روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
26 اردیبهشت 1398  |  دانش و فناوری  |  کد خبر: 61709
0
0
گذرگاه تاریخ
گذرگاه تاریخ
همدلی: امروز شانزده مه، 136روز از سال 2019 گذشت. 26 اردیبهشت 98 است. 57 روز از سال جدید خورشیدی سپری شد.
نخستین جنگ خیابانی تاریخ بشر در «شهر ری»
«کالیس تنیس» تاریخنگار رسمی اسکندر که در حمله به آسیا با او بود شرح جنگ شهر ری را که به صورت خانه به خانه صورت گرفت برنگاشته است که با تطبیق تقویم‌ها 16 (یا 17) ماه می سال 330 پیش از میلاد آغاز شده بود و مورخان نظامی از آن به عنوان نخستین جنگ خیابانی بشر، به مفهوم امروز، نام برده اند.
به نوشته سایت نوشیروان کیهانی‌زاده، طبق گزارش «کالیس تنیس»، در آن روز در داخل شهر ری میان نیروهای اسکندر و واحدهای نظامی در حال عقب نشینی ایران نبردی خونین و کوچه به کوچه آغاز شد که سه روز طول کشید.
نیروهای اسکندر پس از پیروزی در جنگ گائوگاملا (محلی نزدیک به اِربیل واقع در شمال عراق امروز) به تعقیب سربازان ایران ادامه داده و پس از چند برخورد کوتاه از جمله نبرد همدان، به ری رسیده بودند. نیروهای محلی در ارگ شهر دست به مقاومت زدند و سربازانی که در جریان عقب نشینی بودند در کوچه‌ها و خانه‌های شهر با اسکندریان به زد و خورد پرداختند. با این که در این جنگ خیابانی برنده و بازنده مشخص نبود، نیروهای ایران در سومین شب، ناگهان دست به عقب نشینی و خروج از شهر زدند و عازم شهر صد دروازه (دامغان) شدند. پس از این عقب نشینی که تعجب آور بود، ارگ شهر هم سقوط کرد. داریوش سوم شاه وقت که با این سربازان از اربیل (اربلا) عقب نشینی کرده بود، میان راه، به صلاحدید افسران ارتش و تایید یک شاهزاده هخامنشی کشته شد تا احیانا به دست اسکندر نیافتد و شکنجه و تحقیر نشود.
مورخان، شکست ایران از اسکندر مقدونی را به حساب شخصیت ضعیف، دو دلی و قاطع نبودن داریوش سوم نوشته‌اند. بررسی تاریخ طولانی وطن نشان می دهد که هرگونه شکست نظامی و تغییر حکومت در زمان زمامداران ضعیفی چون داریوش سوم، یزدگرد سوم ، شاه سلطان حسین و ... صورت گرفته است.
درگذشت حسن احمدی گیوی
26 اردیبهشت ۱۳۹۱، حسن احمدی گیوی نویسنده، پژوهش‌گر، ادیب و استاد دانشگاه درگذشت. حسن احمدی گیوی در سال ۱۳۰۶ خورشیدی در شهر گیوی، استان اردبیل دیده به جهان گشود. دوره ابتدایی را در مدرسه ناصری خلخال گذراند. سپس در رشته فلسفه مدرک کارشناسی ارشد دریافت کرد. احمدی گیوی در رشته ادبیات فارسی از دانشگاه تهران دکتری گرفت. او در سال ۱۳۶۶ از دانشگاه تهران بازنشسته شد.
احمدی گیوی در سال ۱۳۴۰، با راهنمایی محمد معین، استاد راهنما، رساله دکتریِ خود با عنوان «اقسام فعل به‌اعتبار زمان» را برگزید، ولی کارِ تدوینِ آن شش سال به درازا کشید و با درگذشت معین، محمد مقدم استاد راهنمای او شد و سرانجام در سال ۱۳۴۶ از رساله‌اش را دفاع کرد. پس از چندی، انتشارات
دانشگاه تهران قرارداد چاپ آن را یک‌طرفه لغو کرد و احمدی گیوی، ۳۸ سال برای تکمیل آن تلاش کرد تا اینکه در سال ۱۳۸۰ آن را با نام دستور تاریخیِ فعل توسط نشر قطره در تهران چاپ و منتشر شد.
حسن احمدی گیوی صبح روز سه‌شنبه ۲۶ اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۱ بر اثر ایست قلبی در ۸۵سالگی در منزل خود درگذشت.
اخبار مرتبط
دیدگاه کاربران

ارسال دیدگاه
نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی شود کد امنیتی :      
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه