کرونا، جهان را شکست داد
فیلترینگ ما را نه!

عادل جهان‌آرای (روزنامه‌نگار)
۱- صفحه اول

۲- سیاست

۳- سیاست

۴- جامعه
۵- ویژه شهرستان
۶- اقتصاد
۷- فرهنگ و هنر
۸- صفحه آخر

«همدلی» از خسارات سانحه هواپیمای بوئینگ مسافربری اوکراینی گزارش می‌دهد

بازگشت پروازها به آسمان ایران

همدلی| نیلوفر شریف‌زاده: روز سرد و زمستانی 18 دی ماه امسال بود که خبر سقوط هواپیمای بوئینگ مسافربری اوکراینی به شماره پرواز 752 دوباره بر ایران گرد غم پاشید و حلاوت پیروزی را بر کام‌ها تلخ کرد. این اتفاق ناگوار جدا از عواقب سیاسی و اجتماعی، بر اقتصاد هم تاثیرگذار بود. در پی بالا گرفتن تنش‌ها میان ایران و آمریکا و سقوط هواپیمای اوکراینی بسیاری از ایرلاین‌ها و خطوط پرواز در دنیا، پروازهای خود از روی آسمان ایران و حتی پروازهای به مقصد ایران را لغو کردند و بسیاری از مسافرانی هم که به خارج از کشور سفر کرده بودند برای بازگشت با مشکل رو به رو شدند، چراکه پروازها به مقصد ترکیه و دبی تغییر مقصد داده بودند و مسافران مجبور شدند از این کشورها به صورت زمینی وارد ایران شوند.
به گفته حرمت‌اله رفیعی، رئیس انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی و گردشگری، پس از سانحه سقوط هواپیمای اوکراینی، تورهای ورودی از آمریکا و کانادا ۱۰۰ درصد، تورهای استرالیا و حوزه اقیانوسیه ۸۰ درصد، تورهای ورودی از اروپا ۶۰ درصد و تورهای ورودی آسیا ۶۰ درصد سفرهای خود به ایران را لغو کردند. نتایج حاصل از این عکس‌العمل ناگهانی شرکت‌های هوایی دنیا علاوه بر تاثیر روانی، خسارات مالی زیادی نیز در پی داشت. یکی از خسارات بارز این سانحه اختلال در صنعت گردشگری و توریستی کشور بود. خسارت‌های مربوط به این صنعت فقط مربوط به تورها و لغو یا تعلیق آن نیست، بلکه کل هزینه فعالیت‌هایی که به جذب و اقامت گردشگر می‌انجامد، از هزینه بازاریابی و حضور در نمایشگاه‌ها و ایجاد زیرساخت‌ها تا صنعت هتل‌داری و اقامتگاه‌ها در این مورد، جزء خسارت‌ها به‌حساب می‌آید. به گفته مسئولین خسارات سنگینی به صنعت گردشگری وارد شده است که میزان دقیق آن هنوز برآورد نشده است.
علاوه بر این ایران باید خسارت هواپیمای ساقط شده را نیز به اوکراین پرداخت کند که بر اساس گفته مسئولان مبلغ این خسارت بین 100 تا 150 میلیون دلار خواهد بود. با گذشت حدود دو هفته از آن سانحه و کمتر شدن بار روانی آن، شرکت‌های هواپیمایی که دور زدن آسمان ایران برای‌شان پرهزینه است، یکی یکی در حال بازگشت به آسمان ایران هستند. در حال حاضر بر اساس گزارشات پروازهای عبوری، شرکت‌های هواپیمایی بنگلادش و پاکستان (پیا) پروازهای خود به غرب آسیا را از مسیر آسمان ایران اعم از مرزهای آبی و خاکی انجام می‌دهند. همچنین پروازهای شمال شرق اروپا به مقاصد جنوب خلیج فارس هم با ایرلاین‌های روسی و بلاروس از فضای کشورمان انجام می‌شود. دو ایرلاین اماراتی «فلای دوبی» و «الاتحاد» پروازهای ابوظبی و دوبی به مسکو و مینسک را که در روزهای قبل با عبور از آسمان عراق انجام می‌دادند، با تغییر مسیر به فضای کشورمان بازگردانده‌اند. هواپیمایی «سلام‌ایر» عمان هم در کنار «قطرایرویز» که هیچ‌گاه حاضر به ترک آسمان ایران نشد، فضای کشورمان را برای تردد به اروپا انتخاب کرده است. هواپیماهای دو شرکت هواپیمایی «ترکیش‌ایر» و «آذربایجان» هم همچنان برای تردد به جنوب خلیج فارس از آسمان ایران عبور می‌کنند.ایرلاین‌های چند کشور آسیای میانه شامل ازبکستان، قرقیزستان، تاجیکستان و قزاقستان نیز تصمیم گرفته‌اند برای انجام پروازهای غرب آسیا به مقاصد دوبی، ابوظبی، دوحه، منامه، جده و مدینه از آسمان ایران عبور کنند در حالی که در چندین روز گذشته آسمان افغانستان جایگزین آسمان ایران برای دسترسی به خاورمیانه شده بود. پروازهای زیادی نیز در چند روز اخیر بر فراز مرزهای آبی جنوبی کشورمان در خلیج فارس و دریای عمان صورت گرفته است.
کارشناسان و فعالان صنعت توریستی کشور بر این عقیده‌اند که شرایط نامساعد در این حوزه موقتی است. جمشید حمزه‌زاده، رئیس جامعه هتلداران ایران در خصوص این مسئله به روزنامه ایران گفت: «این شرایط موقتی است و ما با اعمال سیاست‌ها و تصمیم‌ها می توانیم از این بحران عبور کنیم». حمزه‌زاده با بیان اینکه عبور از شرایط فعلی تنها با کمک وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری میسر نمی‌شود، افزود: «برای عبور از این دوران باید تمام ارکان دولت وارد شوند و از بخش خصوصی کمک بگیریم».
حمزه‌زاده درباره راهکارهایی برای بهبود گردشگری گفت: «مهیا کردن شرایط ورود دیگر گردشگران خارجی؛ مانند چینی‌ها، روس‌ها و هندی‌ها به ایران یکی از روش‌هایی است که می‌تواند بخشی از خسارت لغو شدن تورهای اروپایی را کاهش دهد. کشورهای ذکر شده جمعیت زیادی دارند و قطعا میزان زیادی از شهروندان این کشورها سالانه به سفرهای خارجی می روند که ایران می‌تواند مقصد مناسبی برای آنها باشد». بر اساس گفته کارشناسان و حوادث اخیر اینطور به نظر می‌رسد که برای جبران خسارات وارده به اقتصاد کشور، وقت آن رسیده تا صنعت گردشگری و توریستی وارد دوره جدیدی برای جذب توریست شده تا این صنعت را که کمکی به اقتصاد کشور است سرپا نگه دارد تا مرحمی باشد بر زخم‌های خسارتی که بر تن کشور وارد شده است.