روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
26 شهریور 1398  |  دانش و فناوری  |  کد خبر: 66025
0
0
گذرگاه تاریخ
گذرگاه تاریخ
قرار بازداشت دکتر مصدق صادر شد
66سال پیش در چنین روزی-26 شهریور 1332-با این که دکتر مصدق از بیست و نهم مرداد 1332 زندانی شده بود، در این روز قرار بازداشت وی از سوی یک بازپرس نظامی به اتهام ضدیت با شاه و قصد برانداختن سلطنت صادر شد و همان روز مورد تائید دادستان ارتش قرار گرفت. قرار بازداشت پس ازنخستین جلسه بازپرسی از دکتر مصدق که 29 روز پس از زندانی شدنش انجام شد، صادر شد.
وی به بازپرس که طبق فرم چاپی بازجویی شغلش را پرسیده بود، خود را نخست‌وزیر منتخب، و قانونی ایران معرفی کرده بود و دستگیر کنندگانش را کودتاگران و عمال اجانب خوانده بود. تا این زمان بسیاری از همکاران دکتر مصدق دستگیر و زندانی شده بودند. اسنادی که بعدا انتشار یافت نشان داده است که انگلستان اصرار بر مجازات دکتر مصدق داشت که دست آن دولت را پس از 13 دهه از ایران کوتاه کرده بود.
درگذشت واروژ هاخباندیان آهنگساز ایرانی
42سال پیش در چنین روزی-۲۶ شهریور ۱۳۵۶؛ واروژ هاخباندیان با نام هنری واروژان موسیقی‌دان، آهنگ‌ساز و تنظیم‌کنندهمشهور ارمنی‌تبار ایرانی و از بنیان‌گذاران موسیقی پاپ در ایران درگذشت. واروژان که از او به عنوان «پدر ترانه‌سازی نوین ایران» نیز نام برده‌اند به عنوان آهنگساز و تنظیم‌کننده با بسیاری از خوانندگان پاپ شناخته‌شده دوران خود همکاری داشته و آهنگسازی ۲۵ فیلم سینمایی را در کارنامه هنری خود دارد.
درگذشت سِر کارل رایموند پوپر
25سال پیش در چنین روزی-۱۷ سپتامبر ۱۹۹۴؛ سِر کارل رایموند پوپر فیلسوف علم، منطقدان، ریاضی‌دان و اندیشمند اتریشی-انگلیسی و استاد مدرسه اقتصاد لندن در سن 92 سالگی درگذشت. او یکی از بزرگ‌ترین فیلسوفان علم سده بیستم به حساب می‌آید و آثار زیادی در فلسفه سیاسی و اجتماعی از خود باقی گذاشته‌است. پوپر به دلیل کوشش‌هایش در رد روش علمی طرفداران کلاسیک مشاهده/استنباط (اثبات‌گرایان) از طریق پیشبرد روش ابطال‌پذیری تجربی، مخالفت‌اش با دانش برآمده از قیاس و استدلال کلاسیک (ارسطویی-افلاطونی) و دفاع از خردگرایی انتقادی، بنیادگذاری نخستین فلسفه انتقادی غیر توجیه‌گرانه در تاریخ فلسفه و دفاع نیرومندش از لیبرال دموکراسی و اصول انتقادگرایی اجتماعی که به نظر او امکان ظهور جامعه باز را فراهم کردند، شهرت دارد.
اخبار مرتبط
دیدگاه کاربران

ارسال دیدگاه
نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی شود کد امنیتی :      
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه