روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
26 اردیبهشت 1398  |  ورزش  |  کد خبر: 61704
0
0
ایجاد اشتغال برای ۶۸۰ هنرمند صنایع دستی توسط یک کارآفرین؛
آدامسِ جادویی!
هنرمند صنایع دستی یاسوجی که کارش را با آدامس‌فروشی آغاز کرد، اکنون ۶۸۰ هنرمند را مشغول به کار کرده و قرار است کارش را غیر از استان کهگیلویه و بویراحمد در استان فارس هم گسترش دهد.
به گزارش مهر، یکی از افراد موفق در حوزه صنایع دستی، مهران بالان هنرمند ۳۹ ساله است که در شهر یاسوج استان کهگیلویه و بویراحمد زاده شده. او وقتی کودک بود برای تامین مخارج زندگی خود یک بسته آدامس را با گرو دادن کاپشن خود خرید تا بتواند با آن امرار معاش کند.
یکی از هنرمندان سفالگر همدانی از او بسته آدامسی را یک‌جا می خرد و به او پیشنهاد می‌کند نگهبان سفال‌هایش باشد. او تصمیم می‌گیرد نزد سفالگر، هنر همدانی‌ها را یاد بگیرد و سه سال تمام، وقت خود را صرف یادگیری سفالگری و در کنارش جاجیم‌بافی کند. همین موضوع جرقه‌ای در زندگی او شده و اکنون به عنوان کارآفرین نمونه در کشور شناخته می‌شود. او به عنوان یکی از هنرمندان برجسته صنایع دستی توانسته به طور مستقیم ۶۸۰ نفر را مشغول به کار کند و به حدود ۱۱ هزار نفر آموزش دهد و ۱۲۰ نفر را نیز تحت پوشش بیمه خود قرار دهد.
او برای 10 هزار و ۸۰۰ نفر کارگاه آموزشی رایگان سفال، جاجیم، فرش و معرق برگزار کرده تا روستاییان استان کهگیلویه و بویراحمد بتوانند در یکی از این رشته‌ها هنرمند شوند. او پس از پایان دوره، به افرادی که می‌خواهند در زمینه صنایع دستی کار کنند، کارگاه و دستگاه کوچکی می‌دهد تا فعالیت‌شان را شروع کنند در واقع با این کار در همه روستاها و شهرهای استان، هنرمند پرورش داده است. در این میان زنان بدسرپرست و بی‌سرپرست روستایی زیادی هستند که او توانسته با هنر دست خودشان به آنها یاد بدهد امرار معاش کنند و نه‌تنها یک هنرمند شوند بلکه هنرشان را به شهرهای دیگر نیز انتقال دهند.
اکنون «بالان» در استان کهگیلویه و بویر احمد ۳۲ کارگاه صنایع دستی ایجاد کرده و از افرادی که با او کار می‌کردند ۴۰۰ نفر به طور مستقل کارگاه صنایع دستی ایجاد کرده‌اند. همین موضوع باعث شده میزان صادرات صنایع دستی در این استان بیشتر از سال‌های قبل شود، حتی هنرمندان یاسوجی در حوزه میناکاری نیز وارد شده اند و آن را در نمایشگاه‌های صنایع دستی تهران و کشور به نمایش گذاشته اند.
صنایع دستی تولید کارگاه‌های «بالان» نه تنها در کشور خریدار دارد بلکه سفال‌های آنها به کشورهای کویت و عراق نیز صادر می‌شود. «بالان »قصد دارد تا حوزه کاری خود را به استان کهگیلویه و بویراحمد محدود نکند و آن را به استان فارس نیز انتقال دهد.
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه