روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
12 آذر 1398  |  سیاست  |  کد خبر: 68085
0
0
برخی رهبران احزاب سیاسی عراق به دنبال تسویه حساب هستند
عضو هیات رئیسه کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی گفت: برخی رهبران گروه‌های سیاسی به دنبال شهرت‌طلبی هستند و اینکه می‌خواهند از آشوب‌های عراق استفاده کرده و جایگاهی به دست آورند.
محمدجواد جمالی نوبندگانی در گفت‌وگو با خانه ملت، با اشاره به ادامه ناآرامی‌ها در عراق و استعفای عادل عبدالمهدی، نخست وزیر عراق گفت: عراق موضوعات پیچیده‌ای دارد، کشور عراق از سال ۱۳۵۹ نزدیک به چهل سال است در جنگ و ناامنی به سر می‌برد. نماینده مردم فسا درمجلس ادامه داد: عراق بلافاصله بعد از جنگ علیه کشور ما، وارد جنگ با کویت شدند؛ بعد جنگ‌های اول و دوم آمریکا علیه عراق بود و بعد مسائل حضور نیروهای آمریکایی و کشورهای ناتو در عراق و مشکلاتی که علیه مردم به وجود آوردند و بعد از آن حضور داعش در عراق بود.
جمالی نوبندگانی با اشاره به اینکه آمریکا و برخی کشورهای غربی روی نفت عراق حساب کرده بودند، مطرح کرد: کمتر کشوری است که در قرن‌های اخیر پیدا می‌کنیم که 40 سال پشت سر هم در جنگ و ناامنی بوده است و این باعث تخریب زیرساخت‌ها و ایجاد شبکه‌های فساد در آن کشور شده است.
این نماینده مردم در مجلس دهم با بیان اینکه عراق جزو کشورهای دارای بیشترین ذخایر نفتی جهان است، مطرح کرد: اخیراً هم ترامپ بسیار شفاف اعلام کرده است که برای من نفت مهم هستند. آنها به دنبال این هستند که بر نفت عراق مسلط شوند و ازطرف دیگر می خواهند میان قومیت های مختلف در عراق که هرکدامشان متاسفانه اقدامات بحث برانگیزی هم انجام داده اند، تجزیه ایجاد کند. او با اشاره به اعلام استقلال اقلیم کردستان تاکید کرد: در راستای اختلاف افکنی آمریکایی ها در عراق، «جو بایدن» گفته بود که باید عراق را به 3 کشور کردی، شیعی و سنی تقسیم کرد، این موضوع به اختلافات در عراق دامن می‌زند.
عضو فراکسیون دفاع و اقتدار ملی مجلس شورای اسلامی با اشاره به ادامه ناآرامی‌ها در برخی شهرهای عراق و نفوذ بیگانگان در این تجمعات، در ادامه افزود: مسئله دیگری که در عراق وجود دارد فساد مالی در این کشور است و خبرهایی داریم که مثلاً حقوق برخی مسئولین عراقی حقوق‌های بسیار کلانی است.
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه