جمهوری اسلامی و طوفان مدرنیسم
حسن جعفریانی (عضو هیات علمی دانشگاه)
۱- صفحه اول

۲- سیاست

۳- سیاست

۴- جامعه
۵- ویژه شهرستان
۶- اقتصاد
۷- فرهنگ و هنر
۸- صفحه آخر

1516

سخنگوی وزارت‌خارجه چین: تحریم‌‌‌های آمریکا توان ایران در مبارزه با کرونا را محدود کرده است

تحریم‌‌‌ها؛ سد راه تنفس بیماران ایرانی

همدلی| تحریم‌‌‌های آمریکا علیه ایران حالا واکنش کشورهای دیگر را هم برانگیخته است. تحریم‌‌‌هایی که به عنوان یک مانع بزرگ در راه کمک‌رسانی به ایران برای مهار کرونا شناخته می‌شود.
حالا که یک ویروس همه‌گیر به جان جهان افتاده و بیش از گذشته به دارو و درمان احساس نیاز شده است، وجود تحریم‌‌‌های دارویی نیز در ایران بیش از گذشته احساس می‌شود. در واکنش به این تحریم‌‌‌ها سخنگوی وزارت امور خارجه چین ضمن مخالفت با این تحریم‌‌‌ها اظهار کرد: «تحریم‌‌‌های آمریکا توان ایران برای مبارزه با کرونا را محدود کرده است».
به گزارش ایرنا «گنگ شوانگ» روز دوشنبه در کنفرانس خبری روزانه خود در پکن از تحریم‌‌‌های آمریکا علیه ملت ایران به عنوان تحریم‌‌‌های یکجانبه و غیرانسانی یاد کرد و گفت: دولت و مردم ایران در حال مبارزه با شیوع ویروس کرونا هستند و اعمال این تحریم‌‌‌ها به طور جدی مبارزه با این بیماری همه‌گیر را کند می‌کند و بر ارسال کمک‌‌‌های سازمان ملل و سایر سازمان‌‌‌های بین‌المللی به ایران تأثیر منفی می‌گذارد.
او گفت: چین از آمریکا و کشورهای دیگر می‌خواهد هرچه سریع‌تر تحریم‌‌‌های مربوط به ایران را لغو کنند از مداخله در تلاش‌‌‌های ایران برای جلوگیری و کنترل کرونا جلوگیری و از آسیب‌‌‌های بیشتر به اقتصاد ایران و معیشت اساسی مردم خودداری کنند.
گنگ با اشاره به اینکه چین توجه جدی به شیوع کرونا در ایران دارد و در این زمینه با تهران در ارتباط نزدیک است، گفت: چین مواد مورد نیاز ایران مانند کیت‌‌‌های آزمایش کرونا را در اختیار تهران قرار داده، تیمی از کارشناسان صلیب سرخ خود را هم برای کمک به ایران اعزام کرده است و همچنان بر اساس نیازهای ایران به ارائه بهترین کمک‌‌‌های خود ادامه خواهیم داد.
سخنگوی دستگاه دیپلماسی چین در پایان از جامعه بین‌المللی خواست تا همکاری با ایران برای کنترل شیوع کرونا را تقویت کرده و به طور مشترک از امنیت عمومی جهانی و منطقه‌ای محافظت کنند.
در عین حال کشورهای دیگر همچنان تلاش می‌کنند که به ایران کمک کنند. به گزارش اداره کل اطلاع‌رسانی و امور سخنگویی وزارت امور خارجه، کمک‌های انسان دوستانه ازبکستان به منظور مبارزه با شیوع ویروس کرونا صبح دوشنبه عازم ایران شد.
این کمک‌ها شامل مقادیری از اقلام بهداشتی و درمانی است و توسط یک هواپیمای ازبکی عازم ایران شده است.
تا پیش از ازبکستان، چین، ترکیه، امارات، آلمان، فرانسه و انگلیس، ژاپن، قطر، جمهوری آذربایجان و روسیه و همچنین سازمان جهانی بهداشت برای مقابله با شیوع کرونا به ایران کمک‌های انسان‌دوستانه کرده بودند.
سفارت جمهوری اسلامی ایران در تفلیس نیز روز دوشنبه با صدور اطلاعیه‌ای اعلام کرد: پیرو تماس برخی هموطنان و اعلام آمادگی درخصوص ارسال برخی اقلام مورد نیاز بخش‌های بهداشتی و درمانی کشور جهت مقابله با ویروس کرونا، به اطلاع می‌رساند این سفارت آمادگی دارد تا ضمن جمع‌آوری اقلام مورد نظر نسبت به ارسال آن به عنوان کمک‌های مردمی ایرانیان مقیم گرجستان اقدام کند. این اطلاعیه افزود: کلیه هموطنان عزیزی که تمایل دارند تا در این اقدام نوع‌دوستانه، هموطنان داخل کشور را یاری کنند؛ می‌توانند با مراجعه یا تماس با سفارت جمهوری اسلامی ایران در تفلیس، هماهنگی لازم را در خصوص تحویل اقلام مورد نیاز به عمل آورند.
پیش از این، وزارت امور خارجه اعلام کرده بود که کلیه سفارتخانه‌ها و نمایندگی‌های جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور آماده دریافت کمک‌های نقدی یا غیرنقدی هم‌وطنان برای کمک به کشور برای مقابله با ویروس کرونا است.