حقوق متهمان
از روی کاغذ تا مرحله عمل

ولی‌الله شجاع پوریان (مدیرمسئول)
۱- صفحه اول

۲- سیاست

۳- سیاست

۴- جامعه
۵- ویژه شهرستان
۶- اقتصاد
۷- فرهنگ و هنر
۸- صفحه آخر

1542

با تکیه به توان بخش خصوصی و ظرفیت های موجود منطقه

توسعه اقتصـادی ، اجتمـاعی و عمرانی در منطقـه آزاد اروند

در روزهای پایانی سال ۹۸ باید گفت خوشبختانه یک سال دیگر چرخ اقتصاد با وجود تنگناها در مناطق آزاد تجاری چرخید و در اروند هم مانند دیگر مناطق طرح هاو پروژه های زیادی به بهره برداری رسید.
رئیس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد اروند درگفت و گو با نشریه ی همدلی ضمن ارائه ی گزارشی از اقدامات صورت گرفته در دهه ی مبارک فجر، عملکرد این سازمان در سال جاری را تشریح کرد. به گفته ی او امسال علیرغم وجود فضای تحریمی و تهدیدات خارجی،شرایط اقتصادی شهرستان های آبادان و خرمشهر به نسبت خوب بوده است و این شهرستان ها با مشکلات جدی مواجه نبودند .
اروند بیشترین جمعیت را در بین سایر مناطق آزاد تجاری دارد و در همسایگی با کویت و مهم ترین شریک تجاری ایران یعنی کشور عراق بخش وسیعی از دو شهرستان رقابت پذیر اقتصادی آبادان و خرمشهر را شامل می شود ؛ اسماعیل زمانی با اشاره به این ظرفیت های مطلوب معتقد است درمجموع سرمایه‌گذاری‌های داخلی و خارجی این منطقه در سال 98 قابل‌قبول بوده است و صادرات اروند چیزی در حدود یک میلیارد دلار بوده که از این میزان، ۲۰۰ میلیون دلار سهم صادرات از محصولات تولیدشده در منطقه آزاد اروند بوده است.
وی خاطر نشان می کند: اروند ؛ از اهمیت استراتژیک اقتصادی، تجاری و سیاسی ویژه‌ای برخودار است و این مدعا را با دلایلی از جمله مجاورت با خلیج فارس و کشور عراق ، دسترسی به آب های آزاد ، برخورداری از پالایشگاه و پتروشیمی اثبات می کند و بیان می کند که سازمان منطقه آزاد اروند امسال نیز مثل سال های گذشته در تلاش بوده است که از این ظرفیت ها نهایت استفاده را ببرد .
این مقام مسئول می گوید : از آنجایی که ما در همسایگی عراق هستیم، بازار این کشور یک بازار هدف مهم برای ما محسوب می‌شود و بسیاری از اتباع عراقی‌ نیز در بازار ما سرمایه‌گذاری می‌کنند؛ علاوه بر سرمایه‌گذارانی از کشور عراق، منطقه آزاد اروند امروز پذیرای سرمایه‌گذارانی از کشور‌های مختلف نیز هست. از گذشته چینی‌ها در منطقه حضور داشته‌اند و همچنان فعالیت اقتصادی دارند. سرمایه گذارانی از ترکیه و آلمان نیز در راستای فعالیت‌های اقتصادی در منطقه حضور دارند.
وی با اشاره به ماموریت راهبری و روند توسعه‌ای این سازمان می گوید: سرمایه گذاری‌ها در منطقه آزاد اروند بیشتر در زمینه‌های مواد معدنی، مواد ساختمانی، تولیدات شیمیایی و پتروشیمی است.
اسماعیل زمانی که با بیش از 6 سال سکان داری این سازمان باثبات ترین مدیرعامل سازمان منطقه آزاد اروند بوده است ؛ عملکرد این سازمان را علیرغم مشکلاتی که در این سالها پیش رو داشته است قابل دفاع می داند و می گوید : از ابتدای امسال منطقه آزاد اروند پروژه‌های سرمایه‌گذاری و اقتصادی بسیاری را پیگیری و به سرانجام رسانده است. علاوه بر شروع پروژه‌های جدید، پروژه‌هایی که غیرفعال و راکد شده بودند نیز مجدد شروع به فعالیت کرده‌اند.
رئیس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد اروند ادامه می دهد : با احیا و جلوگیری از تعطیلی واحدهای صنعتی ورشکسته و نیمه فعال در سال جاری در راستای ثبات اشتغال و رفع معضل بیکاری قدم برداشتیم .
با همکاری شرکت توسعه و سرمایه گذاری منطقه آزاد اروند و معاونت سرمایه گذاری سازمان این مهم اتفاق اقتاد و چندین واحد که به دلیل شرایط تحریم ها، نوسانات شدید ارزی، کمبود منابع نقدینگی و منابع مالی دچار رکود شده بودند به چرخه تولید بازگشتند.
او ادامه می دهد: از اتفاقات مثبتی که در سال جاری اتفاق افتاده است این است که با فرارسیدن ایام دهه مبارک فجر و با توجه به حجم پروژه های قابل بهره برداری و رویدادهای قابل اجرا در منطقه آزاد اروند، امسال با حضور مرتضی بانک دبیرشورایعالی مناطق آزاد کشور و هیأت همراه، چندین پروژه اقتصادی و عمرانی به بهره برداری رسید و در کنار آن رویدادهای بزرگ فرهنگی نظیر اختتامیه اولین جشنواره مطبوعات و رسانه اروند نیز در محل سالن فرهنگی این سازمان برگزار شد.
زمانی می افزاید: پروژه‌های سرمایه‌گذاری که در این ایام با اعتباری بالغ بر چهار هزار و ۷۰۰ میلیارد ریال و سرمایه گذاری خارجی 5 میلیون دلاری به بهره‌برداری رسید، برای ۱۲۰۰ نفر اشتغال ایجاد کرده است .
رئیس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد اروند خاطر نشان می کند: در همین زمان از ۳۵ بسته سرمایه‌گذاری سازمان منطقه آزاد اروند بر اساس مطالعات بازار و در بخش‌های صنعت، تجارت، خدمات و گردشگری رونمایی شد که مجموعه این اخبار نوید اتفاقات اقتصادی مثبتی را در این منطقه می دهد.
وی ادامه می دهد: احداث بازارچه ماهی و میگو مدرن و بدون بو، طرح تولید عطر و ادکلن، طرح تولید ورق و درب چوبی پلاست، طرح تولید کاغذ از کربنات کلسیم، مجتمع چاپ و بسته‌بندی، احداث پارک آبی روباز و سرپوشیده، طرح تولید شیشه سکوریت، احداث مجتمع چندمنظوره، خدمات مسافری و مجتمع تولید فلزات گرانبها، سنگ و جواهرات قیمتی از جمله این بسته‌های سرمایه‌گذاری هستند.
این مقام مسئول همچنین معتقد است : با بهره‌برداری از بزرگترین و مجهزترین ایکس ری کامیونی کشور در مرز شلمچه، تسهیلات بیشتری برای واردات و صادرات منطقه و کشور فراهم خواهد شد. اسماعیل زمانی با اشاره به اینکه این دستگاه از محل اعتبارات داخلی سازمان منطقه آزاد اروند به ارزش ۲۰۰ میلیارد ریال ساخته شده است می گوید: این دستگاه ایکس ری مدل (x-ray- gahtri) قادر است در یک ساعت حداقل ۱۲۰ کامیون و روزانه ۱۵۰۰ کامیون را اسکن و اطلاعات آن‌ها را به اپراتور‌ها منعکس نماید.رئیس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد اروند با تاکید بر اینکه این دستگاه ایکس ری توسط متخصصان وزارت دفاع کشورمان ساخته شده است ادامه داد: این ایکس ری پرسرعت، پلاک خوانی و کانتینر خوانی را توسط دوربین انجام می‌دهد که با نصب این تجهیزات، گمرک مرز تجاری شلمچه، مجهز به ایکس ری کامیونی پیشرفته شد و مشکلات موجود در حوزه قاچاق کالا و مواد مخدر و عبور کالا از مبادی رسمی مرتفع خواهد شد.
اسماعیل زمانی ابلاغ کد وارداتی شلمچه توسط گمرک جمهوری اسلامی ایران پس از پیگیری های فراوان را یکی از اتفاقات مثبت در سال جاری می داند و اذعان می کند: سال آینده باید منتظر تحولات بین‌المللی بود، اما به نظر می‌رسد در منطقه ما با توجه به تمهیدات اندیشده شده چشم‌انداز مسائل اقتصادی خوب باشد و دچار مشکل نشویم.
رئیس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد اروند همچنین می گوید که اروند با برخورداری از دو شهرک صنعتی، دواتاق اصناف، دو اتاق بازرگانی، حمل و نقل جاده ای، ریلی، دریایی و هوایی نسبت به سایر مناطق آزاد تجاری کشورازاهمیت اقتصادی بیشتری برخوردار است و تاکنون توانسته با اتکا به این ظرفیت ها در بسیاری از موارد نسبت به سایر مناطق آزاد تجاری دیگر پیشگام باشد.
این مقام مسئول با توجه به تخصیص اعتبار قابل توجه ای به پروژه های عمرانی در این خصوص می گوید: فعالیت‌های فنی و مهندسی سازمان منطقه آزاد اروند طیف وسیعی را شامل می‌شود. برخی پروژه‌ها برای فعالیت‌های محدوده شهر هستند و برخی دیگر در سطح پروژه‌های منطقه برای توسعه زیر ساخت‌ها انجام می‌شوند.
اسماعیل زمانی فعالیت‌های عمرانی انجام شده توسط این سازمان را پاسخگویی به بخش وسیعی از مطالبات مردمی می‌داند و خاطر نشان می‌کند : عمليات بهسازی روستاها که با همكارى بنياد مسكن انقلاب اسلامى مطابق تفاهم نامه بهسازى ١٠١ روستا در دو شهرستان آبادان و خرمشهر در جریان است را می توان یکی از موارد مهم در راستای محرومیت زدایی از منطقه برشمرد.
مدیر عامل و رئیس هیات مدیره سازمان منطقه آزاد اروند همچنین به خلق ۲۰ مجسمه حاصل کار هنرمندان در نخستین سمپوزیوم ملی منطقه آزاد اروند در روزهای اخیر اشاره می کند و می گوید : برای این منظور از هنرمندان ملی برای این سمپوزیوم دعوت شد و آنان نیز آثار خود را در زمینه دفاع مقدس، صنعت نفت، نخل و همزیستی اقوام به انجام رساندند و در حال حاضر با خلق این آثار توسط هنرمندان مجسمه ساز به داشته های آبادان افزوده شده است که به اذعان مرتضی بانک مشاور محترم رئیس جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد حرکت بسیار ارزشمندی بوده است .
او پیشرفت ۷۰ درصدی احداث ترمینال جدید فرودگاه بین المللی آبادان را یکی از اتفاقات مهم سال جاری می داند و می افزاید: امیدواریم پروژه ترمینال جدید با مساحت هفت هزار و ۲۰۰ متر مربع و با اعتباری بالغ بر ۴۰۰ میلیارد ریال با تعهداتی که وزارت راه و شهرسازی دارد، سوم خرداد سال آتی به پایان رسیده و مورد بهره برداری قرار می گیرد.اسماعیل زمانی تعیین تکلیف ساکنین ساختمان 6 طبقه خرمشهر پس از سال ها را نیز یادآور می شود و می گوید: واحد‌های مسکن مهر خرمشهر قرار است پس از آماده سازی در اختیار این ساکنین قرار بگیرد که امیدواریم این اتفاق در آینده نزدیک محقق خواهد شد.این مقام مسئول همچنین به تکمیل بخش های دیگری از بزرگترین مجتمع فرهنگی استان خوزستان اشاره می کند و بیان می کند:این مجتمع درراستای رفع کاستی‌های اساسی در حوزه های فضاهای فرهنگی، آموزشی، اجتماعی و اداری در محدوده شهرستان های آبادان و خرمشهر، احداث گردیده که تا کنون بخش های زیادی از جمله قسمت اداری آن به بهره برداری رسیده است.
زمانی تصریح می کند: از جمله مهم ترین بخش های بزرگترین مجتمع فرهنگی استان خوزستان حضور و ساماندهی سازمان‌های مردم نهاد و تامین سالن‌های جلسات برای آن ها ، فضای مناسب برای رسانه‌های ارتباط جمعی و مدیا، احداث مکانی برای بسط فعالیت‌های فرهنگی از جمله گالری‌ هنری، فضاهای آموزشی، سالن‌های همایش بوده است.
بنا به گفته وی سازمان منطقه آزاد اروند از بدو تأسیس در راستای دستیابی به والاترین اهداف خویش که همانا توسعه سرمایه اجتماعی است نسبت به فراهم نمودن زمینه توسعه همه جانبه در منطقه و بویژه توسعه منابع انسانی، همت وافر داشته و دارد که شاهد آن حمایت از دانش آموزان کمتر برخوردار مناطق محروم، برگزاری دوره‌های غنی سازی اوقات فراغت و فنی و حرفه‌ای با هدف مهارت آموزی و توانمندسازی نیروی انسانی متخصص و ماهر مورد نیاز وبرگزاری نمایشگاه و جشنواره هفته ی پژوهش و فناوری در سال 98 است.
رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد اروند همچنین برگزاری مراسمات دینی و مذهبی،جشنواره‌های ملی و بین‌المللی فیلم و تئاتر، رویدادهای مهم ورزشی، همایش‌های کتاب و کتابخوانی و... با حضور شمار زیادی از علاقمندان را بخشی از فعالیت‌های این سازمان در زمینه ایجاد نشاط اجتماعی اعلام می‌کند.
وی با اشاره به برگزاری موفق جشنواره تئاتر فتح خرمشهر از رونمایی پوستر جشنواره بین المللی فیلم کوتاه رسام در روزهای اخیر در منطقه آزاد اروند خبر داد.
مدیرعامل سازمان منطقه آزاد اروند در توضیح برگزاری این جشنواره می گوید: جشنواره بین المللی فیلم کوتاه رسام، برای دو مین بار به صورت مشترک میان سازمان منطقه آزاد اروند و بنیاد حفظ آثار و ارزش های دفاع مقدس( معاونت هنری و امورسینمایی) برگزار می شود و مراسم اختتامیه آن خرداد ماه ۱۳۹۹ در منطقه آزاد اروند برگزار خواهد شد.
اسماعیل زمانی در توضیح تاسیس کارخانه سرم سازی و تولید دارو در منطقه آزاد اروندو با اشاره به ظرفیت بالای شهرک های صنعتی در منطقه آزاد اروند و همجواری با استان بصره کشورعراق با جمعیتی بالغ بر ۵میلیون نفر، خاطرنشان می کند: باید در زمینه تولید دارو و کارخانه های سرم سازی با توجه به نیاز استان خوزستان، استان های همجوار و همچنین کشور عراق که به شدت به این دو حوزه نیاز دارند، توجه ویژه ای شود.
او با تأکید بر اینکه کارخانه سرم سازی و تولید دارو پروسه بسیار مهمی است که می تواند در زمینه ایجاد اشتغال، سرمایه گذاری و رونق منطقه تأثیرگذار باشد، جایگاه آزمایشگاه غذا و داروی منطقه را نیز بسیار پراهمیت می خواند و ادامه می دهد: این آزمایشگاه با توجه به اینکه یکی از آزمایشگاه های مطرح در سطح کشور بوده و از امکانات و تجهیزات بالایی برخوردار است؛ طی گفت و گو با رئیس سازمان غذا و دارو کشور خواستار این شدیم تا آزمایشگاه مذکور در سطح ملی بعنوان نمونه و برند معرفی شود و با صدور مجوزهای لازم بتوان از ظرفیت بالای این آزمایشگاه که از امکانات روز بهره مند است، در سطح ملی و بین المللی استفاده شود.
زمانی می گوید: در بازدید رئیس سازمان غذا و داروی کشور از گمرگ آبادان، تسهیل روند واردات قانونی کالاهای حوزه سلامت نیز مطرح شد تا این کالاها به راحتی در اختیار مردم قرار بگیرند.
رئیس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد اروند ادامه می دهد: با توجه به ظرفیت بالای منطقه و هم مرز بودن با کشور عراق (خصوصا استان پر جمعیت بصره)، این سازمان در نظر دارد با همکاری دانشکده علوم پزشکی آبادان و دیگر دستگاه های اجرایی مرتبط، اولین نمایشگاه گردشگری سلامت با هدف تبدیل شدن اروند به یکی از قطب های این صنعت را در آینده ای نزدیک برگزار کند.
وی به برگزاری نوزدهمین نشست معاونین و مدیران فرهنگی سازمان های مناطق آزاد کشور به میزبانی منطقه آزاد اروند هم اشاره می کندو می گوید: در این نشست دو روزه که با حضور محمدرضا رستمی معاون فرهنگی، گردشگری و صنایع خلاق و مدیران این معاونت و معاونین و مدیران فرهنگی، اجتماعی و گردشگری سازمان های مناطق آزاد برگزار شد موارد و محورهایی در حوزه توسعه صنایع فرهنگی و خلاق، گردشگری و میراث فرهنگی، فرهنگی، هنری و اجتماعی و آموزش به بحث و تبادل نظر گذاشته شد که برای تمامی مناطق آزاد مثبت و مهم است.
اسماعیل زمانی در بخش دیگری از سخنانش از برخی موارد در مناطق آزاد که موضوعات را کمی مبهم و پیچیده کرده است گله مند است و می‌گوید: متاسفانه گاهی شاهد عدم رعایت قانون و مقررات توسط برخی دستگاه‌های اجرایی و حتی قضائی هستیم که این مساله مختص به منطقه اروند نیست و این موارد باید با تفاهم و مذاکره رفع شوند تا ساکنین این مناطق را از تبعات آن رها کند و البته با استقرار کامل گمرک در گیت‌های آبادان و خرمشهر و تسهیل در برخی قوانین خیلی موانع از سر راه تولید و تجارت برداشته می‌شود و در زمینه اقتصادی با رشد بیشتری مواجه خواهیم بود.
رئیس هیات مدیره و مد+یرعامل سازمان منطقه آزاد اروند در پایان نیز ابراز امیدواری می کند در سال آینده ابا اتکای بیشتر به توان بخش خصوصی و ظرفیت های موجود، مناطق آزاد تجاری ، صنعتی و ویژه اقتصادی بیش از گذشته پیشران اقتصاد کشور باشند.