روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
17 مهر 1398  |  ورزش  |  کد خبر: 66772
0
0
چه‌گوارا به راستی قهرمان بود؟
اینکه چه‌گوارا را می‌توان یک قهرمان قلمداد کرد یا خیر، موضوعی مهم و محل بحث است، به طوری که دو جبهه موافقان و مخالفان وی، هر یک نظر خود را مطرح و تایید می‌کنند. با این وجود فقط با در نظر گرفتن حقایق است که می‌توان قضاوت کرد کدام سخن درست را می‌گویند.
چه‌گوارا به مثابه یک قهرمان
چهره‌ای که اکثر مردم از چه‌گوارا در ذهن دارند برخاسته از کتابی است که به قلم خود چه‌گوارا نوشته است و فیلمی با عنوان «خاطرات موتورسوار»
‏ The Motorcycle Diaries که بر اساس سفر «چه» به کشورهای آمریکای جنوبی در سال ۱۹۵۲ ساخته شده و در آن، باورها و اعتقادات چپ‌گرای وی به نمایش در می‌آید. در هر دوی این آثار، چهره چه‌گوارا به عنوان آرمان‌گرایی والا مقام نشان داده شده است. بر اساس آنچه در فیلم می‌گذرد، چه‌گوارا به هر کجا که سفر می‌کند به مردم بومی آن منطقه ادای احترام می‌کند. در این دو اثر، «چه» خود را سوسیالیست معرفی می‌کند و به واسطه نقش بزرگی که در براندازی حکومت قبلی کوبا و برپایی نظام کمونیستی ایفا کرده، در آن منطقه شهرت می‌یابد. مسلم است که درون‌مایه این دو اثر، دیدگاه مثبتی از چه‌گوارا به مخاطبانش از کمونیسم و سیاست تازه روی کار آمده‌ای را نمایش می‌دهد که مردم را برابر و مساوی می‌داند. هرچند نباید فراموش کرد که دیدگاه مردم به کمونیسم هم در موضع‌گیری مخاطبان به وی تاثیر دارد. از جمله مواردی که می‌توان گفت در قهرمان نشان‌دادن چه‌گوارا نقش عمده‌ای داشته‌اند چهره سمبولیک و الهام‌بخش وی برای تمام انقلاب‌های صورت گرفته علیه دولت‌های استعمارگر و ظالم جهان است، و «چه» در طول حیات خود نشان داد که انقلاب کوبا نمونه‌ای است که می‌تواند در خارج از مرزهای این کشور نیز دنبال شود. به علاوه آنکه، دولت‌های ضد آمریکایی و چپ‌گرای روی کار آمده در آمریکای جنوبی نشان از آن دارند که آرمان‌های چه‌گوارا همچنان جایگاه خود را حفظ کرده‌اند.
چه‌گوارا به مثابه یک تبهکار
مخالفان «چه» ادعا می‌کنند که رخدادهای نمایش داده شده در فیلم، بیش از حد نمایشی هستند. این دست مخاطبان به حقایق دیگری از زندگی او اشاره می‌کنند که چهره‌ای کاملا متفاوت از وی به نمایش می‌گذارد. بر این اساس، اگرچه ممکن است چه‌گوارا خود را دل‌سوز و مشفق مردم بومی نشان داده باشد، اما در جنگ‌هایی که وی در کوبا و آفریقا به راه انداخت، به جان و مال بسیاری از مردم تجاوز و تخطی کرده و هزاران نفر را به کام مرگ کشاند. علاوه بر این، وی رهبر جوخه اعدام پس از انقلاب کوبا بود که هر مظنونی به خیانت علیه دولت را به اعدام محکوم می‌کرد؛ حقیقتی که نشان از دست‌های آلوده به خون چه‌گوارا دارد. چه‌گوارا همچنین سرپرست اردوگاه‌های کار اجباری در کوبا بود که با هدف زندانی‌کردن هم‌جنس‌بازان، مبتلایان به ایدز یا کسانی پدید آمده بود که از سوی دولت پس زده شده بودند.
چه‌گوارا به مثابه انسانی بی‌رحم و مارکسیستی متعصب، در هیئت وزیر صنایع هم خالی از خطا و اشتباه نبود. وی در راه نظام اصلاح اراضی خود تا آخرین نقطه از زمین‌های کشاورزی و املاک را مصادره و اقتصاد کوبا را به حدی تضعیف کرد که طی دوره وزارتش، کوبا مجبور به جیره‌بندی آذوقه شد.
توصیه‌های وی به جنگ‌های چریکی که بدون در نظر گرفتن عواقب سیاسی آن اتخاذ می‌شد، به کشته شدن هزاران آرمان‌گرای آمریکای لاتین و به روی کار آمدن دیکتاتوری خون‌خواری منجر شد که نیل به دموکراسی را بیش از هر زمان دیگری به تعویق انداخت.
چه‌گوارا طی یکی از سخنرانی‌های معروف خود اظهار داشت «دشمنی و عداوت عنصر اساسی در مبارزه است. نفرت پایدار و کینه‌جویی سخت در برابر دشمن نیرویی است که انسان را به مرزهای فراتر از محدودیت‌های ذاتی خود می‌کشاند و او را به ماشین کشتاری خونسرد، خشن و کارآمد بدل می‌سازد. این همان چیزی است که رزمندگان و مبارزان ما باید به آن تبدیل شوند.»
ژان پل سارتر نیز روزگاری چه‌گوارا را «نه تنها فردی روشنفکر، بلکه کامل‌ترین انسان دوران» معرفی کرده بود. با اینکه انقلاب کوبا و کمونیسم همچنان طرفداران و هواخواهان زیادی دارد، اما علیرغم دستاوردهای بزرگ آن، این کشور در حوزه بهداشت و آموزش مقامی نازل و رتبه پنجم نقض حقوق بشر در جهان را داراست.با این وجود متاسفانه بسیاری از نوجوانان و حتی برخی دولت‌های آمریکای لاتین، چه‌گوارا را الگوی خود قرار داده‌اند. به گفته یکی از سرگذشت‌نویسان چه‌گوارا، تاثیراتی که «چه» از خود به جا گذاشت، روند روی کار آمدن حکومت‌های مدرن و دموکرات چپ‌گرا را در بخش‌هایی از آمریکای لاتین به تعویق انداخت.
اخبار مرتبط
دیدگاه کاربران

ارسال دیدگاه
نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی شود کد امنیتی :      
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه