روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
20 تیر 1398  |  ورزش  |  کد خبر: 63639
0
0
سرپرست معاونت محرومیت‌زدایی آستان قدس رضوی تشریح کرد:
خدمت‌رسانی آستان قدس رضوی به 23 هزار زائر اولی در سه ماه نخست سال
مشهد - سیدعلی شفیعی - خبرنگارهمدلی - سرپرست معاونت محرومیت زدایی آستان قدس رضوی گفت: آستان قدس رضوی از ابتدای سال 98 تاکنون به بیش از 23 هزار زائر زیارت اولی و محروم خدمت‌رسانی کرده است.
حامد صادقی عنوان کرد: دوری از تصدی‌گری، هدایت، حمایت و تسهیل در امور در راستای کمک رسانی به محرومان از اصول کارها و اقدامات معاونت محرومیت‌زدایی آستان قدس رضوی است.
وی ابراز کرد: هدفمند شدن به معنای تمرکز هر چه بیشتر بر کیفیت، هم‌افزایی هر چه بیشتر با نهادها و ارگان‌ها، کمک به دستگاه‌های دولتی، پیدا کردن خلاءها، تمرکز بر اشتغال و فعالیت‌های زیرساختی برای اشتغالزایی از دیگر اقدامات اساسی این معاونت است.
صادقی در ادامه به عملکرد این معاونت در سه ماه نخست سال جاری اشاره و ابراز کرد: در نوروز سال 98 بیش از 15 هزار بسته غذایی در سطح شهر مشهد توزیع شد و همزمان با ماه مبارک رمضان نیز بیش از 1 میلیون و 700 هزار نفر در 402 نقطه از حاشیه شهر مشهد از سفره‌های ساده افطاری و تبرک بهره‌مند شدند.
سرپرست معاونت محرومیت‌زدایی آستان قدس رضوی تصریح کرد: در ماه رمضان 1500 پرس غذا از میهمانسرای حضرت در مساجد سطح شهر و 1500 پرس غذا نیز در بین مرم حاشیه شهر توزیع شد.
وی ابراز کرد: در سه ماه نخست سال در مجموع 30 هزار بسته ارزاق در حاشیه شهر مشهد و 15 هزار بسته ارزاق نیز در سایر نقاط کشور توزیع شده که در مجموع 45 هزار پرس غذا در این ایام توزیع شده است.
صادقی یکی دیگر از اقدامات این معاونت را توزیع بسته ارزاق ویژه مادران شیرده ذکر کرد و گفت: از آنجایی که تغذیه سالم مادران در دوران شیردهی بسیار مهم و ضروری است؛ این معاونت با همکاری دانشگاه علوم پزشکی 9 هزار بسته ارزاق ویژه مادران شیرده را در مناطق آسیب دیده خراسان شمالی و جنوبی توزیع کرده است.
وی ارزش ریالی این بسته‌ها را یک میلیارد تومان اعلام کرد و ادامه داد: این مبلغ از سوی آستان قدس رضوی هزینه شده و شناسایی مادران شیرده با همکاری دانشگاه علوم پزشکی صورت گرفته است.
سرپرست معاونت محرومیت‌زدایی آستان قدس رضوی با بیان اینکه 43 تن گوشت عقیقه و 28 تن برنج در طی این سه ماه در سراسر کشور توزیع شده است، افزود: ما بر این باور هستیم که هیچ کس در جوار بارگاه منور رضوی نباید شب گرسنه سر بر زمین بگذارد، از این رو بیش از 72 هزار پرس غذا در بین کارتن خواب‌ها در حاشیه شهر مشهد توزیع شده است.
*کمک به مناطق سیل‌زده.
وی خاطرنشان کرد: از آنجایی که در چند ماه گذشته شاهد وقوع سیل در برخی از استان‌های کشورمان بودیم این معاونت نیز در کنار سایر نهادها و ارگان‌ها، به کمک و یاری مردم مناطق آسیب‌دیده ناشی از سیل شتافت.
صادقی اقدامات در راستای کمک‌رسانی به مردم مناطق سیل‌زده را در دو بخش فوری و امدادی تبیین کرد و گفت: در همان روزهای اولیه وقوع سیل، این معاونت با اقدامات فوری و اولیه به لحاظ درمانی و غذایی در این مناطق حضور یافت و از همان روزهای نخست 6 آشپزخانه سیار در این مناطق احداث شد و در مجموع 500 هزار پرس غذا بین آسیب‌دیدگان این مناطق توزیع شد.
وی در ادامه اظهار کرد: بیش از 8 هزار خادمیار و نیروهای جهادی از مشهد و سایر استان‌ها به این مناطق اعزام شدند و بیش از 7 میلیارد کالای ضروری توزیع شده است؛ همچنین چندین میلیارد تومان به صورت جداگانه نیز توسط خادمین جمع‌آوری و به این مناطق کمک‌رسانی شد.
این مقام مسئول تعمیرات لوازم منزل مردم مناطق آسیب‌دیده، توزیع خوارک دام برای احشام، لایروبی توسط ماشین‌آلات، توزیع سبد کالا و... را از دیگر خدمات معاونت محرومیت‌زدایی آستان قدس رضوی در مناطق سیل‌زده برشمرد و اضافه کرد: در بخش لایروبی 500 میلیون تومان هزینه شد و در کلات 10 هزار وعده غذایی و 60 سبد کالا طی ده روز بین مردم سیل‌زده توزیع شد.
وی خاطرنشان کرد: همچنین 550 سبد کالا در بردسکن و 22 هزار وعده غذایی شامل گوشت، برنج، ماکارونی، سویا، رب، حبوبات و... بعلاوه 200 سبد کالا در سرخس توزیع شده است.
*پیش بینی ایجاد 6 هزار شغل
معاونت محرومیت‌زدایی آستان قدس رضوی گفت: موضوع اشتغال یکی از اصلی‌ترین اهداف این معاونت است، بنابراین در تداوم خدمت‌رسانی به مناطق سیل‌زده، موضوع اشتغال پایدار را دنبال خواهیم کرد.
وی ادامه داد: اشتغال کار سختی است و نیاز به مراقبت، توانمندسازی، آموزش مستمر، بازاریابی و تشکیل زنجیره دارد؛ ما به سراغ اشتغال رفتیم و در پایان سال نتایج آن را اعلام خواهیم کرد.
صادقی خاطرنشان کرد: پیش‌بینی ما تا پایان سال ایجاد 6 هزار شغل است؛ ما برای رسیدن به این مهم برنامه‌ریزی کردیم، اماتحقق این امرنیازبه فرایندخاصی دارد.
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه