هراس از یک استعفای احتمالی
محسن خرامین (روزنامه‌نگار)
۱- صفحه اول

۲- سیاست

۳- سیاست

۴- جامعه
۵- ویژه شهرستان
۶- اقتصاد
۷- فرهنگ و هنر
۸- صفحه آخر

1538

رئیس جمهوری بدون توجه به توصیه‌های بهداشتی یک مراسم برگزار کرد

تناقض‌های یک افتتاح

همدلی| دیروز صبح تناقض در رفتار و عمل مسئولان در قاب صداو سیما در یک قاب جای گرفت. از یک سو پیام وزیر بهداشت به مردم برای ماندن در خانه زیرنویس شد و از سوی دیگر سخنان رئیس جمهوری در افتتاح یک بزرگراه پخش شد.
صبح روزگذشته حسن روحانی رئیس جمهوری قطعات 2 و 3 بزرگراه شهید همت-کرج را با حضور استاندار البرز و وزیر راه و جمع دیگری از مقامات و مسئولان افتتاح کرد. این برنامه به صورت زنده از صدا و سیما پخش می‌شد؛ در حالی که هیچ کدام از مسئولان نه ماسک زده بودند و نه دستکش داشتند. اما نکته قابل توجه در این مراسم زمانی بود که مجری میکروفن را به سمت رئیس جمهوری می‌برد تا بتواند درباره این پروژه صحبت کند. اما به توصیه محافظان و احتمالا به خاطر رعایت مسائل بهداشتی تلاش می‌شد تا فاصله میکروفن با شخص رئیس جمهوری زیاد باشد و همین هم باعث شده بود که کیفیت صدا در پخش زنده برنامه پایین باشد.
اما این اقدام حسن روحانی در حالی است که مدتی است جلسات دولت به خاطر رعایت توصیه‌های بهداشتی در پاستور برگزار نمی‌شود و دولت جلسات را در ساختمان حافظیه مجموعه سعد آباد برگزار می‌کند. تصاویر منتشر شده از جلسات هم تا الان این را نشان داده که همه وزرا و مسئولان حاضر در جلسات دولت تلاش کرده‌‌اند با استفاده از ماسک و دستکش نکات بهداشتی را رعایت کنند. ضمن این که تصاویر نشان می‌دهد در جلسات هیات دولت فاصله نشستن وزرا با یکدیگر بیش از حد معمول است. اما همه این موارد در مراسم افتتاحیه دیروز به شکل قابل توجهی نادیده گرفته شد. دیروز حسن روحانی شانه‌به‌شانه وزیر راه و استاندار البرز بدون استفاده از ماسک و دستکش ایستاده بود. طی روزهای گذشته تمام مسئولان با تمام توان تلاش کرده‌‌اند تا مردم را از انجام سفرهای غیرضروری منصرف کنند. چرا که به گفته مسئولان وزارت بهداشت انجام سفر می‌تواند دامنه شیوع ویروس کرونا در کشور را گسترده‌‌‌تر کند. اما در همین حال رئیس جمهوری دیروز پروژه‌‌‌‌ای را افتتاح کرد که رسما به عنوان یکی از تسهیلات سفری برای اهالی تهران شناخته می‌شود. پروژه همت-کرج مسیر سفر مردم تهران به کرج و بخصوص شمال کشور را تسهیل می‌کند. افتتاح این پروژه در این برهه زمانی که بسیاری بر پرهیز از سفر تاکید دارند تعجب بسیاری را برانگیخته است. یاشار سلطانی از فعالان فضای مجازی در صفحه توییتر خود در این باره نوشت: «ژست تقاضای خانه‌نشینی پارادوکسیکال روحانی را چه کسی باور می‌کند؟ نه تنها اداره‌جات دولتی تعطیل نشده، بلکه با افتتاح آزادراه همت – کرج و آزادراه تهران-شمال مردم را به شمال رفتن تحریک می‌کند. مستضعفین هم قرار است با بسته 200 هزار تومانی دولت همه مشکلات کرونا را حل کنند. دیروز روحانی بدون اینکه به تاثیر منفی این مراسم افتتاح توجهی کند، در سخنرانی خود در این مراسم گفت: سال‌ها بود که مردم از آزادراه اتوبان همت عبور می‌کردند و یکمرتبه با تابلویی به نام پایان اتوبان مواجه می‌شدند و ناچار بودند به سمت چپ گردش کنند. از روز پنجشنبه این مسیر به روی مردم باز می‌شود و آن تابلوی قرمز پایان اتوبان برداشته و موجب خوشحالی مردم تهران و کرج می‌شود.
اما دیروز همزمان با پخش این مراسم از شبکه خبر به صورت زنده، پیام‌های وزیر بهداشت نیز زیرنویس می‌شد. در یکی از این پیام‌ها وزیر بهداشت مردم را به پرهیز از سفر دعوت می‌کرد.قبل از آن که کرونا این چنین در کشور سرکش شود، رئیس جمهوری در مراسمی با حضور جمع زیادی از مقامات کشور پروژه بزرگراه تهران- شمال را افتتاح کرد که با واکنش‌های منفی زیادی روبه‌رو شد.