روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
04 اسفند 1394  |  سیاست  |  کد خبر: 6355
0
0
دیدار نامزدهای اصلاح‌طلب با آیت‌الله هاشمی رفسنجانی
« 16+30» جمع اصلاح و اعتدال
دولیست کنونی اصلاح‌طلبان و اعتدال‌گرایان در دو انتخابات مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان در شهر تهران،این روزها با عبارت«16+30» در فضای تبلیغاتی و رسانه ای کشور منتشر شده و با استقبال مردم و به خصوص زنان و جوانان نیز روبه‌رو شده است.
دو فهرستی که یکی با محوریت آیت الله هاشمی رفسنجانی و دیگری به سرلیستی محمدرضا عارف در انتخابات روز هفتم اسفند با اصولگرایان به رقابت خواهند پرداخت.
این دو که بدون تردید در شکل گیری حماسه مردمی 24خرداد 92 نقش مهمی داشتند این روزها در ادامه آن حرکت بزرگ در راس دو فهرست قرار گرفته اند و تلاش می کنند که مردم را قانع کنند که با وسواس و حوصله اسامی همه نامزدهای دولیست را در برگه های رای خود بنویسند.
این دو روز گذشته این دو با هم دیدار کردند و محمدرضا عارف با ارائه گزارشی از وضعیت و عملکرد ائتلاف اصلاح طلبان به آیت الله هاشمی گفت: از مردم خواهش می‌کنیم که به هر ۳۰ نفر رای بدهند و گزینشی عمل نکنند و در کنار این ۳۰ نفر مجلس به ۱۶ نفر خبرگان نیز رای دهند که ان‌شاءالله در این بخش بتوانیم وظیفه‌مان را انجام دهیم.
در ابتدای این دیدار عارف گفت: خوشبختانه با تلاش یک و نیم ساله، همه اعضا و شخصیت‌های تاثیرگذار اصلاحات به وحدت خوبی رسیدند که نتیجه‌اش تشکیل شورای عالی سیاست‌گذاری بود. نامزد اصلاح طلب مجلس در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به عنوان جدید این ائتلاف گفت: تصمیم‌گیری شد که ائتلاف را تحت عنوان ائتلاف امید به مردم معرفی کنیم. البته حالا عناوین شورای عالی سیاست‌گذاری، ائتلاف فراگیر اصلاحات هم هست. ولی ائتلاف، ائتلاف امید شد. که من جا دارد در حضور شما تشکر کنم از دوستانی که واقعاً در این چهار ماه، هم در شورا زحمت کشیدند و هم به خصوص در شکل‌گیری ائتلاف که کار ارزشمندی شکل گرفت .
وی ادامه داد: به هر حال خیلی خوشحالیم که در خدمتتان هستیم و تشکر می‌کنیم از زحماتتان. موضع ما هم می‌دانید که همه جا ۱۶+۳۰ است.از مردم خواهش می‌کنیم که به هر ۳۰ نفر رای بدهند و گزینشی عمل نکنند و در کنار این ۳۰ نفر مجلس به ۱۶ نفر خبرگان که ان‌شاءالله در این بخش بتوانیم وظیفه‌مان را انجام دهیم.در شورای عالی سیاست‌گذاری در جلسه فوق‌العاده‌ای که گذاشتیم. (جمعه گذشته، ۱۰ تا ۱۲ روز پیش) تصمیم‌گیری کردیم که در کل کشور شورای عالی سیاست‌گذاری از ائتلاف خبرگان مردم حمایت کنند و به همه استان‌ها ابلاغ شده است.
هاشمی:
کناره گیری عارف ایثار سیاسی بود
در ادامه این دیدار رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام ، با تشکر و یادآوری اقدام سیاسی محمدرضا عارف در انصراف از ادامه حضور در انتخابات ریاست جمهوری سال 92، گفت: آن کار نشان از ایثار سیاسی برای اعتلای کشور بود که با پیروزی تفکر اعتدالی، انقلاب پیروزی های فراوانی در ابعاد داخلی و خارجی و به ویژه حل مشکل چندین ساله پرونده هسته‌ای به دست آورد.
هاشمی رفسنجانی، با توصیه نامزدها به رعایت تقوا و اخلاق انسانی و اسلامی، بر توجه به خدا در اظهارنظرها تاکید کرد و گفت: ایجاد تفرقه و افزایش تهمت‌ها و توهین‌ها برای جامعه‌ اسلامی ناپسند است.
رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، با اظهار تاسف از ردّ صلاحیت حدود 500 مدرس عالم و فاضل حوزه‌های علمیه قم که بسیاری از آنان امام جمعه مساجد و مدرسان و استادان دانشگاه و حوزه‌ها بودند، گفت: زیبنده نظام اسلامی و حوزه های علمیه ما نبود که همزمان با آغاز جشن‌های 38 سالگی انقلاب، چنین مسائلی را در جامعه مطرح کنیم، که بهانه‌ خوبی به دست دشمنان برای تبلیغ ناکارآمدی نظام در جهت پرورش شخصیت‌های موثر داده است.
وی با یادآوری سخنان و تعابیر سخیف مدعیان ارزشمداری که از مدت‌ها قبل با عناوین و برچسب‌های تخریبی در جامعه مطرح می‌کردند، گفت: آن کارها زمینه‌سازی برای ایجاد دعوا و غبارآلودکردن فضای انتخاباتی بود، چون از برنامه‌ وسیع ردّ صلاحیت‌ها خبر داشتند و احتمال اعتراض نامزدها را می‌دادند، اما کسانی که به ناحق ردّ صلاحیت شده‌اند، برای دفاع از انقلاب و حمایت از مردم، فقط دست به اقدامات قانونی زدند.
تعبیر لیست
انگلیسی توهین به شعور مردم است
هاشمی رفسنجانی، تعبیر لیست انگلیسی را توهین به فهم و شعور مردم ایران دانست و گفت: تبلیغ بر این ماجرا که دشمنان برای مردم ایران تعیین تکلیف می‌کنند، بسیار زشت و زننده است، چون به گونه‌ای دارند القاء می‌کنند که انگلیسی‌ها در سراسر کشور ایران نفوذ دارند و نامزد معرفی می‌کنند.
وی با بیان این جمله که «معمولاً افراد سیاسی موجه جامعه به عنوان نماینده و یا نامزد انتخابات به مردم معرفی می‌شوند»، تقسیم‌بندی نخبگان کشور به داعشی‌ و عوامل نفوذی را تاسف انگیز خواند و گفت: بالاخره از بین نامزدهای موجود یک عدّه به مجلس راه می‌یابند و پس از آن با این تعابیر و توصیفات زشتی که علیه آنان به کار برده می‌شود، چگونه می‌توانند در آرامش روحی و براساس حمایت مردم، از مصالح نظام در تصویب قوانین عمل نمایند؟
هاشمی رفسنجانی، وحدت را عامل موجد انقلاب اسلامی و عامل تداوم آن در همه‌ مراحل پس از آن دانست و گفت: متاسفانه به بهانه‌ انتخابات که لازمه تقویت مردمی بودن نظام است، عامل مبقیه را با تفرقه افکنی‌های فراوان مخدوش می‌کنند و دقیقاً به این می‌ماند که اصل را فدای فرعی می‌کنند که در هر صورت باید در خدمت انقلاب باشد.
کرسی با گناه
به دست می‌آید، اصل گناه است
رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، افکار دگمی را که پشت آن سرنیزه خوابیده، برای جامعه نامناسب خواند و با اظهار تاسف از اقدامات تخریبی بعضی از نامزدها و طرفداران صاحب تریبون و رسانه‌های آنها که با پول بیت‌المال، دروغ، تهمت و اهانت را علیه مخالفان ترویج می‌کنند، گفت: نشستن بر کرسی مجلسی که با گناه به دست می‌آید، اصل گناه است و تعجب می‌کنیم چگونه گروهی با ادّعای خداپرستی و انقلابی‌گری، با ظاهرسازی، سعی در فریب مردم دارند و به راحتی گناه می‌کنند، در حالی که اگر نامزدی در انتخابات برای خداست، نباید در تبلیغات گناه کنند.
اقدامات تخریبی نتیجه معکوس می دهد
وی با تاکید بر این جمله که «عقیده با زور در اندیشه‌ کسی به وجود نمی‌آید»، به رشد آگاهی مردم و به خصوص جوانان تحصیلکرده در سال‌های اخیر اشاره کرد و گفت: با اینکه تندروها از اقدامات تخریبی خویش تاکنون نتایج معکوس گرفته‌اند، اما باز هم بر بد اخلاقی‌های انتخاباتی خویش می‌افزایند و بعید نیست که این کار را با هدف دلسرد کردن مردم از حضور در پای صندوق‌های رای انجام دهند.
چرا سخن رهبری را تبلیغ نمی کنند؟
هاشمی رفسنجانی، با توجه به سخنان اخیر مقام معظم رهبری مبنی بر واجب عینی بودن آمدن همه‌ مردم به پای صندوق‌های رای، گفت: می‌بینید این روزها مدعیان دروغین ذوب در ولایت، نه تنها این سخن روشن‌گرانه رهبر سیاسی و فقیه مجتهد زمان را تبلیغ نمی‌کنند، بلکه از هر راهی برای نا امیدی مردم می‌کوشند. رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، در بخش پایانی سخنان خود خطاب به نامزدهای معتدل و اصلاح طلب، گفت: خدا را در نظر بگیرید، در تبلیغات واقعیت‌ها را بگویید تا پیروزی یا عدم پیروزی شما در انتخابات «احدی الحسنین» باشد.
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه