سال 98 را دقیق ببینیم
ولی‌الله شجاع پوریان (صاحب‌امتیاز)
۱- صفحه اول

۲- سیاست

۳- سیاست

۴- جامعه
۵- ویژه شهرستان
۶- اقتصاد
۷- فرهنگ و هنر
۸- صفحه آخر

ارزیابی طیبه سیاوشی از عملکرد مجلس دهم در گفت وگو با همدلی:

موانع بیش از آن بود که فکرش را می‌کردیم

همدلی| محسن رفیق: طیبه سیاوشی،نماینده تهران در مجلس دهم و از اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس است. او دانش‌آموخته کارشناسی علوم سیاسی از دانشگاه تهران و کارشناسی ارشد روابط بین‌الملل از دانشکده روابط بین‌الملل وزارت امور خارجه است. طیبه سیاوشی در دهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی، در لیست ۳۰ نفره «ائتلاف فراگیر اصلاح طلبان: گام دوم»، در تهران حضور داشت و توانست با کسب رتبه بیست و سوم در تهران، وارد مجلس دهم شود. سیاوشی در سال اول مجلس دهم به عنوان نایب رئیس فراکسیون زنان انتخاب شد اما در سال‌های بعد، از حضور در این فراکسیون اجتناب کرد. او درکنار دیگر نمایندگان فراکسیون زنان مجلس تلاش‌هایی برای ممنوعیت ازدواج کودکان کرد، اما بی‌نتیجه ماند. سیاوشی حادثه حمله نیروهای منتسب به داعش را تلخ‌ترین اتفاق مجلس دهم می‌داند و معتقد است که اگر چه از نظر مردم، اکثریت مجلس در دست اصلاح‌طلبان قرار داشت اما به واقع چنین نبود. گفت وگوی او با همدلی را درباره مجلس دهم، در ادامه می‌خوانید:

با توجه به روزهای پایانی مجلس دهم، عملکرد خود را در مجلس دهم چگونه ارزیابی می‌کنید؟

از آنجا که من عضو کمیته فرهنگی و رئیس کمیته زنان و ورزش هستم، همواره تلاش کرده‌ام تا در زمینه قانون‌گذاری در حوزه ورزش، زنان و مسائل و مشکلات به آنها موثر واقع شوم. از همین روی بود که توانستیم در مجلس دهم بخشی از درصد ارزش افزوده را به ورزش همگانی به‌ویژه برای زنان و معلولین اختصاص دهیم. این مساله یک ماهیت بودجه‌ای هم دارد که البته ما هر ساله آن را در بودجه سنواتی مورد دفاع قرار می‌دهیم. هر چند که این مورد اخیرا در لایحه ارزش افزوده هم لحاظ شده و نه تنها در برنامه ششم توسعه آمده، بلکه به صورت دائمی شده است. همچنین در حوزه نظارت و مرتبط با حوزه حرفه‌ای ورزش نیز، تلاش شده است که مسائل مرتبط مورد پیگیری قرار گیرد.مبحث دیگر، فعالیت در حوزه زنان بوده است. در این حوزه از اصلاح قوانین گرفته تا حوزه نظارتی، مسائل بودجه‌ای آن را مورد تاکید قرار داده‌ایم، که بعضی موارد آن به تصویب رسیده و در بودجه و قانون هم لحاظ شده است. جدیدترین موضوع مرتبط به آن نیز هم که اخیرا مورد بررسی قرار گرفت، مبحث قانون تابعیت فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی است که من در نامه‌ای به رئیس جمهور خواستار پیگیری ایشان در مورد آن شدم، چون بعد از حدود گذشت ۴ ماه از ابلاغ دستور ایشان، هنوز به مرحله اجرایی نرسیده است. به هر حال این یکی از لوایح مهمی بود که در این دوره تلاش شد تا با همکاری نمایندگان موافق به نتیجه برسد.
از دیگر موارد، پیگیری مساله حداقل سن ازدواج و اصلاح قانون ۱۰۴۱ بوده است که بر اساس آن بتوانیم حداقل سن ازدواج را به ۱۳ سال افزایش داده و زیر این سن را ممنوع کنیم که متاسفانه با وجود رای آوردن فوریت آن، به نتیجه‌ای نرسید.مسائل مرتبط با شرایط خاص زنان شاغل نیز از دیگر مسائل مرتبط با حوزه کاری من بوده است. تلاش در جهت کاهش ساعت کاری در مورد زنانی که همسر یا فرزند معلول دارند و همچنین زنانی که بچه‌های زیر شش سال دارند از نمونه‌های فعالیت در این بخش بوده است.موراد دیگری را هم از طریق نطق‌ها و تذکرات مطرح کردم. در حوزه محیط زیست و نظارت بر آن نیز توانستم با کمک تشکل‌های محیط زیستی فعالیت‌هایی را انجام دهم. به عنوان مثال اقداماتی در جهت کاهش تخریب محیط زیست در این زمینه انجام گرفت.

از برنامه‌ها، وعده‌ها و شعارهای انتخاباتی خود در زمان ورود به رقابت‌های انتخاباتی مجلس دهم، کدام‌یک را مهم‌تر می‌دانید و تا چه اندازه در تحقق آنها در این دوره موفق بوده‌اید؟

به نظر می‌رسد توانسته‌ایم به آن میزان مطلوب مورد نظر برسیم. البته موانع بیش از آن چیزی بوده که تصور می‌کردیم ولی در این زمینه برنامه‌ جامعی وجود داشت. اگر چه در فراکسیون امید شاخص‌ها مشخص نشده بود ولی به هر حال یک برنامه کلی وجود داشت که بر اساس آن متعهد به انجام فعالیت شدیم. برخی موارد حقوق بشری واقعا مورد پیگیری قرار گرفت، مانند کاهش مجازات حبس که البته هنوز متاسفانه به نتیجه نرسیده است. یا مواردی مثل کاهش اعدام و حتی پیگیری لغو مجازات اعدام برای مجرمین مواد مخدر. از موارد دیگر، میثاق‌نامه حمایت از محیط زیست بود که تشکل‌های محیط زیستی مبدع آن بودند. در حوزه کودکان نیز می‌توان به لایحه حمایت از حقوق کودکان اشاره کرد که در نتیجه تلاش‌های بسیار توانستیم لایحه‌ای را که یازده سال در مجلس خاک می‌خورد، مورد بازنگری قرار دهیم. همچنین قانون تابعیت که تلاش زیادی در جهت تصویب آن انجام گرفت.البته اگر بخواهم نمی‌توانم بگویم که نهایتا عملکرد مطلوب و ایده‌آلی صورت گرفته است، ولی در کل خودم از مجموعه تلاش‌هایم در حوزه زنان، کودکان، ورزش، محیط زیست و حقوق بشر راضی هستم زیرا بالاخره در جاهایی نتیجه داده است.

اگر در دوره مسئولیت خود درمجلس دهم می‌توانستید به گذشته بازگردید، کدام موارد را بیشتر بازبینی می‌کردید؟

البته که من تجربه نمایندگی قبلی نداشتم، اما اگر این تجربه وجود داشت می‌توانستم زودتر به این نتیجه برسم که لابی کردن در مجلس، مسئله خیلی مهمی است. شاید می‌توانستم از این امکان برای رای‌آوردن برخی لوایح مثل طرح اسیدپاشی و مجازات‌های آن، بهره گیرم. من تلاش بسیاری کردم تا فروش اسید را کاهش دهیم و این پیشنهاد را هم دادم ولی رای نیاورد. یا در مورد بیمه زنان سرپرست خانوار که برخی از آنها بیش از سه بچه دارند و ما تلاش کردیم که این‌ها بیمه شوند. به هر حال شاید می‌توانستیم موارد این چنینی را با لابی در مجلس به پیش ببریم. باید گفت که حمایت تشکل‌های غیر دولتی و همراه ساختن آنها کمک بسیاری در جهت پیشبرد مراحل کار، برای ما بود ودر مواردی که نتوانستیم این تشکل‌ها را به خوبی با خودمان همراه کنیم، کار زیادی انجام نگرفت.
*از برخی تجربیات تلخ و شیرین در مجلس دهم بگویید.مورد تلخ همان حمله به مجلس بود که هیچ وقت از ذهنم پاک نمی‌شود نه به دلیل این که ترسیدم، بلکه به این دلیل که یک عده از مردم بیگانه کشته شدند. اتفاق شیرین هم همین مواردی که در صحن به تصویب می‌رسید واقعا باعث خوشحالی می‌شد.

اگر بخواهید مجلس دهم را در چند جمله توصیف کنید، کدام موارد از نظر شما مهم‌تر خواهد بود؟

به نظر من مجلس دهم مجلسی بود که با دوره‌های قبل متفاوت بود، چون از نگاه مردم مجلسی بود که اکثریت آن با اصلاح‌طلبان است. هر چند این مساله خیلی با واقعیتی که ما می‌بینیم متفاوت بود. به دلایلی هم اعلام نشد که ما اکثریت نیستیم و به همین خاطر هم خیلی از کارها موفقیت‌آمیز نبود. به همین دلیل هم بود که شورای عالی سیاست‌گذاری خوشبختانه به این نتیجه رسید که باید کسانی را در لیست بگذارند که سابقه و عرق اصلاح‌طلبی آنها اثبات شده باشد. این مساله در ماهیت و ظاهر باعث تخریب چهره مجلس و نیز تخریب فراکسیون امید و حتی تخریب فعالیت‌های ما شد. باید بگویم که تلاش‌هایی که ما کردیم اگر بیشتر از دوره‌های قبل نبود ولی همسنگ دوره‌هایی بوده که مجلس کارنامه درخشانی داشته است، ولی تفاوت در ماهیت و ظاهر باعث آن شد که از آسیب در امان نباشد.