ای مه من، ‌ای بت چین
دکتر احسان اقبال سعید ( روزنامه نگار)
۱- صفحه اول

۲- سیاست

۳- سیاست

۴- جامعه
۵- ویژه شهرستان
۶- اقتصاد
۷- فرهنگ و هنر
۸- صفحه آخر

1461

تست سلامت معاون وزیر بهداشت و نماینده مجلس مثبت اعلام شد

حمله کرونا به مجلس و دولت

همدلی| دیروز بعد از آن که حسن روحانی رئیس جمهوری با خنده در میان جمعی از مقامات درباره رد شدن کرونا، صحبت می‌کرد کمی بعد اعلام شد که معاون وزیر بهداشت به کروناویروس مبتلاست. دقایقی بعد هم محمود صادقی در توییتی اعلام کرد که او هم کرونا مثبت شده است. اما از همه نگران کننده‌تر وضعیت ایرج حریرچی معاون وزیر بهداشت است، چرا که او در روزهای گذشته بارها با مقامات مختلف کشور درباره کرونا از نزدیک جلسه برگزار کرده است.
ایرج حریرچی روز سه‌شنبه با انتشار ویدیویی در فضای مجازی گفت:«از دیروز تب داشتم و تست اولیه من آخر شب مثبت شد و از دیشب خود را در محلی ایزوله کردم. چند دقیقه پیش به من اطلاع دادند که تست نهایی مثبت شده است. درمان را آغاز می‌کنم و حال عمومی من خوب است. کمی کوفتگی و تب داشتم که امیدوارم کم شود.»
این سخنان حریرچی در حالی است که او روز دوشنبه در جلسات متعددی حاضر شده است. حریرچی در کنار علی ربیعی نشست خبری درباره وضعیت سلامت کشور برگزار کرده بود. او در حالی که بارها سرفه می‌کرد بدون ماسک در کنار سخنگوی دولت برای دقایق طولانی ایستاده بود.
همچنین حریرچی عصر روز دوشنبه در جلسه ستاد اطلاع‌رسانی و تبلیغات اقتصادی کشور در وزارت کشور حاضر شده و در تمام طول جلسه در کنار وزیر کشور نشسته است. او همچنین دوشنبه شب در یک برنامه زنده تلویزیونی در صدا و سیما حاضر شده است. با این حال تاکنون گزارشی از ابتلای دیگر مقامات کشور به کرونا منتشر نشده است.
اما دیروز محمود صادقی نیز در توییتر خود نوشت: «تست کرونای من مثبت شد. این پیام را در شرایطی می‌دهم که چندان امیدی به ادامه حیات در این دنیا ندارم: آقای رئیسی، خانواده زندانیان امنیتی و سیاسی تقاضا دارند برای جلوگیری از شیوع بیماری، به زندانیان امنیتی و سیاسی مرخصی بدهید تا در کنار خانواده‌ها این اپیدمی را پشت سر بگذارند.»
این در حالی است که روز دوشنبه همه نمایندگان مجلس تست کرونا دادند و در بدو ورود به خانه ملت کیف حاوی اقلام بهداشتی را دریافت کردند.
در جریان جلسه روز دوشنبه بهارستان امیرآبادی نماینده قم نیز دچار بدحالی می‌شود و جلسه را ترک می‌کند که فورا وسایل و محل نشستن او در مجلس ضدعفونی می‌شود. با این حال او گفته که به کرونا مبتلا نیست.
پیش از این نیز رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم در ویدئویی اعلام کرده بود که به کرونا مبتلا شده است. دیروز اما برخی منابع اعلام کردند که ‌آیت‌الله شبیری زنجانی از مراجع تقلید قرنطینه شده است.
اما کمی بعد رئیس دفتر آیت‌الله شبیری زنجانی در گفت گو با ایرنا، اعمال قرنطینه برای این مرجع تقلید و دفتر ایشان را به خاطر بیماری کرونا تکذیب کرد و گفت: حال این مرجع تقلید خوب است و در منزل در حال استراحت هستند.
حجت الاسلام والمسلمین محمدرضا باباخانی همچنین در خصوص فوت یکی از اعضای دفتر در روزهای اخیر و ارتباط دادن آن با بیماری کرونا گفت: آقای فاضلی مسئول مالی دفتر از دو هفته قبل بیمار بودند، ایشان سابقه بیماری دیابت داشتند و فوت معلوم نیست به دلیل سرماخوردگی، آنفلوآنزا یا کرونا باشد، ولی سابقه بیماری داشتند. وی قرنطینه دفتر را نیز رد کرد و گفت: در دفتر آیت‌الله شبیری زنجانی به دلیل رعایت مسائل بهداشتی روزانه دو نفر حضور دارند و حال ‌آیت‌الله شبیری زنجانی هم خوب بوده و به بیماری کرونا مبتلا نشده اند.وی ادامه داد: آیت‌الله شبیری زنجانی هم اکنون در منزل در حال استراحت هستند.
با این حال سیدمهدی شبیری‌زنجانی، نوه آیت‌الله العظمی شبیری زنجانی، در خصوص شایعات فوت آقای فاضلی از اعضای دفتر ‌آیت‌الله‌العظمی شبیری زنجانی در قم بر اثر بیماری کرونا، به ایلنا گفت: آقای فاضلی از مدت‌ها پیش بیماری دیابت داشتند و حدود یک هفته در بیمارستان بستری بودند، منتها این اواخر آزمایش کرونا ایشان هم مثبت بود و از دنیا رفتند.
وی در پاسخ به این سؤال که آیا ‌آیت‌الله العظمی شبیری زنجانی هم در منزل به سر می‌برند؟ گفت: بله. ایشان از حدود سه شنبه هفته پیش تا کنون در منزل هستند و حتی برای اقامه نماز جماعت مغرب و عشا هم به حرم حضرت معصومه(س) نرفتند.نوه ‌آیت‌الله العظمی شبیری زنجانی در خصوص فعالیت‌های دفتر این مرجع تقلید هم گفت: هم اکنون فعالیت‌های دفتر تعطیل است.
دیروز خبر رسید که ارتش برای کمک به مقابله با کرونا اعلام آمادگی کرد.
دریادار حبیب‌الله سیاری درخصوص بیماری کرونا روز سه‌شنبه اظهار کرد: در اجرای دستور فرمانده کل ارتش امروز جلسه‌ای با وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برگزار کردیم تا هماهنگی‌های مشترک برای استفاده از توانمندی ارتش جمهوری اسلامی ایران و کمک به ستاد مقابله با بیماری کرونا و اینکه اعلام کنیم در کنار مردم هستیم را اجرایی کنیم.
معاون هماهنگ کننده ارتش افزود: همانطور که وزیر بهداشت بیان کرد، ما در سازمان ارتش جمهوری اسلامی ایران امکاناتی را برای رزم در صحنه‌های واقعی داریم.
سیاری خاطرنشان کرد: ما این آمادگی را داریم که اگر چنین بحران‌هایی در کشور اتفاق بیفتد، از این ظرفیت‌های موجود در سازمان ارتش برای رفع آلودگی در سطح کلان و قرنطینه کردن در جایی اگر لازم باشد، اجرای آموزش و یا خدماتی که سامانه بهداشت و درمان ارتش جمهوری اسلامی ایران با وزارت بهداشت و درمان همکاری داشته و بتوانیم کمک‌های لازم را انجام دهیم.