روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
03 اسفند 1394  |  یادداشت  |  کد خبر: 6267
0
0
ولی‌الله شجاع پوریان
«16+30 » گزینه‌ای روی میز حوصله تهرانی‌ها
دهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی و پنجمین دوره مجلس خبرگان به روزهای پایانی و سرنوشت‌ساز خود نزدیک شده است. در حوزه انتخابیه تهران، شهروندان تهرانی با انتخاب 30نماینده برای مجلس شورای اسلامی و 16نماینده برای مجلس خبرگان، تاثیر زیادی بر این دوره از شکل و چینش سیاسی هر دو مجلس خواهند داشت. با نگاه به حساسیت این دوره از انتخابات ذکر نکاتی حائز اهمیت است.
1- متاسفانه در این دوره از انتخابات محدودیت‌ها و موانع زیادتری پیش‌ روی اصلاح‌طلبان قرار گرفت. ردصلاحیت‌های گسترده و بلاتکلیفی برخی از گزینه‌های اصلاح‌طلب تا آخرین لحظه‌ها در بررسی صلاحیت‌ها، باعث شد لیست نهایی اصلاح‌طلبان با تغییرات اساسی حتی در لحظات پایانی روبه‌رو شود، به‌طوری که با توجه به گذشت 2روز از شروع زمان قانونی تبلیغات، هنوز اقلام تبلیغاتی ائتلاف اصلاح‌طلبان در تهران و کلان‌شهرها به طور کامل و مناسب توزیع نشده بود. اصلاح‌طلبان در شرایطی نسبت به تکمیل لیست خود اقدام کردند که بسیاری از گزینه‌های درجه اول و حتی دوم‌شان از فیلتر نهادهای نظارتی رد نشدند و حال در این شرایط نابرابر، در محدودیت زمانی باقیمانده لازم است برای جبران فرصت از دست‌رفته، نخبگان سیاسی، دانشجویان و فعالان سیاسی تحرک و فعالیت بیشتری از خود نشان دهند.
2- به نظر می‌رسدد محدودیت‌های ایجاد شده و بی‌تفاوتی دولت نسبت به پیگیری و حل مشکل داوطلبان ردصلاحیت شده باعث بی‌انگیزگی و دلسردی بخشی از جامعه شده است. گرچه انتظار می‌رفت دولت و نهادهای قانونی حمایت بیشتری از داوطلبان ردصلاحیت شده داشته باشند و شرایط مساعدی را برای حضور علایق و سلایق مختلف در انتخابات ایجاد کنند، اما به هر روی با شرایط فعلی نیز به نظر نمی رسد قهر با صندوق رای تصمیم مناسبی باشد. اصلاح‌طلبان و آرای خاکستری باید به این مهم نایل شوند که عدم شرکت آنها در انتخابات گزینه مطلوب تندروهایی است که می‌دانند هرچه درصد مشارکت پایین تر باشد، احتمال موفقیت آنها افزایش می‌یابد. در چنین شرایطی اصلاح‌طلبان باید علاوه بر حضور موثر و فعالانه در روزهای باقی‌مانده تبلیغات و انتخابات، آرای خاموش جامعه را نسبت به حضور در انتخابات ترغیب کنند.
3- یکی از مشکلات اساسی اصلاح‌طلبان در دوره‌های گذشته نابرابری اصلاح‌طلبان با اردوگاه رقیب در استفاده از رسانه ملی و تریبون‌های عمومی است. در حالی که بسیاری از گزینه‌های لیست اصولگرایان از ماه‌ها قبل پای ثابت برنامه‌های تلویزیونی بوده و در محافل رسمی و عمومی خود را به افکار عمومی و مردم شناسانده‌اند، بسیاری از گزینه‌های لیست اصلاح‌طلبان و اعتدالیون به دلیل مشکلاتی که در تکمیل لیست پیش آمد حتی برای بسیاری از فعالان سیاسی اصلاح‌طلب ناشناخته‌اند که می‌طلبد در روزهای باقیمانده فعالان سیاسی به‌ویژه دانشجویان از ابزار و ظرفیت‌های موجود در جامعه خصوصاً فضای مجازی، اینترنت، شبکه‌های اجتماعی و ... برای جبران این نقصان و شناساندن گزینه‌های اصلاح‌طلب و اعتدالیون و انتشار لیست نهایی آنها استفاده کنند.
4- یکی از مشکلاتی که در انتخابات تهران و سایر کلانشهرها دامن لیست‌های انتخابی را می‌گیرد، عدم اهتمام جدی رای‌دهندگان به درج اسامی کامل داوطلبان در برگه رای است. بررسی ادوار مختلف انتخابات مجلس در تهران و برخی کلانشهرها این نکته را نشان می‌دهد که بسیاری از رای‌دهندگان به درج نفرات ابتدایی لیست اقدام می‌کنند و با وجود موفقیت چشمگیر افرادی که در ابتدای لیست قرار دارند، افراد انتهایی از این دستیابی به موفقیت باز می‌مانند. گواه این ادعا انتخابات همزمان ریاست جمهوری و شوراهای اسلامی شهر و روستا در خرداد سال 92 است. با وجود اینکه قریب به 2میلیون و 800هزار نفر به گزینه اصلاح‌طلبان در تهران رای دادند، اما سرلیست اصلاح‌طلبان در تهران موفق به کسب تنها 300هزار رای شد؛ در صورتی که اگر فقط یک چهارم افرادی که در تهران به دکتر روحانی رای داده بودند، به لیست اصلاح‌طلبان در شورای اسلامی شهر رای می‌دانند، هر 31عضو لیست اصلاح‌طلبان موفق به حضور در شورای اسلامی شهر می‌شدند. در چنین شرایطی به نظر می‌رسد مردم باید این بار وقت بیشتری برای نوشتن نام 30 داوطلب مجلس شورای اسلامی و 16داوطلب مجلس خبرگان در حوزه انتخابیه تهران اختصاص دهند و سرنوشت 4سال و چه بسا چشم‌انداز طولانی‌تری از جامعه ایران را با وقت‌گذاری، حوصله و درج کامل لیست اصلاح‌طلبان، مشخص کنند.
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه