روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
18 آبان 1398  |  فرهنگ و هنر  |  کد خبر: 67461
0
0
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی همدان:
یک هزار و ۱۲۷ تعاونی در استان فعال شده است
یک هزار و ۱۲۷ تعاونی در استان همدان فعال شده که از این تعداد ۶۰۶ تعاونی تولیدی، ۳۴۰ تعاونی خدماتی و ۱۸۱ تعاونی توزیعی است. تعاونی‌ها با برخورداری از شبکه بزرگ افقی و عمودی به رشد و توسعه سرمایه اجتماعی کمک کرده و سازماندهی مناسب منابع انسانی و سرمایه‌های خرد و کوچک از مهمترین مزیت آن است.
به گزارش خبرنگار همدلی؛ مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان همدان گفت: یک هزار و ۱۲۷ تعاونی در استان همدان فعال شده که از این تعداد ۶۰۶ تعاونی تولیدی، ۳۴۰ تعاونی خدماتی و ۱۸۱ تعاونی توزیعی است.
احمد توصیفیان در نشست با فعالان بخش تعاون و مراسم معرفی تعاونی‌های برتر استان همدان با اشاره به مزیت‌های تعاونی‌ها در کشور، گفت: تعاونی‌ها بهترین ساختار برای اجرای عدالت اجتماعی و اقتصادی و کاهش فاصله طبقاتی هستند و در ایجاد فرصت‌های جدید اشتغال موثرند.
وی گفت: تعاونی‌ها با برخورداری از شبکه بزرگ افقی و عمودی به رشد و توسعه سرمایه اجتماعی کمک کرده و سازماندهی مناسب منابع انسانی و سرمایه‌های خرد و کوچک از مهمترین مزیت آن است.
توصیفیان بابیان اینکه فرهنگ ما معتقد به تعاون است و گسترش فرهنگ تعاون، باعث کارآفرینی و افزایش توسعه و عدالت اجتماعی و توزیع بهتر و مناسب تر ثروت در جامعه می‌شود؛ گفت: توزیع علم و ثروت را باید با اشاعه فرهنگ تعاون عملیاتی کرد.
وی افزود: گسترش فرهنگ تعاون می‌تواند کشور را در حوزه اقتصادی به استقلال برساند لذا امروزه نشر و گسترش ارزش‌های جدید و قابلیت‌های تازه و روحیه ی همکاری و تعاون در اجتماع امری ضروری است.
توصیفیان گفت: اهمیت موضوع تعاونی‌ها به این دلیل است که تعاونی‌ها، سازمان‌ها و نهادهای مردمی هستند که در عین برخورداری از خصوصیات و مشخصات یک واحد اقتصادی و تجاری، دارای ارزش‌های مکتبی و اجتماعی هم هستند و می‌توانند مبین تلاش‌های دسته جمعی و گروهی اعضای تشکیل دهنده تعاونی برای نیل به اهداف مشترک و پیشرفت و توسعه باشند.
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان همدان اضافه کرد: یکی از اهداف والای تعاون، ساختن انسانی با مسئولیت‌های فردی و جمعی است و تعاون روش موثری برای نیل به مشارکت واقعی و حقیقی و دائمی همه ی مردم در اجرای برنامه‌های بسط و توسعه است.
وی گفت: تعاون راهکار مناسب برای گردش عدالت اجتماعی است و اقتصاد تعاون با نگرش اقتصاد انسان محور، دارای ویژگیهای رشد گرایی و باز توزیعی است و فعالیت در عرصه تعاون موجب رونق تولید داخلی، استقلال و استفاده از ظرفیت‌های اقتصادی است به گونه ای که تعاون موجب تجمیع سرمایه‌ها، سرمایه گذاری داخلی، مشارکت افراد در برابری فرصت‌ها است.
وی گفت برای توسعه اقتصادی نیازمند کار جمعی، سختکوشی، پشتکار، مسئولیت پذیری اجتماعی و تقویت سرمایه انسانی و اجتماعی است و ضرورت دارد باور تعاون، فرهنگ کار و کار جمعی در جامعه تقویت شود، چرا که فعالیت در عرصه تعاون علاوه بر تاب آوری اقتصادی در شرایط اعمال تحریم‌ها با حاکم بودن روح جمعی سبب نقش آفرینی در پیشرفت کشور خواهد شد.
توصیفیان با اشاره به اینکه تعاون از مصادیق کنش‌های متقابل پیوسته برای دستیابی به هدف و یا هدف‌هایی معین است گفت تعاون کار گروهی، داوطلبانه و نظلم مند است گفت: تقویت تعاون شیوه ای در اقتصاد است که راهی بین نظام اقتصاد سرمایه داری و نظام سوسیالیستی در نظر گرفته شده و به راه سوم مشهور شده است.
وی ادامه داد: تعداد یک هزار و ۱۲۷ تعاونی در استان همدان فعالیت می‌کنند که از این تعداد ۶۰۶ تعاونی تولیدی، تعداد ۳۴۰ تعاونی خدمات و تعداد ۱۸۱ تعاونی توزیعی است.
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان همدان گفت: تعداد ۵۱ طرح با فرصت شغلی ۷۲۱ نفر در هفته دولت و تعاون افتتاح شد که از این طرحها تعداد ۱۷ طرح با فرصت شغلی ۲۵۷ نفر، صنعتی و معدنی، تعداد ۱۹ طرح با فرصت شغلی ۲۳۹ نفر کشاورزی، یک طرح با فرصت شغلی ۶۰ .
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه