روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
22 خرداد 1398  |  ورزش  |  کد خبر: 62513
0
0
معاون وزیر جهاد کشاورزی درمشهد:
باید به‌سرعت در مسیر کاهش مصرف آب حرکت کنیم
مشهد - سید علی شفیعی - خبرنگارهمدلی: معاون وزیر جهاد کشاورزی بر لزوم ورود بخش خصوصی به‌حوزه تحقیقات تاکید کرد و با بیان اینکه باید به‌سرعت در مسیر کاهش مصرف آب حرکت کنیم، گفت: در حوزه تحقیقات و تولید محصولات کشاورزی باید به‌بخش خصوصی بیش از این‌ها اهمیت داد.
کاظم خاوازی در مراسم افتتاحیه دومین جشنواره روز مزرعه در مرکز تحقیقات کشاورزی خراسان رضوی با بیان اینکه یکی از کم‌هزینه‌ترین راه‌ها‌یی که می‌تواند در کمیت و کیفیت تولید تغییر ایجاد کند، چرخه دانش است، گفت: چرخه دانش فقط مربوط به‌دانشگاه و مراکز پژوهشی نیست، بلکه بخش مهمی از آن مربوط به‌کشاورزان است.
معاون وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به‌برگزاری نخستین جشنواره روز ملی مزرعه، اظهار کرد: در سال گذشته مراسم روز مزرعه خوبی داشتیم، امسال ساختار تخصصی تر شده است و با توجه به‌مسائل مربوط به‌آب، انتظار داریم در این جشنواره به‌حوزه های دیگری از جمله دام، شیلات و باغات پرداخته شود.
وی تاکید کرد: روز ملی مزرعه، یکی از برنامه‌هایی است که تنها به‌بخش باغی و زراعی مربوط نمی‌شود، بلکه دام، طیور، آبزیان و مسائل مرتبط با شیلات و دامپزشکی هم مشمول آن می‌شوند.
خاوازی افزود: برای حفظ منابع پایه آب و خاک به‌افزایش اطلاعات، دانش و آگاهی کشاورزان نیاز است که این جشنواره کمک بسیاری به‌این هدف می‌کند، جشنواره روز مزرعه پیوست آموزشی دارد که کمک موثری به‌واحدهای تولیدی می‌کند.
معاون وزیر جهاد کشاورزی با تاکید بر اینکه باید به‌سرعت در مسیر کاهش مصرف آب حرکت کنیم، عنوان کرد: جلسات آموزشی در بالا بردن دانش کشاورزان و کاهش مصرف آب موثر است.
خاوازی با بیان اینکه باید برای شرایط سخت خود را آماده کنیم، اضافه کرد: شرط عقل است که با آمادگی به‌مواجهه با مشکلات بپردازیم.
وی ادامه داد: مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی خراسان رضوی می‌تواند به‌عنوان مرکز تحقیقات پیشرو در کشور، درهای تحقیقانی خود را به‌سوی تمام بهر‌ه‌وران باز کند.
معاون وزیر جهاد کشاورزی بر لزوم ورود بخش خصوصی به‌حوزه تحقیقات تاکید کرد و متذکر شد: در حوزه تحقیقات و تولید محصولات کشاورزی باید به‌بخش خصوصی بیش از این‌ها اهمیت داد و هدایت بیشتر این مزارع را در اختیار بخش خصوصی قرار داد.
خاوازی خاطرنشان کرد: در بخش زراعت، تولیدکنندگان ما سه برابر متوسط کشور و در بخش باغبانی ۹برابر کشور تولید دارند.
وی با بیان اینکه برای بحث انتقال دانش وزارتخانه جهاد کشاورزی برنامه‌های مختلفی دارد، حضور یک هزار و ۳۰۰ محقق معین در وزارتخانه را اتفاق مهمی خواند که در بخش دولتی افتاده است.
معاون وزیر جهاد کشاورزی وجود مضجع شریف امام رضا(ع) و ورود حجم بالای زائر را یکی از ظرفیت‌های مهم خراسان رضوی دانست و بر لزوم توجه به‌تولید میگو و کرم ابریشم در این استان تاکید کرد.
لزوم بومی‌سازی کشت.
در ادامه این مراسم، رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی خراسان رضوی نیز گفت: دومین جشنواره روز ملی مزرعه با رویکرد انتقال داشته‌ها و دستاوردهای جدید و توانمندسازی جریان و دانش در بخش کشاورزی آغاز شد.
رضا اقنوم با اشاره به‌کمبود آب در وضعیت کنونی، هدف اصلی این برنامه را انتقال افزایش بهره‌وری آب عنوان کرد و افزود: اعتبارات خوبی برای این مهم تخصیص داده شده و امیدواریم این برنامه‌ها با پشتوانه دانشگاه‌ها و شرکت‌های دانش بنیان برگزار شود.
وی، بومی‌سازی کشت را از اولویت‌‌های این مرکز خواند و افزود: استفاده از نحوه کشت بومی یکی از مباحثی است که در چند سال گذشته به‌آن پرداخته شد و تاکنون تعدادی از ژنوتیپ‌های بومی که سازگار با شرایط محیطی هر منطقه بوده در اختیار کشاورزان قرار گرفته است.
رئیس مرکز تحقیقات آموزش کشاورزی و منابع طبیعی خراسان رضوی بومی‌سازی فناوری‌های جدید مانند تکنولوژی بذر، بازبینی فعالیت‌های پژوهشی، توسعه بحث انتقال یافته‌ها، کار بر روی الگوهای کشت جدید، تعامل با دانشگاه‌ها و رفتن به‌سمت آموزش‌های کاربردی مزرعه‌ای و بهره‌برداران را از اولویت‌های کار این مرکز برشمرد.
لزوم ترویج کشت محصولات کشاورزی کم‌آبخواه
در ادامه این مراسم معاون پژوهش، فناوری و انتقال یافته‌‎های مرکز تحقیقات کشاورزی خراسان رضوی نیز گفت: هر سال از میزان ذخایر آبی و بارندگی‌های سالانه استان کاسته می‌شود و این خشکسالی‌ها که در طول چندین دهه اخیر دامن‌گیر طبیعت شده در مرحله نخست حیات اقتصادی کشاورزان و روستاییان این استان را به‌خطر انداخته است.
پیمان کشاورز یکی از اولویت‌های مرکز تحقیقات را توسعه کشت گیاهان کم آبخواه، کشت محصولات مقاوم در برابر خشکسالی، اجرای طرح‌های نوین آبیاری و افزایش تولید در واحد سطح عنوان کرد.
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه