روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
31 اردیبهشت 1398  |  ورزش  |  کد خبر: 61895
0
0
آقای وزیر!
دست از سر موسیقی بردارید
امیرعباس ستایشگر
وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی، من هنوز هم در کمال ِخوش‌باوری به روحیه سالم و هنرگرایانه شما شکی ندارم اما بیش از هر زمان مطمئنم که شما درباره موسیقی این مملکت در بی‌خبری به سر می برید یا به اصطلاح "آدرس غلط" به شما می دهند.
جناب آقای وزیر، حال موسیقی خوب نیست. اهالی موسیقی در یک خشم بی سابقه قرار دارند و تنها بانی آن معاونت هنری منصوب شماست که فضای ملتهب موسیقی را بدون مدیریت رها کرده است. ما از دولتمردان‌مان در این چهل سال آموخته ایم که از حق بگوییم و هراسی از عواقبش نداشته باشیم. از اینکه مجوزهای‌مان مشکل پیدا کنند، از جوامع هنری به خاطر لابی‌گری‌ها حذف بشویم یا دستان مدیران کم‌ظرفیتِ بدنه ارشاد پایبند راهمان گردد.
اگر تمام مسائل این یک سال گذشته را کنار بگذاریم که خود مثنوی هفتصد من خواهد شد، موضوع برداشت 10 درصد از درآمد کنسرت‌های موسیقی، لیوان ِتا لب لبریزِ صبر اهالی موسیقی را سرازیر کرده است. حتما می دانید ما به یکباره اقدام به چنین اعتراض‌هایی نکرده ایم، در ابتدا و از راه گفت‌وگو از مدیران شما وقت خواستیم تا در این‌باره و مواردی دیگر گفتگو کنیم تا گره را با دست باز کنیم که دندان بماند برای روزهای مباداتر. اما تفرعن معاون هنری تان کار را به جایی رساند که حاصل درخواست های ما برای گفت‌وگو در 5 دفعه، بدون پاسخ رها شد.
در ادامه بیانیه ای رسمی صادر شد که بی تفاوت از کنار آن رد شدید، درخواست تجمع در وزارتخانه را کردیم که ترتیب قراری داده شد در جلسه‌ای. (چهارشنبه 18 اردیبهشت) موضوع 10 درصد را بررسی کردیم و با وجود دلایلی که داشتیم موضوع ابتر ماند. در آن جلسه گفتیم با همه ممیزی های سختگیرانه وزارت ارشاد، با فشارهای مالی که بر مردم مستولی شده، با لغو کنسرت‌هایی که حتی ارشاد جرات آن را ندارد پای مجوزهای خودش بایستد، با توجه به ضررهای عظیمی که موسیقی غیر تجاری می‌دهد، این طرح به صلاح نیست اما...
اگر امروز به شما بگویند از فیش حقوق‌تان ماهیانه یک میلیون تومان به ما بدهید تا خرج هنر در مناطق کم‌بضاعت کنیم چه می گویید؟ بله با شما موافقم اگر با طیب خاطر باشد که خیر و برکت کردن سفارش همه اولیاست. اما اینجا به زور می خواهند از ما وصول کنند.
در پایان، سال‌هاست که با اعتقاد در کنار مردان نظامی، سیاسی و فرهنگی خود ایستاده ایم و کار هنر را به پیش می‌بریم، در این شرایط حساس که کشورمان نیاز به آرامش و همدلی دارد، شمشیرتان را از سر اهل موسیقی بردارید، در معاونت های مربوطه، میزهای بزرگ را به آدم‌های کوچک نسپارید، گوش شنوا داشته باشید که خیر و برکت همه در گفت‌وگو و تعامل است. از شما صمیمانه پوزش می طلبم اگر نوشته ام گزنده و تلخ است. خیلی خودمانی بگویم "حال‌مان گرفته است". حال که صدای‌مان به جایی نمی رسد و زور شما بر ما افزون است و فریاد ما را نمی‌شنوید، در شب‌های پیش رو، وقتی در سایه قرآن می نشینیم و شب‌های قدر را زنده نگه می داریم، من به عنوان کوچکترین عضو خانواده صبور موسیقی شما را به خدا وامی‌گذارم و برای خود و همکارانم بخشش از گناهان و صبر بیشتر طلب می کنم.
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه