جمهوری اسلامی و طوفان مدرنیسم
حسن جعفریانی (عضو هیات علمی دانشگاه)
۱- صفحه اول

۲- سیاست

۳- سیاست

۴- جامعه
۵- ویژه شهرستان
۶- اقتصاد
۷- فرهنگ و هنر
۸- صفحه آخر

1516

در یک درگیری ماشین‌ها ومنازل فروشندگان الکل تقلبی به آتش کشیده شد

آتش‌بازی با الکل تقلبی

همدلی| استفاده از الکل به عنوان یک ماده ضدعفونی کننده بدن، به مرگ و میر مصرف کنندگان محدود نشده بلکه عوارض ناشی از آن گریبانگیر فروشندگان و خریداران نیز شده است، به گونه‌ای که بر اثر فوت یک نفر خریدار در یکی از روستاهای خوزستان درگیری شدیدی رخ داده که منجر به آتش‌سوزی عمدی ماشین‌ها و منازلی که گفته می‌شود، متعلق به فروشندگان الکل تقلبی و نزدیکان آنها بوده‌اند.
با شیوع کرونا در کشور روز به روز به تعداد افرادی که به خاطر مواد ضدعفونی کننده الکلی دچار مسمومیت‌ شده یا جانشان را از دست داده‌اند افزوده می‌شود. به نحوی که اکنون آمار قربانیانی که با الکل جانشان را از دست داده‌اند فاصله زیادی با آمار قربانیان کرونا ندارد.
شیوع ویروس کرونا در کشور و توصیه به رعایت نکات بهداشتی برای مقابله با این ویروس باعث شده است که مردم برای در امان ماندن از این بیماری به سمت مصرف مواد شوینده، الکلی و ضدعفونی کننده هجوم‌ببرند. در این میان مواد ضدعفونی کننده الکلی به دلیل استفاده آسان با اقبال عمومی روبه‌رو شده است. اما از آنجا که مواد الکلی موجود در بازار همه از نوع اتانول و بی‌خطر نیستند باعث مشکلات زیادی شده است.
علاوه بر این با پخش شایعاتی مبنی بر تاثیر الکل علیه ویروس کرونا موارد مسمومیت الکلی نیز افزایش یافته و تقریبا در تمام استان‌ها گزارش‌هایی در مورد مرگ بر اثر نوشیدن الکل غیرخوراکی منتشر شده است. آن گونه که آمارها می‌گویند حدود سه هفته از شروع گسترش ویروس کرونا در ایران بیش از ۱۰۰نفر بر اثر مسمومیت الکلی جان خود را از دست داده‌اند. در چند روز گذشته تنها در استان خوزستان بیش از ۶۰۰ نفر به خاطر نوشیدن الکل متانول مسموم شده‌اند. آن گونه که علی احسان‌پور، سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز به ایسنا گفته است تا روز ۲۵ اسفند ۵۱ نفر در خوزستان به دلیل مسمومیت ناشی از مصرف الکل در این استان فوت شده‌اند. در استان فارس نیز فقط ۳۱نفر به دلیل مصرف الکل جانشان را از دست داده و تعداد زیادی با مسمومیت الکلی روی تخت بیمارستان هستند. بیمارستان لقمان تهران نیز ۲۰ اسفند از ثبت روزانه پنج مسمومیت ناشی از مصرف الکل غیرخوراکی در پی شیوع کرونا خبر داده است، در استان‌های دیگر نیز آمار مسمومیت ناشی از مصرف الکل در حال افزایش است به نحوی که در برخی استان‌ها الکل صنعتی بیشتر از کرونا قربانی گرفته است.
فروش الکل‌های تقلبی در بازار فقط مسمومیت و مرگ و میر افراد را به دنبال نداشته است، بلکه باعث خشونت و تقابل‌های طایفه و قبیله‌ای نیز شده است. با توجه به ویدیوهایی که در شبکه‌های اجتماعی پخش شده است، مواد الکلی باعث تقابل خشنی بین اعضای دو روستا در اهواز شده، به گواه ویدیوهای منتشر شده در اینترنت یک نفر از یک طایفه به دو نفر از طایفه دیگر الکل تقلبی فروخته است که به دنبال مصرف آن یک نفر فوت و یک نفر نابینا می‌شود. این موضوع آتش خشم طایفه متوفی را شعله‌ور می‌کند و آنان در اقدامی تلافی‌جویانه به روستای طایفه اول حمله برده و ماشین‌ها، ادوات کشاورزی و حتی منزل فروشنده الکل تقلبی را به آتش می‌کشند. فیلم این آتش سوزی در شبکه‌های اجتماعی در حجم وسیعی در حال دست به دست شدن است.
برخی این هرج و مرج در بازار مواد ضدعفونی کننده و همچنین سوءمصرف الکل را به ضعف نهادهای نظارتی و همچنین ضعف آموزش همگانی در مصرف الکل گره می‌زنند و معتقدند در این شرایط ویژه که کرونا خلق کرده است، نهادهای نظارتی باید دوچندان از ابزارهای نظارتی خود بهره بگیرند و بازار را از حیث مواد تقلبی رصد کنند، همچنین نهادهای آموزشی و رسانه‌ها در زمینه مصرف الکل و چگونگی و تبعات مصرف اشتباه آن به مردم آموزش دهند.
لازم به یادآوری است از دو نوع الکل (اتانول) و (متانول) اولی مصرف پزشکی دارد و در برخی مواد غذایی، بهداشتی و لوازم آرایش به کار برده می‌شود، اما نوشیدن الکل متانول به مسمومیت منجر می‌شود و می‌تواند برای بینایی پیامدهای جدی تا حد کوری دائم به دنبال داشته باشد. مسمومیت ناشی از این الکل می‌تواند به مغز نیز آسیب برساند و باعث مرگ بیمار شود.