جمهوری اسلامی و طوفان مدرنیسم
حسن جعفریانی (عضو هیات علمی دانشگاه)
۱- صفحه اول

۲- سیاست

۳- سیاست

۴- جامعه
۵- ویژه شهرستان
۶- اقتصاد
۷- فرهنگ و هنر
۸- صفحه آخر

1516

کرونا و بیوتروریسم

دکتر منصور افشار محمدیان استاد دانشگاه
در پاسخ به صحبت‌های پخش شده یک همکار در کانال افق رسانه ملی، مبنی بر اینکه قطعا ویروس کرونا حاصل یک عملیات بیوتروریستی علیه مردم ایران است، نگارنده به عنوان یکی از منتخبان خانواده بزرگ زیست‌شناسی کشور، به دلایل ذیل، با این نگاه و تفاسیر را غیرعلمی، می‌دانم:
- ایشان در صحبت‌های خود ذکر کردند که ژنوم ایشان با برادرشان هم تفاوت دارد. در این صورت، آیا قبول دارند که برای از بین بردن مردم ایران، با توجه به تنوع زیاد نژادی و قومیتی که در کشور داریم، در عملیات بیوتروریستی، نمی‌توان یک نوع ویروس را علیه کشوری مثل ایران و به صورت هدفمند ساخت؟! - اگر منشأ کشور سازنده ویروس بر اساس آدرس ایشان دقیقا مشخص است و مردم آن کشور در برابر این ویروس مقاوم هستند، ابتلای فعلی مردم آن کشور و نیز لغو تمامی پروازها به آن کشور به مدت یک ماه چه معنایی دارد؟!
- به فرض قبول این نظر، آیا ایشان واقعا نمی‌دانند که ویروس ساخته شده به راحتی تحت تأثیر عوامل مختلف محیطی می‌تواند دوباره جهش پیدا کند و با اثرات متفاوتی به راحتی به جان مردم کشور سازنده و کشورهای دیگر جهان بیفتد؟!
- آیا اطلاعات ایشان از اطلاعات مراکز عدیده جاسوسی کشورهایی مثل فرانسه و آلمان و اتریش و ... که در حال حاضر، مردم این کشورها نیز گرفتار همین ویروس شده‌‌اند، بیشتر است؟! اگر اینگونه باشد، چرا محققان، دولت‌ها، نمایندگان مجالس و رسانه‌های غالبا مستقل این کشورها، ادعای ایشان را تأیید نمی‌کنند؟!
- آیا واقعا ایشان نمی‌دانند که چنین گفتار نامعتبری، آن هم در یک رسانه ملی، حاصلی جز تشدید اضطراب و استرس موجود در روح و جان مردم عزیز بحران زده ما ندارد!
- ایشان ادعا می‌کنند که از جدیدترین یافته‌ها و علوم مربوطه در حوزه ژنتیک آگاه بوده و از طرف دیگر، سال‌هاست در جایی مشغول هستند که بودجه و امکانات کافی جهت تأسیس و تجهیز آزمایشگاه‌های مورد نیازشان را در اختیار دارند؛ پس چرا تاکنون هیچ یافته علمی و آزمایشگاهی قابل استناد در ارتباط با ادعاهای خود، بجز ارائه گزارش‌هایی از سایت‌های مختلف غالبا غیرعلمی و غیرمعتبر ندارند؟!
در آخر این که؛ قاطبه مردم کشورمان، پس از سال‌ها شنیدن چنین ادعاهای غالبا دایی‌جان ناپلئونی و توهم‌میزی که نه نانشان را فراهم کرده و نه آبشان را، دیگر خسته‌‌اند و منتظرند که متخصصان این حوزه در حوزه تخصصی خود، در عمل کاری برایشان انجام دهیم. پیشنهاد می‌کنم، بیایید تا دیرتر نشده، به‌جای گذاشتن وقت و انرژی خود و هزینه‌های دیگران، در مسیرهایی که به‌قول خودتان تاکنون هیچ نتیجه کاربردی نداشته است، با بهره‌گیری از نبوغ و علوم روزآمد و وسیعی که ادعای آن را دارید، به یاری زیست‌شناسان دیگر کشور بشتابید و برای یافتن واکسن یا دارویی جهت نجات مردم عزیز بحران‌زده کشورمان ایران، گام مثبت و ماندگاری بردارید که فردا دیر است. در غیر این صورت، نسل باقیمانده ما پس از این بحران، برای شعار‌ها و ادعاهای عاری از عمل من و شما، هیچ ارزشی قائل نخواهند شد.