روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
26 اسفند 1394  |  اقتصاد  |  کد خبر: 7899
0
0
همزمان با تصویب لایحه بودجه دودوازدهم توسط مجلس
شورای نگهبان هم بودجه سال 95 را تایید کرد
همزمان با تصویب جزئیات لایحه دو دوازهم بودجه سال اینده توسط مجلس روز گذشته شورای نگهبان هم لایحه دو فوریتی بودجه دو دوازدهم را تائید کرد. بدین ترتیب پرونده دخل و خرج دو ماهه دولت در سال آینده بسته شد. لایحه دو دوازدهم بودجه، تن‌خواه دولت برای دخل و خرج دو ماهه ابتدایی سال است.
نمایندگان در جلسه علنی روز دوشنبه مجلس کلیات این لایحه را به تصویب رسانده بودند و روز گذشته نیز ماده واحده و تبصره‌های آن با 164 رای موافق، 13 رای مخالف و 3 رای ممتنع از مجموع 213 نماینده حاضر در مجلس را تصویب کردند.
ماده واحده این لایحه به دولت اجازه می‌دهد در دو ماهه اول سال 1395 مطابق احکام و جداول قانونی بودجه سال 1394 کل کشور بر مبنای دو دوازدهم ارقام مصوب آن با رعایت سایر قوانین و مقررات عمل نماید.
بر اساس تبصره یک ماده واحده لایحه مذکور وزارت امور اقتصاد و دارایی موظف شده است تنخواه‌گردان حسابداری موضوع ماده 26 قانون محاسبات عمومی کشور را که در چارچوب ماده مذکور در سقف بودجه 94 از محل اعتبار فوق به دستگاه‌های اجرایی مربوط پرداخت می‌کند حداکثر تا پایان سال 95 تسویه کند.
همچنین در تبصره 2 ماده واحده آمده است دولت در اجرای قانون هدفمند کردن یارانه‌ها برای دو ماهه اول سال 95 معادل دو ماهه پایانی سال 94 اقدام کند.
تبصره 3 ماده واحده لایحه دو دوازدهم بودجه سال 1395 کل کشور نیز بودجه شرکت‌های دولتی، بانک‌ها و موسسات انتفاعی وابسته به دولت و رابطه مالی دولت و نفت بر اساس قانون بودجه سال 94 کل کشور را متناسب با زمان دوره مشابه قابل اجرا دانسته است. نمایندگان در تبصره 4 ماده واحده این لایحه نیز دولت را مکلف کردند با تصویب قانون بودجه سال 95 کل کشور از تاریخ اول فروردین سال آتی بر اساس قانون مذکور اعمال حساب کند.
در همین حال شورای نگهبان نیز لایحه دوفوریتی دو دوازدهم بودجه سال 1395 کل کشور را مغایر با موازین شرع و قانون اساسی ندانست.
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه