روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
23 مرداد 1398  |  ورزش  |  کد خبر: 65105
0
0
سازمان‌ها باید به صورت هماهنگ شده آمارهای اقتصادی را اعلام کنند
آلبرت بغزیان - انتشار آمارهای اقتصادی توسط مرکز آمار یا بانک مرکزی، بر خلاف اظهارنظرهای عده‌ای از کارشناسان، موازی کاری نیست؛ بلکه تمرکز بر انتشار اطلاعات دقیق اقتصادی است. این دو سازمان به صورت متکی بر یکدیگر فعالیت می‌کنند و برای اعلام آمارهای اقتصادی با یکدیگر هماهنگ هستند.
مرکز آمار برای انتشار آمارهای اقتصادی، پرسش‌نامه‌هایی را تهیه کرده و کارهای تخصصی در این زمینه انجام می‌دهد. بانک مرکزی نیز یک فعالیت این چنینی انجام می‌دهد. هر چند اعدادی که توسط این سازمان درباره آمار اقتصادی اعلام می‌شود با یکدیگر متفاوت است، اما در واقع منابع این دو سازمان یکی است و باید این دو نهاد باز هم با یکدیگر در این زمینه هماهنگ کار کنند و اگر اختلافی میان این دو سازمان وجود دارد باید توسط رئیس‌جمهور حل شود. واقعیت این است که یک فرد بیمار برای اینکه به درستی مداوا شود، باید نتایج آزمایشات دقیقی را داشته باشد و پزشکان با استفاده از این نتایج دقیق بتوانند برای مداوای این فرد بیمار اقدام کنند.
این موضوع را می‌توان در فضای اقتصادی کشور نیز پیاده کرد. یعنی برای تشخیص بهتر حال و روز اقتصادی و درک اینکه ریشه مشکلات اقتصادی ناشی از چه چیزی است، بهتر است تا دو سازمان اطلاعات اقتصادی را رصد کرده و در این زمینه اطلاعات را در اختیار مسئولان قرار دهند تا با توجه به این اعداد و ارقام سیاست‌گذاری‌های مناسبی در این زمینه صورت گیرد. این طور نباید باشد که یک سازمان برای خراب کردن وجهه مسئولین آمار نادرستی را ارائه دهد، بلکه باید در این زمینه هماهنگی‌های لازم بین سازمان‌ها ایجاد شود تا به درستی بتوان فضای اقتصادی را رصد کرد. سرمایه‌های اجتماعی ما همان اعتماد مردم هستند و نباید با انتشار آمار نادرست، این اعتماد را خدشه‌دار کرد. باید سازمان‌ها با یکدیگر هماهنگ باشند تا ریشه مشکلات ایجاد شده در کشور را ردیابی کرد و نسخه مناسبی برای این مشکلات پیچید.
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه