روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
23 خرداد 1398  |  سیاست  |  کد خبر: 62533
0
0
چنددستگی در جبهه اصولگرایی
جلال میرزایی ‪-‬ پیش از اینکه به عدم وحدت اصولگرایان بپردازم باید بگویم که اصولگرایان فعالیت‌های خود را برای انتخابات سال آینده آغاز کرده‌اند، اگرچه بزرگان این طیف سیاسی همچنان به دنبال دستیابی به انسجامی بیشتر هستند هدفی اساسی که به نظر می رسد تا تحقق آن راه درازی در پیش است. اما بعید است بتوانند به یک وحدت و انسجام برسند. به تجربه ثابت شده که تا لحظه انتخابات مجالس و نشست‌های زیادی برای وحدت برگزار می‌کنند اما هنگامی که وارد عرصه می‌شوند، هیچکدام حاضر نیستند به نفع حزب یا اجماعی که در آن تمکین کرده اند کناره گیری کنند.
در این میان بخشی از اصولگرایان به دنبال درانداختن طرحی نو هستند و از نو اصولگرایی سخن می گویند و برخی دیگر در میان دوگانه شورای وحدت اصولگرایان و جمنا در رفت و آمد هستند.
جامعتین یکی از قدیمی ترین ائتلاف های اصولگرا است که از جمع دو تشکل جامعه روحانیت مبارز و جامعه مدرسین حوزه علمیه قم ایجاد شد، اما این روزها خبری از جامعتین نیست. تشکل های جدید عملا جامعتین را به حاشیه برده اند.
بسیاری از فعالان اصولگرا به روند فعلی ایجاد ائتلاف ها و تشکل ها اعتراض دارند. در واقع پراکندگی اصولگرایان باعث شده فعالان سیاسی این گروه حتی مواضع بزرگان اصولگرا را نیز تحمل نکنند. مرداد ماه امسال بود که حجت الاسلام و المسلمین علی اکبر ناطق نوری عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام و از بزرگان جریان اصولگرایی در مورد مذاکره با آمریکا گفت که ایران نباید ابتدا به ساکن پیشنهاد مذاکره رییس جمهوری آمریکا را رد کند. لازم است این موضوع با تامل و در شورای عالی امنیت ملی مورد بحث قرار گیرد. همین سخنان وی موجی از انتقادات را در میان جریان اصولگرایی علیه ناطق نوری رقم زد.
اما اکنون بخشی از اصولگرایان بعد از شکست در انتخابات ریاست جمهوری و شورای شهر به دنبال همگرایی و ایجاد ساز و کاری برای بازگشت به قدرت هستند بر همین اساس با وجود زمان زیادی که تا انتخابات مجلس شورای اسلامی باقیمانده اصولگرایان فعالیت های انتخاباتی را آغاز کرده اند.
محمدرضا باهنر دبیرکل جامعه اسلامی مهندسین معتقد است که اگر چه در جریان اصولگرایی آدم تندرو، کندرو و میانه ‌رو وجود دارد و ممکن است اختلاف درون تشکیلاتی باشد اما باید یک ائتلاف بزرگ از اصولگرایان به ‌وجود بیاید.
بر همین اساس شورای وحدت اصولگرایان با حضور شخصیت‌هایی مانند محسن رضایی، سعید جلیلی، محمدباقر قالیباف و حداد عادل تشکیل شد و جلسات مرتب و منظمی برگزار شد. تا آنکه در فضای مجازی خبر از توقف این جلسات منتشر شد. حمید رضا ترقی عضو شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی تلویحا این خبر را تایید کرد و گفت: نشنیدم در آذر جلسات برگزار شده باشد ولی پیش از این طبق روال معمول جلسات برگزار می شد.
در واقع در روزهایی که تصور می شد که اصولگرایان صاحب نام گام های مقدماتی را برای همگرایی محکم برداشته اند و در حال ورود به فاز اصلی کار تشکیلاتی برای انتخابات مجلس یازدهم هستند، ظاهرا مسائلی باعث شد که اوضاع تغییر کند.
بر اساس خبرها ظاهرا توقف این جلسات به دلیل خودداری سعید جلیلی و محمدباقر قالیباف از حضور در آنها بود. هر چند مهدی چمران نایب رئیس جبهه مردم نیروهای انقلاب اسلامی در اوایل دی ماه اعلام کرد که جلسات شورای وحدت اصولگرایان از سر گرفته شده و تشکیل می شود.
در این میان ظاهرا محمد باقر قالیباف با خروج از شورای وحدت اصولگرایان در قالب تشکلی با عنوان جمعیت پیشرفت، رفاه و عدالت برای انتخابات فعالیت می کند. جمعیتی که در سال 1387 تاسیس و مرتضی طلائی به عنوان دبیرکل آن انتخاب شد و بسیاری از اعضای ارشد آن در شهرداری تهران کار می کردند. در سال 1394 مرتضی طلائی از سمت دبیر کلی جمعیت کناره‌گیری کرد. این جمعیت فعالیت‌های انتخاباتی محمدباقر قالیباف در انتخابات ریاست جمهوری 1392 ایران را سازماندهی می کرد. این گروه چندی قبل از مانیفست نواصولگرایی پرده برداری کرده اند.
جریان حامی احمدی‌ نژاد هم مدتی است که خود را به عنوان جریان سومی معرفی می کنند که نه اصولگرا و نه اصلاح طلب است. معتقدند که ساختار فعلی سیاست و قدرت در دست دو جریان اصلاح‌طلب و اصولگراست و نیاز به ورود یک جریان دیگر برای شکست این انحصار است. این گروه همه اشتراکات فعلی و قرابت‌های ذهنی و سیاسی فعلی و گذشته خود با اصولگرایان منکر می‌شوند.
اصولگرایان تا کنون تلاش زیادی برای اتحاد و ائتلاف کرده اند از جامعتین گرفته تا جمنا و اکنون شورای وحدت اصولگرایان اما هنوز نتوانسته اند به اتحادی درون تشکیلاتی برسند، اگر چه بسیاری از چهره های اصولگرا بارها به لزوم ایجاد اتحاد برای پیروزی در انتخابات تاکید کرده اند.
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه