستگی در دنیا شد، ابراز داشت: در ایران هم این همبستگی در داخل ایجاد شد. کمپین‌های بین‌المللی زیادی تشکیل شد و ضمن ابراز همدردی با ملت‌ها، بعد انسانی این چالش از جمله تحریم‌ها را برجسته کردند که از این کمپین‌ها نیز قدردانی می‌کنم.
موسوی درباره اظهارات ترامپ مبنی بر اینکه ایران برای رفع تحریم‌ها تماس نگرفته است، بیان کرد: نه تنها الان بلکه در موضوعات مختلفی شاهد سردرگمی مقامات مختلف آمریکایی هستیم. گاهی این تصور ایجاد می‌شود که نکند در آن کشور دارای حاکمیت دوگانه است. رییس‌جمهوری یک حرف و وزیر خارجه‌اش حرف دیگری می‌زند، افراد دیگری که متصدی امور ایران هستند، راه خود را می‌روند و در کنگره نیز افکار مختلفی وجود دارد. رییس مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه‌ای وزارت امور خارجه با بیان اینکه آنچه مهم است ظالمانه و غیرقانونی بودن این تحریم است که همه دنیا به این مسئله اذعان دارد، یادآور شد: «در خانه اگر کسی هست یک حرف بس است.» ما حرف خود را به دنیا و آمریکا رسانده‌ایم که تحریم‌ها غیرقانونی و ظالمانه است و کل تحریم‌ها باید برداشته شود. موسوی خاطرنشان کرد: اگر در این شرایط کمکی نمی‌کنند مانع کمک‌رسانی کشورها و نهادهای بین‌المللی نشوند و باید بگذارند نقل و انتقال‌های مالی برای مقابله با کرونا به سهولت انجام شود.
وی ادامه داد: از تمام کشورهای مستقل و متمدن دنیا می‌خواهیم به این تحریم‌های غیرقانونی، ظالمانه و بی اصل و بنیاد توجهی نکرده و این تحریم‌ها را اجرا نکنند تا با یاری همدیگر این مشکل را برطرف کنیم. موسوی در پاسخ به این سوال که ایران برای رفع تحریم‌ها چه درخواستی کرده است، گفت: درخواست ما عمومی است که رئیس‌جمهوری و وزیر خارجه اعلام کرده این تحریم‌ها را نپذیرفته و غیرقانونی است. ظریف به دبیرکل سازمان ملل و همتایان خود نامه نوشته و دیوان لاهه هم رای داده و آمریکا را مکلف کرده حداقل تحریم‌های انسان‌دوستانه را بردارد. اینها نشان می‌دهد ایران درخواست خود را مطرح کرده اما با خوی قلدری مقامات آمریکایی منافات دارد و نشان می‌دهد آنها به دنبال بهانه‌جویی هستند. سخنگوی وزارت امور خارجه افزود: دولت و ملت ایران به آنها دلبسته نیستند و امیدی نداریم. به خیر آنها امیدی نداریم حداقل شر نرسانند تا ایران بتواند اقدامات خود را انجام دهد. موسوی درباره اولین تبادل انجام شده براساس اینستکس گفت: همانطور که بارها گفته‌ایم، اینستکس مقدمه‌ای است که کشورهای اروپایی به سایر تعهدات خود عمل کنند. این سازوکار فی‌النفسه انجام تعهد نیست. آنها اینستکس را راه‌اندازی کردند تا تعهدات ۱۱ گانه خود را اجرا کنند. در واقع اینستکس بستر است که یک سال طول کشید.
سخنگوی دستگاه دیپلماسی درباره روابط ایران و افغانستان و برخی اخبار مبنی بر اخراج دو دیپلمات ایرانی از کابل و افغانستانی از تهران از سوی طرفین تصریح کرد: همواره روابط خوبی با دولت و ملت افغانستان داشته‌ایم. ما همسایگانی هستیم که لابد و لاجرم باید با یکدیگر زندگی کرده و به امینت همدیگر احترام بذاریم. افغانستان امن و قوی آرزوی ایران است. از اختلافات سیاسی بروز کرده در این کشور نگران و متاسفیم.