روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
23 مرداد 1398  |  فرهنگ و هنر  |  کد خبر: 65098
0
0
بازآفرینی باغ نور؛ ظرفیت نهفته شهر
سالن آمفی تئاتر روباز و ساختمان اداری باغ نور بازگشایی شد
اصفهان-خبرنگارهمدلی: آیین بازگشایی سالن آمفی تئاتر روباز و ساختمان اداری باغ نورهمزمان با جشن بزرگ «شهر یادت نره» شامگاه شنبه ۱۲ مرداد ۹۸ برگزار شد.
به گزارش اداره ارتباطات رسانه‌ای شهرداری اصفهان، مجموعه باغ نور اصفهان در زمینی به مساحت دو هزار و ۱۰۰ مترمربع واقع شده است که یک هزار و ۹۵۰ مترمربع آن فضای روباز و صحنه نمایش و ۱۵۰ مترمربع آن به فضای اداری اختصاص دارد.
پروژه بازسازی باغ نور خردادماه سال جاری با اعتبار 10 میلیارد ریال آغاز شد و اکنون بعد از گذشت حدود دو ماه زودتر از برنامه زمان‌بندی شده بهره‌برداری شده و در اختیار شهروندان قرار گرفت.
در طرح جدید این مکان، اصول ایمنی، نورپردازی و نماسازی با توجه به همجواری مجموعه با پل تاریخی سی و سه پل رعایت شده است.
اجرای عملیات تخریب و بازسازی مجدد دیوارهای بیرونی و داخلی سالن آمفی تئاتر روباز و نورپردازی این دیوارها به مساحت ۶۰۰ مترمربع با استفاده از مصالح نوین در صنعت ساختمان، جانمایی و ساخت اتاق کنترل فنی و تولید جنب صحنه نمایش، اجرای کف‌سازی و کفش پوش صحنه نمایش، پیاده روسازی اطراف محوطه بیرونی و داخلی سالن روباز، تعویض و بهینه‌سازی دو هزار و ۱۰۰ صندلی سالن روباز، آسفالت‌ریزی، رنگ آمیزی کف سالن، رنگ آمیزی دیواره‌ها، اصلاح و نصب مجدد سنگ‌های محوطه صحنه نمایش، نورپردازی دیوارهای محوطه بیرونی و داخلی سالن آمفی تئاتر روباز، احیای فضای سبز اطراف محوطه ساختمان اداری و سالن آمفی تئاتر روباز باغ نور و احیاء کانال‌های دفع آب‌‌های سطحی کل مجموعه از جمله اقدامات عمرانی انجام شده در سالن آمفی تئاتر روباز باغ نور است.
همچنین چیدمان پله‌ها و دسترسی مناسب مردم به صندلی‌ها نیز دچار مشکل بود و در صورت وقوع حادثه، راهی برای خروج وجود نداشت که به منظور رفع این مشکل، اقدامات لازم انجام شد.
عملیات ساخت، زیباسازی و نورپردازی دیوارهای پیرامونی به مساحت ۳۰۰ مترمربع با استفاده از مصالح بنایی و سنتی (آجر و کاهگل) مرمت و احیا شده است تا نمای این فضا به دلیل همجواری با سی و سه پل به عنوان یک اثر تاریخی، همخوانی داشته باشد.
«شهر یادت نره» چهار شب در باغ نور
«احمد رضایی» مدیر منطقه پنج شهرداری اصفهان در این آیین با بیان اینکه پروژه بازگشایی ساختمان اداری و سالن آمفی تئاتر روباز باغ نور گامی در جهت افزایش نشاط اجتماعی است، گفت: همزمان با بازگشایی باغ نور ویژه برنامه «شهر یادت نره» به مدت چهارشب در این مجموعه برای شهروندان اجرا خواهد شد.
رضایی ابراز امیدواری کرد: شهرداری منطقه پنج اصفهان بتواند برای شهروندان فضایی در مسیر امید ایجاد کند که افزایش نشاط اجتماعی را به همراه داشته باشد.
بازآفرینی یکی از ظرفیت‌های نهفته شهر
سخنگوی شورای اسلامی شهر اصفهان نیز با بیان اینکه باغ نور یکی از ظرفیت‌های نهفته شهر به شمار می‌رفت، افزود: این مجموعه با بودجه تخصیص یافته از سوی شورای شهر بازآفرینی و در اختیار شهروندان قرار گرفت.
تاکید کرد: البته مدیریت شهری اصفهان به این یک مورد بسنده نخواهد کرد و اگر در نقاط دیگر شهر موارد مشابهی وجود داشته باشد، اقدامات لازم را انجام خواهد داد.
باغ نور کارکرد خود را از دست داده بود
معاون اجتماعی و مشارکت‌های مردمی شهرداری اصفهان در ادامه اظهار کرد: شهرداری اصفهان تلاش می‌کند با استفاده از ظرفیت‌های مردمی و گروههای مختلف هنری، سمنها و نهادهای مدنی و بخش‌های مختلف جامعه، بتواند رویدادهای مختلفی را در مجموعه باغ نور تعریف کند، البته اداره رویدادهای فرهنگی اجتماعی معاونت اجتماعی سازمان فرهنگی اجتماعی و ورزشی شهرداری اصفهان برنامه‌ریزی لازم برای اجرای برنامه‌های متنوع در این مجموعه را انجام داده‌اند به طوری که در ایام محرم و صفر نیز برنامه‌های متناسب با این ایام در مجموعه باغ نور برگزار خواهد شد.
مرتضی رشیدی تصریح کرد: باغ نور مکانی شناخته شده برای شهروندان است که به خاطر مستهلک شدن کارکرد خود را از دست داده بود.
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه