روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
20 تیر 1398  |  فرهنگ و هنر  |  کد خبر: 63635
0
0
تعارض منافع نخ تسبیح فساد‌ها
مهدی اسفندیار‪-‬ از فساد در بانک‌ها تا حوزه بهداشت و درمان و...‌ همه و همه به نوعی و به شکلی با فسادی به نام تعارض منافع مرتبط هستند. تعارض منافع یعنی مقام تصمیم‌گیر به شکلی از محل تصمیم خود انتفاع ببرد. این انتفاع ممکن است شخصی یا به نفع اقوام یا صنف یا باند و تشکیلات خاصی باشد.در آمریکا بحث تعارض منافع ابتدا به شکل قانونی توسط استارک نماینده کنگره مطرح شد و بر اساس آن محدودیت‌هایی برای پزشکان وضع شد تا نتوانند برخی خدمات درمانی را که منشا درآمد مستقیم برای آنها است، وصول کنند. زیرا با توجه به اختلاف سطح اطلاعات بین پزشک و بیمار همیشه احتمال تسلیم شدن بیمار در برابر توصیه‌های پزشک به انجام اعمال جراحی یا آزمایشات تشخیصی وجود دارد.حال در نظر بگیرید که پزشک سهامدار یک مرکز تشخیصی باشد یا از آن مرکز بابت بیمارانی که ارجاع می‌دهد وجه دریافت کند، در این شرایط احتمال ارجاعات غیر ضرور که به آنها تقاضای القایی گفته می‌شود بسیار متصور است. اگرچه در این مورد بیمار هم ممکن است به خاطر ارزان یا رایگان بودن برخی خدمات درمانی تقاضای القایی تولید کند.با این وجود نظام درمانی پیشرفته در دنیا برای مهار این مفسده‌ها و جلوگیری از خالی شدن جیب بیماران و بیمه‌ها و به جهت افزایش اثربخشی منابع در راستای افزایش سطح سلامت مردم اقدام به وضع برخی محدودیت‌ها جهت جلوگیری از تعارض منافع در جامعه پزشکی کرده است که عبارتند از:
۱_ منع و محدود کردن خودارجاعی
۲_تدوین گایدلاین‌ها یا همان راهنماهای بالینی جهت نظارت بر ضرورت و کیفیت انجام مراقبت‌ها و خدمات درمانی
۳_ منع فعالیت مدیران نظام سلامت به شکل همزمان در بخش خصوصی و دولتی و حتی در شکل حرفه‌ای‌تر منع فعالیت پزشکان در نظام مدیریتی در بخش درمان و بیمه و تمرکز آنها بر شغل اصلی آنها یعنی طبابت برای بیماران نیز محدودیت‌هایی در نظر گرفته شده است که عبارتند از:
۱- سقف خدمات درمانی و تعیین یک بیمه پایه همگانی که بالاتر از سقف می‌بایست در قالب بیمه‌های تکمیلی اقدام کنند و در کل درمان رایگان را دارای آسیب‌های فراوان تشخیص داده‌اند که یکی از این آسیب‌ها مراجعات غیرضرور است.
۲- سطح‌بندی خدمات و نظام ارجاع و جلوگیری از مراجعات بی‌جهت به متخصصین
تمامی این موارد با استقرار نظام پزشک خانواده و پرونده الکترونیک سلامت؛ میسر است و اما تمامی اصلاحات و قوانین یاد شده، بدون اجرای قانون منع تعارض منافع میسر نیست. اما تعارض منافع فقط در حوزه پزشکی نیست و دامنه بسیار گسترده‌ای دارد که در صنعت و کشاورزی و سیستم قضایی و... باید با این مفسده مقابله کرد.
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه