روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
26 فروردین 1398  |  دانش و فناوری  |  کد خبر: 60540
0
0
گذرگاه تاریخ
گذرگاه تاریخ
همدلی: امروز 15 آوریل است. 105روز از سال 2019 گذشت. 26فروردین سال 98 است، 26 روز از سال جدید خورشیدی سپری شد.
درگیری مرزی ایران و عراق
48 سال پیش در چنین روزی- 26فروردین 1351، در نوار مرزی ایران و عراق بین نیروهای دو کشور زد و خورد شدیدی آغاز شد و مدت پنج روز به طول انجامید. در این نبرد از طرفین عده ای کشته شدند سه ژاندارم ایران نیز به اسارت گرفته شد.
زادروز محمدعلی کشاورز- بازیگر نامدار ایران
89 سال پیش در چنین روزی-26 فروردین سال ۱۳۰۹ محمدعلی کشاورز، در شهر اصفهان متولد شد. وی در دوران عمر حرفه‌ای خود در نزدیک به 50 فیلم و سریال و ده‌ها تئاتر بازی کرده است. او در هنرستان هنرپیشگی تهران فارغ‌التحصیل شد. این بازیگر نشان درجه یک فرهنگ و هنر را دارد. محمدعلی کشاورز فعالیت هنری خود را در سال ۱۳۳۹ با حضور در تله تئاتر «خودکشی» به کارگردانی علی نصیریان آغاز کرد. وی در این نمایش با علی نصیریان و جمیله شیخی همبازی بود. پس از تله تئاتر «خود کشی» او در تله‌تئاتر «خانه اجاره‌ای» به کارگردانی مرحوم عزت الله انتظامی حضور داشت. کشاورز در این تئاتر با بازیگرانی چون علی نصیریان، جعفر والی و عزت پریان همبازی بود. کشاورز تا سال ۱۳۴۲ در چند تله تئاتر حضور داشت. اولین حضور او در دنیای سریال‌ها اما به سال ۱۳۴۷ باز می‌گردد. جایی که خودش دست به کار شد و با همکاری فخری خوروش، سهراب اخوان، محسن هرندی و برهان آزاد سریال «خانه قمر خانم» را جلوی دوربین برد. او پس از این سریال در سال ۱۳۵۱ اولین تله‌تئاترش به‌نام «بختک» را کارگردانی کرد.
محمدعلی کشاورز اولین بار به ‌عنوان بازیگر در یک سریال، در سریال «آتش بدون دود» ساخته نادر ابراهیمی حضور پیدا کرد. او در همان سال ۱۳۵۴، اجرای نقش دایی جان سرهنگ را در سریال دایی جان ناپلئون ساخته ناصر توایی برعهده گرفت. کشاورز طی سال‌های ۱۳۵۴ تا ۱۳۵۵ سریال «آلاخون والاخون» را کارگردانی کرد. وی در سال ۱۳۶۰ تا ۱۳۶۳ برای بازی در نقش خوابگزار اعظم در سریال «افسانه سلطان و شبان» با داریوش فرهنگ همکاری کرد. این بازیگر در سال ۱۳۵۸ برای اولین بار در یک کار سریالی جلوی دوربین علی حاتمی قرار گرفت. منظور سریال «هزار دستان» است.
او در این سریال نقش «شعبون استخونی» را بازی کرد و تا سال ۱۳۶۶ درگیر پروژه «هزاردستان» بود. او پس از «هزاردستان» در مجموعه «گرگ‌ها» ساخته داود میرباقری نقش قاضی را برعهده گرفت. یکی از سریال‌های دیگر کارنامه کشاورز که مورد توجه است، بدون شک سریال «پدر سالار» است.
جایی که او جلوی دوربین اکبر خواجویی رفت و نقش اسدالله را برعهده گرفت. وی پس از «پدرسالار» در مجموعه‌های مختلفی مانند «نگاهی دیگر»، «وکلای جوان»، «خانه به خانه»، «شب و مه»، «زندگی»، «کهنه سوار»، «سال‌های خاکستری» و «ایستگاه» حضور داشت. کشاورز پس از این مجموعه‌ها در سریال‌های مختلفی حضور پیدا کرد اما هیچگاه موفق نشد در سریالی در حد و اندازه «هزاردستان» حضور پیدا کند، اگر چه حضور او در هر سریال به خودی خود، وزنه‌ای محسوب می‌شد.
محمد علی کشاورز در سال ۱۳۶۱ برای بازی در فیلم «برزخی‌ها» جلوی دوربین ایرج قادری قرار گرفت. او در «برزخی‌ها» با ناصر ملک مطیعی همبازی بود. کشاورز یک سال بعد اما در فیلم تحسین شده‌ی «کمال الملک» ساخته علی حاتمی حضور داشت. او در این فیلم اجرای نقش اتابک اعظم را برعهده داشت و بار دیگر با افرادی مانند جمشید مشایخی، عزت الله انتظامی و علی نصیریان هم بازی شد.
او پس از دو سال و بازی در فیلم‌های «طائل» و «مردی که موش شد»، در فیلم «کفش‌های میرزا نوروز» با علی نصیریان همبازی شد. وی پس از این فیلم، در سال‌های ۱۳۶۴ و ۱۳۶۶ یه ترتیب در دو فیلم «ستاره دنباله دار» و «جمیل» بازی کرد و پس از این دو فیلم، برای بازی در فیلم «جعفر خان از فرنگ برگشته» جلوی دوربین علی حاتمی قرار گرفت و دو سال پس از این همکاری باز هم با علی حاتمی و این بار برای فیلم «مادر» همکاری کرد. کشاورز در این فیلم در نقش محمد ابراهیم حضور پیدا کرد.
وی در سال ۱۳۶۸ برای اولین بار جلوی دوربین رخشان بنی اعتماد قرار گرفت و در فیلم «پول خارجی» حضور پیدا کرد. وی در این فیلم بار دیگر با علی نصیریان همبازی شد. سال ۱۳۷۰ بود که کشاورز بار دیگر با علی حاتمی همکاری کرد و این بار نوبت به فیلم «دلشدگان» رسیده بود. کشاورز اما در سال ۱۳۷۲ برای اولین بار با عباس کیارستمی همکاری کرد و در فیلم «زیر درختان زیتون» بازی کرد. این بازیگر سینمای ایران یک سال بعد از «زیر درختان زیتون» در فیلم ماندگار «روز واقعه» ساخته شهرام اسدی بازی کرد.
محمد علی کشاورز پس از «روز واقعه» در فیلم‌هایی مانند «لژیون» ساخته سید ضیاءالدین دری و «کمیته مجازات» و «تهران روزگار نو» ساخته‌های علی حاتمی نقش ‌آفرینی کرد. این پیشکسوت بازیگری برای آخرین بار در سال ۱۳۸۱ در فیلم سینمایی «به من نگاه کن» ساخته شهرام اسدی نقش‌آفرینی کرد.
درگذشت ژان پل سارتر- فیلسوف فرانسوی
114 سال پیش در چنین روزی- 15 آوریل 1980، ژان پل سارتر درگذشت. وی 21 ژوئن سال 1905، در پاریس متولد شد. او یکی از پیشگامان مکتب اگزیستانسیالیسم بود که از چپ‌گرایان فرانسه و دیگر کشورها دفاع می‌کرد. سارتر کتاب‌های زیادی نوشت که از جمله آن‌ها می‌توان به کتاب تاثیرگذار «هستی و نیستی» اشاره کرد. سارتر در سال 1964 برای نگارش کتاب «کلمات» برنده جایزه نوبل ادبی شد ولی از پذیرفتن این جایزه خودداری کرد. او در طول زندگی خود با سیمون دوبوار فیلسوف، نویسنده و فمینیست فرانسوی همراه و همدم بود.
«ژان پل شارل ایمار سارتر» تنها فرزند یک خانواده فرانسوی بود. پدر او «ژان باپتیست سارتر» افسر نیروی دریایی فرانسه و مادرش «آنه ماری شوایترز» بود. سارتر در کودکی پدر خود را از دست داد و پس از آن مادرش او را به مودون، نزد والدین خود برد. سارتر در جوانی و پس از مطالعه مقاله «زمان و اراده» نوشته هنری برگسون به فلسفه علاقمند شد. او با الهام از افرادی مانند کانت، هگل، کرکگارد، هسرل و هایدگر مدرک دکتری خود را در رشته فلسفه از دانشسرای عالی پاریس دریافت کرد.
در سال 1929 و در دانشسرای عالی پاریس، سارتر با زنی به نام سیمون دوبوار آشنا شد. سیمون دوبوار دانشجوی دانشگاه سوربن فرانسه بود و می‌رفت تا به یک فیلسوف، نویسنده و فمنیست مشهور فرانسوی تبدیل شود. سارتر و دوبوار تقریبا تا پایان عمر یار و همدم یکدیگر بودند اما هرگز با هم ازدواج نکردند زیرا؛ ازدواج را یک امر بورژوایی می‌دانستند و هیچ یک از آن‌ها به تک همسری اعتقادی نداشتند.
سارتر با نوشتن چند زندگی‌نامه درباره خود و نگارش نخستین رمان فلسفی‌اش با نام "تهوع" در سال 1938 شهرت خاصی یافت. پس از آن، نگارش مجموعه‌ای از داستان‌ها را با نام "دیوار" در سال 1939 آغاز کرد که به دلیل شروع جنگ جهانی دوم، ناتمام ماند.
وی در مدت زمان کوتاهی، کتاب‌های موفقی نظیر "مگس‌ها"، "خروج ممنوع" و "هستی و نیستی" را منتشر کرد که به طور مستقیم تجربیات دوران جنگ خود را در آن ها ترسیم کرده بود. پس از جنگ جهانی دوم، به عنوان یک فعال سیاسی صراحتا با قوانین حاکم در الجزیره مخالفت کرد. سپس با تفکری مارکسیستی به کوبا سفر کرد و در این سفر با فیدل کاسترو و چه‌گوارا دیدار کرد. در سال 1967 در مخالفت با جنگ ویتنام و برای افشای جنایات جنگی آمریکا در یک دادگاه نظامی شرکت نمود.
در سال 1970 وضعیت جسمانی سارتر که در تمام طول عمر به دلیل ابتلا به بیماری آب مروارید در دوران کودکی- با مشکلات بینایی دست و پنجه نرم می‌کرد- رو به وخامت گذاشت و در سال 1973 به طور کامل نابینا شد. در نهایت در 15 آوریل سال 1980 به علت تورم ریه در بیمارستان بروسه پاریس درگذشت و خاکستر او در گورستان مون پارناس به خاک سپرده شد.
زادروز محسن تنابنده -بازیگر و کارگردان
45سال پیش در چنین روزی-26 فروردین 1354، محسن تنابنده در تهران به دنیا آمد، وی فارغ‌التحصیل رشته بازیگری است. او به طور جدی و حرفه‌ای فعالیت بازیگری خود را در عرصه تئاتر در سال ۱۳۷۴ با بازی در نمایش بارعام آغاز کرد، پس از تجربه چند نمایش در عرصه حرفه ای، با بازی در فیلم دانه‌های ریز برف به کارگردانی علیرضا امینی در سال ۱۳۸۲ وارد سینما شد، البته او در طول دوران حرفه‌ای خود همواره علاوه بر بازیگری به نویسندگی و بازیگردانی نیز مشغول بوده‌است.
تنابنده در سال ۸۸ برای بازی در فیلم‌های سنگ اول و هفت دقیقه تا پائیز و در سال ۹۵ برای بازی در فیلم فراری سیمرغ بهترین بازیگر نقش اول مرد از جشنواره فیلم فجر دریافت کرده‌است. او هم چنین در سال ۸۶ برای بازی در فیلم استشهادی برای خدا برنده سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش مکمل مرد جشنواره فیلم فجر شده‌است.
بازی او در سریال پایتخت در نقش «نقی معمولی» در ذهن‌ها ماندگار شد. او همچنین در سریال شاهگوش در سه نقش با گریم‌های متفاوت ظاهر شد، از دیگر نقش‌های عجیب او بازی در نقش یک پیرزن در سریال ابله است، تنابنده در فیلم محمد رسول‌الله نقش ساموئل یهودی را بازی کرده که بیشتر دیالوگ‌ها را با زبان عبری بیان می‌کند.
محسن تنابنده فعالیت خود در عرصه کارگردانی را با ساخت فیلم گینس در سال ۹۳ آغاز کرد.
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه