روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
26 اردیبهشت 1398  |  سیاست  |  کد خبر: 61681
0
0
چقدر نفت از تنگه هرمز می‌گذرد؟
همدلی| گروه جهان: بلومبرگ در گزارشی که درباره تنش‌های نفتی اخیر در منطقه داشته به میزان نفتی پرداخته که از هرمز منتقل می‌شود. تمام نفت ایران، بحرین، قطر و کویت، ۹۰درصد از نفت عربستان سعودی و عراق و ۷۵درصد از نفت امارات متحده عربی از این منطقه می‌گذرند.
طبق این گزارش، بیشتر این کشورها راه جایگزینی برای صادرات نفت ندارند. امارات متحده عربی روی کاغذ می‌تواند بخشی از نفت خام خود را از طریق فجیره منتقل کند اما اتفاقات اخیر نشان می‌دهد آن مسیر هم چندان تفاوتی با هرمز ندارد. بیشتر نفت این کشور در میدان‌های دریایی خلیج فارس استخراج می‌شود و باید از این تنگه بگذرد. عربستان نیز خط انتقالی از طریق دریای سرخ دارد اما حداکثر می‌تواند ۲.۵میلیون بشکه از بار ۶.۲بشکه‌ای هرمز را تقبل کند.
بلومبرگ البته در این گزارش می‌نویسد اهمیت این تنگه برای همه طرفین، خود می‌تواند عاملی برای جلوگیری از تشدید تنش‌ها شود. جولین لی نویسنده این گزارش اشاره می‌کند که حتی در دوران موسوم به «جنگ نفت‌کش‌ها» در جنگ ایران و عراق که در دهه ۸۰ میلادی و دهه ۶۰ شمسی رخ داد نیز کشتی‌های بسیاری همچنان به انتقال نفت از این منطقه ادامه می‌دادند.
از سوی دیگر اما در این گزارش آمده، در معرض خطر قرارگرفتن این منطقه اثری جدی روی بازار نفت خواهد داشت. از طرفی با وجود تحریم‌های نفتی ایران توسط آمریکا، عربستان بناست متولی تامین نفت جایگزین شود و اخلال در این روند دست‌اندازی جدی در این روند خواهد بود. از طرف دیگر، تنش‌های سیاسی و نظامی در ونزوئلا، لیبی، الجزایر، نیجریه و آنگولا در کنار تحریم‌های ایران، بازار نفت را آسیب‌پذیر و مستعد تنش‌های جدی قرار داده است.
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه