روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
17 شهریور 1398  |  سیاست  |  کد خبر: 65794
0
0
از چند روز پیش ماجرای برادران صدرالساداتی به معمای سخت این روزهای ایران تبدیل شده است
صدرالساداتی‌ها کجا هستند؟
ضد و نقیض‌های منتشر شده بیش از هر موضوع دیگری حساسیت‌ها را برانگیخته است
همدلی| پنجشنبه 14 شهریور خبری شوکه‌کننده فضای مجازی و در ادامه رسانه‌های رسمی کشور را قبضه کرد؛ سیدروح‌الله صدرالساداتی، عضو مجلس خبرگان رهبری به همراه برادرانش سیدمهدی صدرالساداتی، روحانی منتقد اشرافی‌گری و سیدرضا صدرالساداتی، و یک تن دیگر از همراهان او (مجتبی پرگر) مفقوده شده‌اند. هرچند در گزارش‌های بعدی اعلام شد؛ مجتبی پرگر در ابتدای حرکت از قم به سمت فرودگاه مهرآباد به دلایلی در قم از خودروی برادران صدرالساداتی پیاده شده است؛ اما موضوع گم شدن و مجهول‌المکان بودن برادران صدرالساداتی همچنان سئوال بدون جواب فضای رسانه‌ای و سیاسی ــ قضایی ـ امنیتی کشور تا زمان تنظیم این گزارش است.
خروج از قم به مقصد بندرعباس
آغاز این جریان خبری با وحید اشتری از فعالان رسانه‌ای اصول‌گرا بود که در کانال تلگرامی خود نوشت: «سیدمهدی ‎صدرالساداتی ساعت ۲ و نیم بامداد چهارشنبه ۱۳ شهریور از قم خارج شده که از فرودگاه مهرآباد برود بندرعباس. تا الآن نزدیک ۲۴ ساعت است که هم گوشی خودش خاموش است هم راننده و افرادی که با وی بوده‌اند. همه نگرانند. فرودگاه می‌گوید حتی دیشب بلیط هواپیما را هم از گیت نگرفته‌اند. سیدمهدی مثل بقیه اخیرا چندین بار تلفنی و پیامکی تهدید شده بود. خوشبینانه‌ترین اتفاق این است که ‎بازداشت شده باشد. دوستانش تا الآن به خانواده‌شان گفته بودند که به بندرعباس رسیده‌ و در جلسه و سخنرانی است و امکان تماس ندارد تا از نگرانی در بیایند. الآن چه کار باید کرد؟»
بی‌اطلاعی نهادهای قضایی و انتظامی
بر اساس پست‌های تلگرامی و توئیتری دیگر اشتری، پلیس به خانواده صدرالساداتی اعلام کرده؛ «ماجراهای امنیتی به او ربط ندارد.» خبرگان قم نیز گفته؛ «پیگیری چنین مسائلی به خبرگان مربوط نیست.» بهرام سرمست، استاندار قم هم در پاسخ به اینکه آیا از سوی استانداری قم در این باره پیگیری شده یا نه؟ گفت: «تاکنون هیچ گزارشی در این مورد به من نرسیده است.»
کسی از عضو مجلس خبرگان رهبری خبر دارد؟
این گمشدگی از این حیث قابل توجه است که در راس برادران صدرالساداتی، سیدروح‌الله قرار دارد؛ نماینده استان هرمزگان در مجلس خبرگان رهبری که جوان‌ترین عضو خبرگان است. سیدمهدی هم از چهره‌های مشهور در فضای مجازی است و از مدت‌ها قبل در حوزه افشای فسادهای مقامات مختلف و نزدیکانشان فعال است. داشتن کسوت روحانیت و نیز عضویت در نهاد مهمی چون مجلس خبرگان و افشاگری زندگی اشرافی و تجملاتی یکی از بالاترین مسئولان امنیتی، همچنان میزان حساسیت خبر را بالا برد تا اینکه روابط عمومی دادسرای ویژه روحانیت، خبر دستگیری سیدروح‌الله صدرالساداتی و برادرش را تکذیب کند.
دبیرخانه مجلس خبرگان هم در پی مفقود شدن عضو خود اطلاعیه‌ای را منتشر و در آن بیان کرد: «در پی نشر اخباری مبنی بر ناپدید شدن حجت‌الاسلام والمسلمین سیدروح‌الله صدرالساداتی، نماینده مردم هرمزگان در مجلس خبرگان رهبری، به اطلاع می‌رساند دبیرخانه این مجلس از لحظه انتشار این خبر، پیگیر موضوع بوده و همچنان در حال پیگیری می‌باشد.»
نمایندگان قم و بیان تفسیرهای شخصی
این احتمالات و نگرانی‌ها، پای نمایندگان مجلس را به قضیه باز کرد. محمود صادقی، نماینده مردم تهران که به پیگیری امور مختلف اهمیت و توجه خاصی نشان می‌دهد، در واکنش به ناپدید شدن عضو خبرگان رهبری در توئیتی نوشت: «برای اطلاع از وضعیت برادران صدرالساداتی با بعضی از مراجع ذیربط تماس گرفتم، برخی خبرهای منتشره را تکذیب کردند و بعضی ضمن تایید اصل خبر، یعنی خروج از منزل به قصد رفتن به بندرعباس از فرودگاه مهرآباد و قطع تلفن‌های همراه و ارتباط با ایشان را تایید کردند و گفتند در حال پیگیری موضوع هستند.»
در میان نمایندگان قم هم احمد امیرآبادی‌فراهانی اصرار داشت که برادران صدرالساداتی در قم هستند و زندگی عادی خودشان را دارند.
با این حال مجتبی ذوالنور، دیگر نماینده قم در مجلس با تاکید بر عدم ربایش یا مفقود شدن برادران صدرالساداتی گفت:‌ «این آقایان خودشان در مسیر قم ـ تهران یعنی اطراف مجموعه خدماتی مهتاب، تصمیم می‌گیرند که موبایل‌های خود را خاموش کنند و به قم برگردند که نهایتا این تصمیم را اجرایی و موبایل خود را خاموش کرده و به قم برمی‌گردند. آنها به منزل برادرِ آقای غفاری (غفار عباسی‌مراغه‌ای) می‌روند و به کسی هم خبر نمی‌دهند. در واقع آنها در منزل برادرِ آقای غفاری حضور داشتند و خانواده آنها نیز بی‌اطلاع بودند.»
ذوالنور، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس سناریویی را تشریح کرده است که در آن نیروهای امنیتی تلاش کردند به نحوی ردی از برادران صدرالساداتی پیدا کنند. این اتفاق افتاد و در بررسی‌ها متوجه می‌شوند که آنها در یک خانه به اختیار خودشان بدون اینکه کسی از آنها اطلاعی داشته باشد حضور داشتند.
ذوالنور همچنین از اطلاع خانواده از جا و مکان صدرالساداتی‌ها خبر داد.
ادامه تناقض‌گویی‌ها
این اظهار نظرها اما سبب نشد تا موضوع گم شدن این برادران مورد بحث داغ و ترند فضای مجازی تبدیل نشود.
کاربران از توضیح ندادن پلیس و دیگر نهادهای مسئول در این باره حیرت ‌زده‌اند. هر چند غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه‌ قضائیه با تاکید بر اینکه برادران صدرالساداتی بازداشت نشده‌اند، معتقد است که به‌زودی، ماجرای آنها مشخص خواهد شد.
ضد و نقیض‌های اطلاعاتی و رسانه‌ای همچنان در حال هجوم به کاربران فضای مجازی بود که خبر شوک‌آور دیگری منتشر شد؛ «سیدمهدی صدرالساداتی با انتشار یک استوری در اینستاگرامش به اظهارات نمایندگان قم درباره اختفای خود و برادرش واکنش نشان داد.»
او در متن منتشره‌اش در حساب کاربری خود در اینستاگرام نوشت: «1ـ رئیس کمیسیون امنیت ملی و نماینده دیگر قم می‌گویند ما در قم در خانه فلانی زندگی عادی داریم ... 2ـ گفته‌اند اختفای اختیاری کرده‌ایم ... نه در قم هستیم و نه اختفای اختیاری داشتیم ... خدا به همه رحم کند.»
پدر نگران پسران خود است
این در حالی است که پدر برادران صدرالساداتی در ویدیویی که منتشر کرده، با بیان اینکه خبری تایید شده از حضور این افراد در قم یا جای دیگری به دست ما نرسیده است، درخواست می‌کند افرادی که می‌گویند برادران صدرالساداتی در قم حضور دارند، ادعای خود را «اثبات» کنند و اگر «آدرسی» دارند به خانواده صدرالساداتی ارائه دهند.
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه