سال 98 را دقیق ببینیم
ولی‌الله شجاع پوریان (صاحب‌امتیاز)
۱- صفحه اول

۲- سیاست

۳- سیاست

۴- جامعه
۵- ویژه شهرستان
۶- اقتصاد
۷- فرهنگ و هنر
۸- صفحه آخر

بهزاد نبوی :

اصلاح طلبان را وادار به انفعال در انتخابات کردند

بهزاد نبوی، نماینده پیشین مجلس و فعال سیاسی در گفت‌وگو با انصاف نیوز، با اشاره به اینکه همواره و حتی در سخت‌ترین شرایط کشور، اعتقادی به تحریم انتخابات نداشته، اظهار کرد که رد صلاحیت‌ها باعث می‌شود که با ایجاد ناامیدی و بی‌تفاوتی، مشارکت مردم با کاهشی نسبی روبرو شود و این امر به مشروعیت نظام و همبستگی ملی، آسیبی جدی وارد خواهد کرد.
او در پاسخ به این سوال که « آیا هنوز قائل به مشارکت حداکثری در انتخابات هستید؟» می‌گوید: در ماه‌های اخیر، من همیشه طرفدار برگزاری انتخابات پرشور، حضور فعال همه‌ی طیف‌ها در آن و معرفی غیر مشروط کاندیدا از سوی اصلاح طلبان و طیف‌های معتدل بوده‌ام. من معتقدم که محوری‌ترین نقش را برای پرشور شدن انتخابات، نظام بر عهده دارد؛ نظام باید با ایجاد اطمینان در مردم به موثر بودن نقش‌شان، از طریق ایجاد امکان برگزاری انتخاباتی سالم و رقابتی، زمینه‌ی پرشور شدن انتخابات را فراهم کند. با این حال متاسفانه سخنگوی شورای نگهبان، با طرح اینکه برگزاری انتخابات پرشور وظیفه‌ آن شورا نیست، درواقع ردصلاحیت‌های بی‌سابقه‌ای که سبب کاهش انکارناپذیر شور انتخاباتی شده است را، توجیه کرده است.
او اشاره کرده است: متاسفانه ردصلاحیت‌های گسترده‌ و بی‌سابقه ای که نسبت به تمام ادوار پیشین انتخابات مجلس انجام گرفت باعث کمک به مخالفان شرکت فدر انتخابات شد و موانعی برای دادن لیست در انتخابات، ایجاد کرد.
نبوی با استناد به برخی گزارش‌ها می‌گوید: به‌غیر از شهر تهران، در اثر ردصلاحیت‌های بی‌سابقه و علی‌رغم برخی تجدیدنظرها، اصلاح طلبان تنها امکان معرفی نامزد برای کمتر از ۸۰ کرسی از مجموع ۲۶۰ کرسی را دارند و با تاسف فراوان، بنابر همین گزارش‌ها، پیش از برگزاری انتخابات، منتخب بی‌رقیب جدی ۱۶۰ کرسی مشخص و درواقع نتیجه‌ انتخابات برای آن کرسی‌ها معلوم شده است.
این نماینده سابق مجلس با خطاب قرار دادن مسئولان می‌گوید: رد صلاحیت گسترده در شرایط کنونی، که مخاطرات مختلف، از هرسو نظام و حتی کشور را تهدید می‌کند، تنها موجب از میدان به‌در کردن نامزد‌ها و جریان‌های سیاسی غیرقابل قبول نمی‌شود، بلکه با ایجاد ناامیدی و بی‌تفاوتی و در نتیجه کاهش نسبی مشارکت مردم، ممکن است به مشروعیت نظام و همبستگی ملی، آسیبی جدی وارد کند.
او در مورد چگونگی حضور اصلاح طلبان در انتخابات با توجه به شرایط موجود می‌گوید: من چون از قبل پیش‌بینی ردصلاحیت‌ها را کرده بودم، مخالف شرکت اصلاح طلبان در انتخابات، با تابلویی اختصاصی بوده و پیشنهاد ائتلاف اصلاح طلبان با میانه‌روهای اصولگرا و مستقل را مطرح کردم. البته به‌خاطر طرح چنین مواضعی، بعضا به‌طور غیرمستقیم، به استمرار طلبی که نمی‌دانم چه مفهومی دارد، متهم شدم.
نبوی ادامه داده است: امروز هم اگرچه خیلی دیر و به احتمال قوی غیرعملی است اما کماکان همین نظر را دارم و این نظر استراتژیک و درازمدت من است و قبلا نیز گفته‌ام که بعد از رویدادهای سال ۸۸، آرایش قوای جدیدی در جامعه شکل گرفته و طیف‌بندی اصولگرا و اصلاح طلب پاسخگوی این آرایش جدید نیست و در کنار و فراتر از آن باید طیف‌بندی تندروی و میانه‌روی را در واکنش‌های سیاسی مورد توجه قرار داد. انتخاب آقای روحانی به‌عنوان نامزد ریاست جمهوری از سوی اصلاح طلبان، در سال ۱۳۹۲، علیرغم داشتن نامزد اصلاح طلب، نشان دهنده‌ی همین آرایش جدید بود، که متاسفانه بعدها از سوی اصلاح طلبان به‌تدریج به فراموشی سپرده شد.
از طرفی دیگر من با وجود پیروزی جریانی که رای محدود تشکیلاتی دارد، کماکان پیشنهاد دادن لیست و در عین‌حال طرح صادقانه‌ همه‌ این پیش‌بینی‌ها را با مردم، داشتم. این پیشنهاد ممکن است غیرمنطقی و حتی سازشکارانه و یا ناشی از محافظه‌کاری تلقی شود، ولی به اعتقاد من چنانکه مردم بعدها از عدم حضورشان پای صندوق‌های رای و واگذاری مجلس به تندروها پشیمان شوند، اصلاح طلبان و میانه‌روها حرفی برای گفتن داشته اند. به نظر من یک جریان سیاسی، بجای دنباله‌روی از افکار عمومی، باید در جهت هدایت آن به مسیر صحیح، تلاش شود، تا در درازمدت جلب اعتماد شود.
او با اظهار تعجب از حجم رد صلاحیت‌های انجام گرفته، می‌گوید: تصور من این بود که طراحان برنامه‌ انتخابات این‌دوره، با توجه به شواهد و نظرسنجی‌هایی مبنی بر عدم حضور گسترده‌ مردم در انتخابات دور یازدهم مجلس و با عنایت به اینکه حضور محدود مردم در انتخابات، به آنان امکان پیروزی با آرای سازمانی خودشان را می‌دهد، اقدام به ردصلاحیت بی‌سابقه که هیچ، حتی ردصلاحیت گسترده، نظیر ادوار قبل هم نکنند و بگذارند مردم با عدم حضورشان پای صندوق‌ها، طیف‌های غیرقابل قبول‌شان را حذف و از میدان خارج کنند. به نظر می‌رسد که حضرات، باتوجه به شرایط مداوما درحال تغییر ماه‌ها و روزهای قبل از انتخابات و احتمال ضعیف قطبی شدن جامعه و شکست‌شان، بهیچ‌وجه آماده‌ ریسک نبوده‌اند و حتی تلاش کردند جریانات سیاسی غیرقابل قبول‌شان را نه تنها تشویق، بلکه وادار به انفعال و کناره‌گیری از عرصه‌ی رقابت انتخاباتی کنند.
به هرحال امیدوار بودم و کماکان هستم که مردم فهیم‌مان، خصوصا آن بخش‌هایی که معتقد به مشارکت فعال در انتخابات نبوده و نیستند، باتوجه به مطالبی که عرض شد، باحضور در پای صندوق‌های رای و رای دادن به نامزدهای موجود قابل قبول، جلوی خسارت‌های بزرگ‌تر و بیشتر را به کشور و ملت بگیرند.