روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
26 اردیبهشت 1398  |  ورزش  |  کد خبر: 61702
0
0
جشنواره کن ۲۰۱۹ با رژه زامبی‌ها کلید خورد
سینما علیه ترامپ
هفتاد و دومین دوره جشنواره کن با رژه بازیگران فیلم جدید «جیم جارموش» که درباره زامبی‌ها ساخته شده روی فرش قرمز این رویداد، کار خود را آغاز کرد. به نقل از ورایتی، بیل موری، آدام درایور و سلنا گومز از جمله بازیگران فیلم «مرده‌ها نمی‌میرند» جیم جارموش بودند که بیرون کاخ جشنواره روی فرش قرمز رفتند و جشنواره فیلم کن ۲۰۱۹ را شروع کردند. البته این‌ها تنها نام‌های بزرگی نبودند که در برابر دوربین عکاسان و هواداران سینما قرار گرفتند و خاویر باردم، ال فانینگ و تیلدا سوینتون نیز از جمله بازیگرانی بودند که در شب افتتاحیه در برابر جمع مشتاق حاضر شدند.
جای خالی نتفلیکس
مراسم شب افتتاحیه با حضور ادوارد بیِر به‌عنوان مجری برگزار شد و او بار دیگر درباره نبودن «نتفلیکس» در جشنواره صحبت کرد و گفت: «فیلم سینمایی را باید بشود در سینما دید و همین علت، نبودن این کمپانی بزرگ فیلمسازی در جشنواره کن است.»
در این افتتاحیه آلخاندرو گونزالس ایناریتو کارگردان برنده اسکار برای «بردمن» و «بازگشته از گور» نیز روی صحنه رفت و قدرت آزادی‌بخش سینما را تحسین کرد و گفت: «داستان‌ها و ایده‌ها می‌توانند زندگی‌ها را عوض کنند، این تجربه مشترک زیباست.»
ایناریتو که ریاست هیات داوران جشنواره امسال را هم برعهده دارد، ساعتی پیش از افتتاحیه در نشست رسانه‌ای خود درباره سیاست‌های دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا هشدار داده بود.
به یاد واردا
روی صحنه، یک صندلی خالی به یاد آنیس واردا بانوی فقید سینمای فرانسه که به تازگی فوت شده، قرار گرفته بود که رویش نام او درج شده بود. جشنواره فیلم کن کارش را با نمایش فیلم «مرده‌ها نمی‌میرند» ساخته جیم جارموش آغاز کرد. از این فیلم به نوعی به عنوان فیلمی ضد ترامپ یاد شده، زیرا زامبی‌ها بر اثر تغییرات آب و هوایی ایجاد شده‌اند و در عین حال به شعار «آمریکا را بزرگ می‌کنیم» با شعار «آمریکا را دوباره سفید می‌کنیم» ارجاع داده است.
حضور کمرنگ بزرگان
امسال گرچه کارگردان‌های آمریکایی جایگاه زیادی در کن ندارند، ولی کن بار دیگر به قول خودش برای تمرکز بر کارگردان‌های دیگر کشورها وفادار بوده و پدرو آلمادوار با فیلم زندگینامه‌ای خود با عنوان «رنج و افتخار»، برادران داردن بلژیکی با فیلم «احمد جوان» و آرنو دپلشن کارگردان فرانسوی با فیلم «وای ممنون!» در جشنواره حاضر خواهند بود. هفتاد و دومین دوره جشنواره فیلم کن که از سه‌شنبه کارش را شروع کرد تا ۲۵ ماه می به کار خود ادامه می‌دهد.
برابری جنسیتی؛ از شعار تا عمل
دبیر جشنواره کن هم پیش از آغاز مراسم صحبت‌هایی انجام داد. به نقل از هالیوود ریپورتر، «تیری فرمو» در نشست خبری آغاز جشنواره فیلم کن به حضور برابر سینماگران مرد و زن در هیات‌های داوران و کمیته انتخاب فیلم‌ها با توجه به امضای توافق «برابری جنسیتی» اشاره کرد اما گفت: «جشنواره کن هیچ‌گاه قصد نداشته در انتخاب فیلم ۵۰ درصد از فیلم‌ها را از کارگردانان زن، ۵۰ درصد را از کارگردانان مرد انتخاب کند.»
او ادامه داد: «از ما چیزهایی می‌خواهند که از جشنواره‌های سینمایی دیگر نمی‌خواهند. جشنواره کن باید بی‌نقص و عالی باشد و هیچ‌کس نگفته است که ۵۰ درصد از فیلم‌های باید از کارگردانان زن باشد، این به معنای بی‌احترامی خواهد بود.»
«فرمو» درباره انتقادهایی که از اعطای جایزه نخل طلای جشنواره به «آلن دلون» مطرح شده نیز توضیح داد: «قرار نیست به "آلن دلون" جایزه صلح نوبل دهیم. او آزاد است که در هر زمینه‌ای دیدگاه‌های خود را بیان کند. امروز تجلیل کردن از چهره‌ها بسیار دشوار شده چرا که همه به نوعی یک پلیس سیاسی دارند که درون آنها فعال می‌شود.»
او درباره تاخیر بیش از حد معرفی فیلم «روزی روزگاری در هالیوود» به عنوان یکی از فیلم‌های جشنواره نیز گفت: «علت این تاخیر و اعلام دیرهنگام، استفاده «تارانتینو» از فرمت ۳۵ میلی‌متری بود و «تارانتینو» فیلم را اواخر سال گذشته به پایان رساند اما حتی تا اواخر ماه مارس نیز فیلم هنوز آماده نبود. حضور «تارانتینو» در کن بسیار مهم است چرا که او از بزرگترین فیلم‌سازان هم‌نسل خود و یک دوست است که از بازگشت او به جشنواره خوشحالم.»
دبیر جشنواره کن درباره سیاست انتخاب فیلم «مرده‌ها نمی‌میرند» ساخته «جیم جارموش» به عنوان فیلم افتتاحیه نیز گفت: «این فیلم بسیار ضد ترامپ است و درباره هژمونی و سلطه آمریکا صحبت می‌کند و "جارموش" با ساخت فیلم نشان داده که از آنچه اکنون در آمریکا در حال روی دادن است، خوشحال نیست.»
«تیری فرمو» در انتهای نشست خبری و در حالی که از مطرح شدن برخی از سوال‌ها خسته شده بود خطاب به خبرنگاران گفت:« درباره "نتفلیکس" از من پرسشی نکردید اما دیگر وقتی نیست!»
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه