روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
26 فروردین 1398  |  سیاست  |  کد خبر: 60517
0
0
معضلات نتانیاهو برای تشکیل دولت
همدلی| گروه جهان: پیشتر در همین صفحه، درباره موفقیت بنیامین نتانیاهو در انتخابات اسرائیل و البته جزئیات و سختی‌های پیش روی او در قدم‌های بعدی خوانده‌اید و بعدتر نیز خواهید خواند.. نتیجه انتخابات کنست از دید بسیاری از کارشناسان، موفقیت نتانیاهو و شکست ائتلاف رقیب او بود. از دید برخی کارشناسان اما موانعی که سر راه نتانیاهوست بیشتر از آن است که تصور می‌شود و احتمال جدی وجود دارد که نخست‌وزیر نتواند دور پنجم خود را آغاز کند. برای ستون «نگاه دیگران» امروز تحلیل احمد زیدآبادی با این دیدگاه را می‌خوانیم. برداشت نهایی زیدآبادی از صحنه درست باشد یا نه، نوشته او مرور خوبی است بر ترکیب نیروها در صحنه سیاسی اسرائیل.
نگاه متفاوت (کانال شخصی احمد زیدآبادی)| با اعلام نتایج نهایی انتخابات اسرائیل، حزب لیکود به رهبری نتانیاهو موفق به کسب 36 کرسی در برابر 35 کرسی حزب آبی- سفید در پارلمان جدید اسرائیل شد.
از نگاه من، مهمترین دستاورد نتانیاهو در انتخابات اخیر همین یک کرسی اضافی در برابر بنیامین گانتز است! وگرنه گردوغباری که رسانه‌ها در مورد هموارشدن راه او برای تشکیل دولت به پا کرده‌اند، با واقعیت همخوانی چندانی ندارد و به زودی فرو می‌نشیند.
حقیقت این است که نتانیاهو برای به‌دست‌گرفتن رهبری دولت آینده اسرائیل مسیر بسیار ناهمواری در پیش دارد و این ناهمواری در درجه نخست، خود را در تلاش او برای ائتلاف با سایر احزاب راستگرا نشان خواهد داد.
نتانیاهو برای تشکیل دولت مجبور است با پنج حزب دیگر ائتلاف کند که عبارت‌اند از: شاس با 8 کرسی نمایندگی، یهودیت توراتی متحد با 7 کرسی، اسرائیل بیتنیو با 5 کرسی، اتحادیه احزاب راستگرا با 5 کرسی و نهایتاً حزب کولانو با 4 کرسی.
ائتلاف با دو حزب مذهبی شاس و یهودیت توراتی معمولاً آسان است چرا که آنها مطالبات سیاسی بغرنجی ندارند و در صورت تامین منابع مالی مدارس تلمودی تحت زعامت‌شان و تعهد دولت به ادامه امتیازات انحصاری یهودیت ارتدوکس، با شیطان نیز به راحتی هم‌پیمان می‌شوند!
با این حال، بخش بزرگی از جامعه اسرائیل به شدت مخالف امتیازات انحصاری ارتدوکس‌هاست و مهمتر از آن، جامعه یهودیان مذهبی آمریکا که عمدتاً غیرارتدوکس به شمار می‌روند، خواهان به‌رسمیت‌شناختن خاخامیت اصلاح‌طلب و محافظه‌کار و شکستن اقتدار انحصاری خاخامیت ارتدوکس در تعیین وظایف دینی دولت اسرائیل‌اند. بدین ترتیب، نتانیاهو برای ارائه امتیاز به شاس و یهودیت توراتی چندان هم دست‌اش باز نیست.
این در حالی است که ائتلاف نتانیاهو با حزب اسرائیل بیتینو (اسرائیل خانه ما) به ویژه سخت و دشوار به نظر می‌رسد. آویگدور لیبرمن رهبر این حزب در دولت قبلی نتانیاهو شریک و متحد او بود و پست وزارت دفاع را به عهده داشت. لیبرمن اما در اعتراض به سیاست نتانیاهو در برابر دولت خودخوانده حماس در نوار غزه، از سمت خود کناره گرفت و عملاً موجبات انتخابات زودهنگام در اسرائیل را سبب شد. لیبرمن پس از استعفاء از وزارت دفاع، حملات تندی را علیه نتانیاهو آغاز کرد به طوری که روابط شخصی دو طرف بسیار تیره شد. با این حساب، به نظر نمی‌رسد که اتحاد دوباره لیبرمن و نتانیاهو بدون تغییر جهت سیاسی هر یک از آنها در برابر بحران نوار غزه ممکن باشد، ضمن آنکه لیبرمن به رغم مشی افراطی راستگرایانه‌اش، از جدایی بین عرب‌ها و یهودی‌ها حمایت می‌کند و به نوعی با تشکیل کشور فلسطینی به سبک مورد نظر خود مخالفتی ندارد؛ موضوعی که نتانیاهو فعلاً خود را با آن مخالف نشان می‌دهد.
در این میان، حزب کولانو هم به رغم داشتن فقط 4 کرسی در پارلمان، سهم به نسبت مهمی از کابینه، بخصوص تصدی وزارت دارایی را طلب می‌کند. تامین خواست‌های این حزب برای نتانیاهو خیلی سخت نیست گرچه چانه زنی پردردسری به همراه دارد.
این در حالی است که اتحادیه احزاب راستگرا که خود ائتلافی از خرده گروه‌های نماینده شهرک‌نشینان یهودی در کرانه باختری رود اردن است، گرچه از یک جهت، متحد طبیعی لیکود به شمار می‌رود، اما در عین حال، می‌تواند به بزرگترین مانع و معضل آن هم تبدیل شود. رهبر این حزب اعلام کرده است که در صورت پذیرش یا اجرای طرح صلح ترامپ از طرف نتانیاهو، حزب متبوع‌اش در دولت ائتلافی او حضور نمی‌یابد. نتانیاهو احتمالاً نسبت به طرح صلح ترامپ تحفظاتی را مطرح خواهد کرد اما در موقعیتی نیست که بتواند آن را رد کند، بنابراین ائتلاف او با اتحادیه احزاب راستگرا به مشکل جدی بر خواهد خورد.‌
فراتر از همه این موارد، آویخای مندلبلیت دادستان اسرائیل به زودی پرونده اتهامات نتانیاهو را به جریان می‌اندازد و او را در تنگنایی شدید قرار می‌دهد. نتانیاهو در صدد است که قانونی را در پارلمان جدید به تصویب برساند که طبق آن، نخست‌وزیر در طول خدمت خود مصونیت قضایی پیدا کند، اما تصویب چنین قانونی نوعی رسوایی است و حتی شماری از اعضای بلندپایه لیکود نیز آن را رد کرده‌اند.
از این رو، نتانیاهو اگر هم موفق به تشکیل دولت شود، دولت‌اش مستعجل خواهد بود. از این رو، شاید او در ماه‌های آینده به جای دفتر نخست‌وزیری راهی زندان شود! با این حساب، یا انتخابات زودهنگام دیگری در انتظار اسرائیل است یا تشکیل ائتلافی از لیکود و حزب آبی - سفید البته بدون نتانیاهو در راس آن!
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه