سال 98 را دقیق ببینیم
ولی‌الله شجاع پوریان (صاحب‌امتیاز)
۱- صفحه اول

۲- سیاست

۳- سیاست

۴- جامعه
۵- ویژه شهرستان
۶- اقتصاد
۷- فرهنگ و هنر
۸- صفحه آخر

آیت الله رئیسی وعده داد

پیگیری وضعیت جان‌باختگان کرمان

همدلی| گروه اجتماعی- دیروز در اربعین کشته‌شدگان حادثه کرمان، رئیس قوه قضائیه با برخی ازخانواده‌های جان‌باختگان این حادثه دیدار و گفت‌وگو کرد و قول پیگیری خواسته‌های این خانواده‌ها را داد. در جریان تشییع پیکر سردار شهید حاج قاسم سلیمانی در کرمان تعدادی از هموطنان به دلیل ازدحام جمعیت و همچنین عدم مدیریت صحیح جان‌شان را ار دست دادند. اما جان باختن این افراد که برخی از رسانه‌ها آن را 80 نفر اعلام کردند در دل حوادث بعد از آن کمرنگ شد و کمتر مورد بحث قرار گرفت. حمله ایران به پایگاه آمریکایی الاسد در عراق و همچنین سقوط هواپیمای اوکراینی و جان باختن 176 مسافر آن باعث شد حادثه ناگوار کرمان به حاشیه رانده شود و آن گونه که باید، به آن پرداخته نشود. بسیاری در حادثه کرمان انگشت اتهام را به سمت برگزار کنندگان مراسم تشییع شهید سلیمانی نشانه رفتند. توییت عکاس مشهور رسانه‌ای که 6 ساعت پیش از حادثه وقوع حادثه‌ای تلخ را در کرمان پیش‌بینی کرده بود شاهدی بر این ادعاست. علی قنبرلو در ساعاتی قبل از شروع تشییع پیکر سردار شهید حاج قاسم سلیمانی در صفحه شخصی‌اش در اینستاگرام نسبت به فضای نامناسب و نصب غیر اصولی داربست بر سر مزار شهید سپهبد قاسم سلیمانی انتقاد کرده و گفته بود چون نمی‌خواهد شاهد مرگ هموطنانش باشد، کرمان و مراسم تشییع پیکر شهید سلیمانی را ترک می‌کند. همچنین وی نوشته بود کسی به حرف و هشدارهایش گوش نداده است. بعداز این حادثه مرگبار علی مطهری نماینده تهران از تصمیمات خلاف منطق کسانی که مراسم تشییع جنازه سردار قاسم سلیمانی را مدیریت می‌کردند، به شدت انتقاد کرد و بر ضرورت تشکیل کارگروهی برای تحقیق در مورد علل این حادثه و مؤاخذه قاصران تاکید کرد. توییت عکاس مشهور و واکنش تند علی مطهری و انتقاد وی از برگزار کنندگان این مراسم به این فرضیه که برگزار کنندگان مراسم در انجام وظیفه و مدیریت مراسم کوتاهی کردند، صحه می‌گذارد. توالی اتفاقات ناگوار بعد از حادثه کرمان مانند سقوط هواپیما و حواشی بعد از آن باعث شد این فاجعه تا حدود زیادی به دست فراموشی سپرده شود، به نحوی که هیچ مقام یا مسئولی خود را ملزم به پاسخگویی یا عذرخواهی از بازماندگان قربانیان نمی‌دانست و مطالبات خانواده‌های قربانیان در مورد معرفی مقصران ماجرا، پرداخت دیه به خانواده‌ها یا شهید قلمداد کردن قربانیان و... به جایی نمی‌رسید.
اکنون بعد از گذشت چهل روز از آن حادثه آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضائیه خود شخصا به ماجرا ورود کرده و در دیدار با تعدادی از خانواده‌های قربانیان حادثه کرمان قول پیگیری داده است. آن گونه که مهر گزارش داده است، آیت‌الله رئیسی ظهر دیروز در دیدار با خانواده‌های برخی از جانباختگان حادثه تشییع شهدای مقاومت در کرمان که در بیت الزهرا(س) برگزار شد، گفت: مکانی که در آن مشرف شده‌اید جایی است که در آن سال‌های سال سردار سلیمانی با پای برهنه میزبان عزاداران بود. اینجا مکانی معطر به عطر شهداست ضمن اینکه از خانواده‌های جانباختگان مراسم تشییع قدردانی می‌کنم. وی گفت: این توفیقی برای من است که در جمع خانواده معزز سردار سلیمانی و خانواده‌های شهدای تشییع باشم.
وی خطاب به خانواده‌های جان‌باختگان بیان کرد: خانواده شما تا لحظه جان دادن در راه ترویج شعائر دینی حرکت می‌کردند؛ این افراد انسان‌هایی وظیفه شناس و برگزیده هستند که روحشان با حاج قاسم سلیمانی و امام حسین(ع) محشور خواهد شد.
رئیس قوه قضائیه گفت: از لحاظ اداری بنیاد شهید باید در خصوص شهید محسوب شدن این افراد اقدام کند و بنده هم حتماً خواسته شما در این زمینه را پیگیری خواهیم کرد. وی با اشاره به اینکه دل خانواده‌های جانباختگان برای امام حسین(ع) می‌تپد، افزود: قبل از سفر به کرمان پیگیر شهید محسوب شدن این عزیزان بودم و بعد از سفر هم در تهران پیگیری خواهم کرد و انشاالله که خواسته شما برآورده شود.
در این مراسم برادر سردار شهید حاج قاسم سلیمانی نیز گفت: در این حادثه تقدیر از خانواده‌های نجیبی را که شریک غم ما شدند به صاحب خانه واگذار می‌کنیم و تنها چیزی که می‌خواهیم دغدغه خانواده شهدا است و قطعاً این عزیزان به بهشت پرواز کردند.
سلیمانی تصریح کرد: ضمن تقدیر از خانواده آنها از رئیس قوه قضائیه می‌خواهیم دغدغه بازماندگان برای شهید محسوب شدن این افراد را پیگیری کنند تا این مشکل آنها مرتفع شود.