سال 98 را دقیق ببینیم
ولی‌الله شجاع پوریان (صاحب‌امتیاز)
۱- صفحه اول

۲- سیاست

۳- سیاست

۴- جامعه
۵- ویژه شهرستان
۶- اقتصاد
۷- فرهنگ و هنر
۸- صفحه آخر

همدلی ترکیب نامزدهای خانه ملت را بررسی می‌کند؛

اکثریت با رای اقلیت

همدلی| با اعلام تدریجی نتایج شمارش آرای انتخابات مجلس یازدهم، پیش‌بینی‌ها از ترکیب مجلس محقق شد و اصول‌گرایان اکثریت کرسی‌های بهارستان را از آن خود کردند و از سراسر کشور فقط 16 اصلاح طلب وارد مجلس شدند. این درحالی است که در مجلس گذشته لیست 30 نفره اصلاح‌طلبان از حوزه پایتخت به طور کامل راهی مجلس شده بودند. حالا گمانه‌زنی‌ها و تحلیل‌ها عمدتاً حول ترکیب مجلس، ریاست مجلس و کیفیت مواجهه مجلس آینده با دولت می‌چرخد.
این ترکیب مجلس نشان می‌دهد سال‌های پایانی فعالیت‌های دولت نه در جمع گروه‌های میانه‌رو و اصلاح‌طلب بلکه در جوار چهره‌های منتقد دولت سپری خواهد شد. بر اساس نتایج انتخابات و اعلام وزارت کشور محمدباقر قالیباف در راس لیست تهران قرار دارد و بعد از او سیدمصطفی میرسلیم، مرتضی آقاتهرانی، الیاس نادران، سیدمحسن دهنوی، سیدمحمود نبویان، محسن پیرهادی، سید احسان خاندوزی، ابوالفضل عمویی، فاطمه رهبر، اقبال شاکری 10 نام ابتدایی بالای لیست را تشکیل می‌دهند.
بعد از این اسامی چهره‌های دیگر اصول‌گرا چون بیژن نوباوه، مجتبی توانگر، روح‌الله ایزدی‌خواه، احمد نادری، سید‌نظام‌الدین موسوی، عبدالحسین روح‌الامینی، زهره الهیان، مالک شریعتی، ‌مهدی شریفیان، سیدرضا تقوی، سمیه رفیعی، سید‌علی یزدی‌خواه، علی خضریان، فاطمه قاسمپور؛ مجتبی رضاخواه، رضا تقی‌پور، غلامحسین رضوانی، زهره لاجوردی و عزت‌الله اکبری‌تالار‌پشتی 30 نفر بالای لیست را تشکیل می‌دهند؛ نفر 31 در این لیست یامین‌پور است و بعد از او اسامی چون حمید رسایی و علی جعفری قرار گرفته‌اند. اما از میان چهره‌های میانه‌رو و اصلاح‌طلب محجوب در جایگاه سی‌وچهارم نشست است و بعد از او سهیلا جلودارزاده (36) و مجید انصاری (37) قرار داشتند و متعاقب آن مصطفی کواکبیان در جایگاه سی و هشتم قرار گرفته است. شکل و شمایلی که نشان می‌دهد بیشتر از دو‌سوم ترکیب مجلس دهم در مجلس یازدهم دچار تغییر شده است.
در پایتخت که اصول‌گرایان همه کرسی‌ها را در اختیار گرفتند اما آمار تفکیک شده گرایش نامزدها در سطح کشور هم در نوع خود قابل توجه است. به گزارش فارس در میان 290 کرسی مجلس و 202 حوزه انتخابیه (به استثنای 30 نماینده حوزه انتخابیه تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر و نمایندگان 5 حوزه اقلیت‌های دینی)، تکلیف مستاجران 245 کرسی مجلس مشخص شده که از میان آنها، 193 نفر اصول‌گرا، 16نفر اصلاح‌طلب و 36 نفر مستقل هستند؛ همچنین تکلیف برخی کرسی‌ها نیز در مرحله دوم مشخص خواهد شد.
با احتساب آمار حوزه انتخابیه تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر، که حکایت از پیروزی اصول‌گرایان دارد، تکلیف مستاجران 275 کرسی مجلس مشخص می‌شود که از میان آنها، 223 نفر اصول‌گرا، 16 نفر اصلاح‌طلب و 36 نفر مستقل هستند؛ البته آمار ارائه شده در این گزارش مربوط به نتایج اعلامی اولیه از سراسر کشور است. نتایج دور دوم انتخابات 29 فروردین مشخص می‌شود.

حفظ رکورد زنان

از دیگر سو براساس اعلام ستاد انتخابات کشور تاکنون ١٧ زن به مجلس یازدهم راه پیدا کرده‌اند و یک زن نیز برای حضور در مجلس به مرحله دوم انتخابات مجلس یازدهم راه پیدا کرده است. به گزارش ایسنا، بر این اساس در مرحله اول انتخابات مجلس زنان رکورد ١٧ کرسی مجلس دهم را در مجلس یازدهم نیز حفظ کرده‌اند و در صورت پیروزی یک زن دیگر در مرحله دوم رکورد حضور زنان در مجلس شکسته می‌شود. البته در انتخابات مجلس دهم ۱۸ نماینده زن از سوی مردم انتخاب شده بودند که پس از آن با رد صلاحیت‌ مینو خالقی توسط شورای نگهبان وی از راهیابی به مجلس بازماند و تعداد نمایندگان زن مجلس یازدهم، ۱۷ نفر شد.
در دوره اول تا سوم مجلس چهار زن، در دوره چهارم ۹ زن، در دوره پنجم ۱۴زن، در دوره ششم ۱۳زن، در دوره هفتم ۱۳زن، در دوره هشتم 8زن و در دوره نهم نیز ۹زن به عنوان نمایندگان مردم در مجلس حضور داشتند. طبق اطلاعیه ستاد انتخابات کشور این زنان منتخبان مجلس یازدهم هستند:الهام آزاد از حوزه انتخابیه نایین، خور و بیابانک، عفت شریعتی‌کوهبنانی از حوزه انتخابیه زرند و کوهبنان، سمیه محمودی از حوزه انتخابیه شهرضا و دهاقان، پروین صالحی مبارکه از حوزه انتخابیه مبارکه، سارا فلاحی از حوزه انتخابیه ایلام، ایوان و چرداول، معصومه پاشایی‌بهرام از حوزه انتخابیه مرند و جلفا، فاطمه محمدبیگی از حوزه انتخابیه قزوین، فاطمه مقصودی از حوزه انتخابیه بروجرد، شیوا قاسمی از حوزه انتخابیه مریوان و سروآباد، فاطمه رحمانی از حوزه انتخابیه مشهد و کلات، زهرا شیخی مبارکه از حوزه انتخابیه اصفهان،‌هاجر چنارانی از حوزه انتخابیه نیشابور و فیروزه، فاطمه رهبر از حوزه انتخابیه تهران، زهره الهیان از حوزه انتخابیه تهران، سمیه رفیعی از حوزه انتخابیه تهران، فاطمه قاسم‌پور از حوزه انتخابیه تهران، زهره سادات لاجوردی از حوزه انتخابیه تهران وارد مجلس شدند و همچنین فاطمه آجرلو در حوزه انتخابیه کرج به مرحله دوم انتخابات راه پیدا کرده است.
با این حال شاید بسیاری این مسئله را ناشی از تلاش جریان اصول‌گرا و برنامه‌ریزی برای حضور پر‌قدرت در بهارستان 98 بدانند اما واقعیت این است که مجموعه‌ای از عوامل دست به دست هم داده است تا اصول‌گرایان که تا دیروز در سودای وحدت بودند امروز خود را پیروز انتخابات بدانند.
گله‌مندی جامعه از اتفاقات ماه‌های گذشته و تنگناهای اقتصادی از یک‌طرف و ردصلاحیت‌ گسترده اصلاح‌طلبان شاخص از طرف دیگر باعث شده اصول‌گرایان این‌بار به راحتی وارد مجلس شوند. شاید اگر مجلس دهم و اصلاح‌طلبان زلف‌شان را به دولت گره نزده بودند و برخی اتفاقات رخ نمی‌داد در نتیجه مشارکت حداکثری امروز، اصلاح‌طلبان به جای اصول‌گرایان به کرسی‌های مجلس یازدهم سلام می‌کردند. هر چند رد‌صلاحیت‌های اصلاح‌طلبان در برخی استان‌ها باعث شد آنها کرسی‌ استان‌ها را نیز به رقیب واگذار کنند.