روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
20 تیر 1398  |  ورزش  |  کد خبر: 63637
0
0
شهردار مشهد تاکید کرد:
گفت‌وگو بهترین راه حل رفع موانع و مشکلات
مشهد - سید علی شفیعی - خبرنگارهمدلی - شهردار مشهد با اشاره به اینکه اعتقاد دارم که بهترین راه برای حل مشکلات میان بخشی جهت توسعه شهر گفت‌وگو است، تاکید کرد: اهل گفت‌وگو هستیم زیرا معتقدم گفت‌وگو معجزه می‌کند.
محمدرضا کلائی در دومین نشست خبری خود افزود: از ابتدای کار همه حرفمان تغییر گفتمان بوده است و هنوز هم بر آن پا فشاری می‌کنیم و جایی که تغییر گفتمان پذیرفته نشود محکم می‌ایستیم.
وی با بیان اینکه معتقدیم که شهر به همه تعلق دارد، اظهار کرد: اما همه بر این نکته اشتراک نظر داریم که موجودیت شهر مشهد از امام رضا (ع) است و هر فردی که به مشهد سفر می‌کند به قصد زیارت می‌آید و مدیریت شهری نیز خود را خادم امام رضا (ع) می‌داند و بیشتر از افرادی که مدعی هستند به آن اعتقاد دارد اما نباید این موضوع را برای مقاصد دیگری دستاویز قرار داد.
شهردار مشهد با اشاره به اینکه در مباحث فرهنگی نیز توانسته‌ایم با تعامل و گفت‌وگو به نتایج بسیار خوبی دست پیدا کنیم، اظهار کرد: معتقدیم نباید افرادی را مجبور کنیم افکار ما را بپذیرند و آنها نیز نباید دیگران را مجبور به پذیرش افکار خود کنند اما باید قبول کنیم که مشهد ویژگی‌هایی دارد لذا سعی کرده‌ایم هم خواسته‌های افرادی که مورد توجه قرار نمی‌گرفته را مورد توجه قرار دهیم و هم ویژگی‌های شهر مشهد را مدنظر داشته باشیم.
وی تصریح کرد: البته این کار در حوزه فرهنگی و هنری کار بسیار سخت و ظریفی است اما برنامه‌ای نبوده که تصمیم بگیریم که اجرا کنیم و مشکلی برای آن پیش آمده باشد زیرا با گفت‌وگو مسائل را پیش می‌بریم.
کلائی ادامه داد: براساس آماری که گرفته شده از ابتدای سال 98 تاکنون بیش از 800 هزار نفر در برنامه‌های فرهنگی و هنری که موسیقی هم داشته شرکت کرده‌اند؛ به عنوان نمونه اکنون ویژه برنامه ایوان شمس توسط شبکه نسیم به مناسبت دهه کرامت هر شب با حضور حدود 4000 نفر از شهروندان و زائران در بوستان کوهسنگی اجرا می‌شود.
شهردار مشهد با تاکید بر اینکه اهل گفت‌وگو هستیم اما با این حال تعارف نداریم و معتقدیم گفت‌وگو باید نتیجه بدهد، اظهار کرد: بر همین اساس بسیاری از مشکلات را مانند طرح اطراف حرم مطهر، چهل بازه، کمربند سبز شمالی، انتقال پادگان لشکر 77 که چندین سال بلاتکلیف مانده بود و بسیاری دیگر از موارد مشابه را با گفت‌وگو حل کرده‌ایم.
*مخالف گرفتن پول برای طرح ترافیک هستیم
وی در پاسخ به این پرسش که بحث گرفتن پول در طرح ترافیک و ایجاد محدودیت تردد خودرو مطرح شده است، آیا با این کار موافق هستید؟ گفت: من در مجموع با گرفتن عوارض برای محدود کردن در محدوده حرم مطهر و هسته مرکزی شهر مخالف هستم، اما باید برای کاهش ترافیک این محدوده‌ها راهکارهایی در نظر گرفته شود، زیرا در حال حاضر حدود 65 درصد تردد خودروها از این محل عبوری است و به مقصد حرم انجام نمی‌شود.
وی افزود: با توافقاتی که انجام شده احداث پارکینگ با ظرفیت بالا، تقویت سیستم حمل و نقل عمومی، تغییر مسیر خودروهای عبوری در محدوده حرم مطهر و هسته مرکزی شهر مدنظر قرار گرفته شده است.
*چهار راهکار برای ساماندهی مناطق پیرامونی
کلائی در خصوص گسترده بودن مناطق پیرامونی و کم برخوردار مشهد و نبود توازن در مناطق برخوردار و کم برخوردار و برنامه‌های مدریت شهری برای کاهش آن نیز اظهار کرد: مشهد دارای سه میلیون و 400 هزار نفر جمعیت است که به صورت میانگین 700 هزار نفر و در ایام پیک تا دو میلیون و 500 هزار نفر زائر به آن آضافه می‌شود که باید به آنها خدمات‌رسانی شود.
شهردار مشهد اضافه کرد: معتقدم ما متن و حاشیه نداریم بلکه طیفی از مشکلات اجتماعی داریم که به گونه‌ای طیفی از برخورداری‌ها و کم برخورداری‌ها را در شهر ایجاد کرده است که همین موضوع تعریف متن و حاشیه را متفاوت از قبل کرده است.
وی با بیان اینکه برای کاهش مشکلات و ساماندهی مناطق کم‌برخوردار چهار راهکار مدنظر مدیریت شهری در این دوره قرار دارد، تصریح کرد: ما به دنبال توسعه شهر مشهد هستیم و توسعه یعنی فراهم آوردن زمینه برای شکوفا شدن استعدادها لذا به عنوان اولین راهکار به دنبال این هستیم که زمینه برابر را برای شکوفا شدن استعداد همه افراد در تمام نقاط شهر آماده کنیم.
وی ادامه داد: شهر مشهد دارای اقتصادی قوی و پتانسیل بالای اقتصادی است که باید به عنوان راهکاردوم این پتانسیل‌های اقتصادی راتقویت کنیم که خوشبختانه باوجوداینکه برای کشوررشداقتصادی حدودمنفی ۳راپیش بینی کرده اند، باوجودبرنامه ریزی انجام شده پیش بینی می‌کنیم امکان رشد۷تا۸درصدی اقتصادمشهددرهمین فضای رکوداگراتقاق خاصی رخ ندهددرسال ۱۳۹۸وجوددارد.
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه